2013-2018: Děkujeme, odejděte II.
A ústřední postavou celé té šarády je, dnes již zesnulý Václav Havel, o kterém se vedou velmi krvavé spory.
A právem, protože těch rozporů, které já tam vidím, je poměrně hodně. Vím, že mi zase bude omláceno o hlavu, že já se sklonil a Havel ne, otázkou však je, jak bych se choval bezdětný a s Havlovými penězi. Ale diskuzi kvůli pár idiotům nezavřu.
Václav Havel je opěvován jako „největší český politik 20. století“ avšak s nulovými výkony a nulovou zodpovědností. Jistě, československý potažmo český prezident moc velké pravomoci nemá, nějaké však ano. To ukazuje současný šéf Hradu Miloš Zeman.
Jako klišé je neustále propíráno, co všechno nezavinil Václav Klaus. A přitom v té základní exekutivní funkci premiéra byl od léta 1992 so podzimu 1997, zatímco Havel, s půlroční přestávkou byl na Hradě od konce prosince 1989 do února 2003, skoro patnáct let.
Ale za nic nemohl. Stále se říká, že privatizace, nejen kupónová, neměla řádný právní rámec. Prezident Zeman se stará o služební zákon. A o co se v době privatizace staral Václav Havel. O hospody a o ženský? Jistě, to já taky rád, ale až po práci.
Člověka prostě napadají různé myšlenky. Všichni víme, jak po únoru 1948 přicházeli bohatí lidé o majetek, jak byli perzekvováni. Ale o té Havlovic rodině jsme absolutně žádné perzekuční žvásty neslyšel. Samozřejmě, kromě obligátního znárodnění. Ale co dům a byty v něm?
A také, ne že bych Ivanu Havlovi nějak jeho doktorát z Berkeley, California, USA záviděl. Sám jsem „Celkom Slušného cikána“ (CSc) odmítl kvůli požadavku politické angažovanosti. Ale běžné to nebylo že? Hlavně u "třídního nepřítele" ne.
Ale nechme Ivana na pokoji. Do té Ameriky se dostal v roce 1969 a každý, kdo nemá hlavu jen na to, aby mu nepršelo do krku, ví, že od jara 1966 do podzimu 1969 bylo cestování v komunistickém Československu poměrně liberální.
Mnozí dnes skučí, že tehdy necestovali, ale většinou jsou si na vině sami. Znalosti, jazyky, styky venku kvůli pozvání a hlavně vůbec chuť cestovat. Já bych si také mohl stěžovat, že jsem nikdy nezpíval ve sboru.
Problém je ale v tom, že jsem vůbec nechtěl. Neměl jsem zájem, protože zpívat vůbec neumím. A přesně tak je to také s lidmi, kteří dnes hudrají, že necestovali. Měli opravdu zájem? Snažili se?
To jsem ale odbočil. Podívejme se na Sjezd československých spisovatelů 1967. Po něm se stalo toto:
„Z KSČ byli vyloučeni kriticky vystupující literáti Ivan Klíma, A. J. Liehm a Ludvík Vaculík. Pavel Kohout dostal důtku s výstrahou, Jan Procházka byl zbaven pozice kandidáta ÚV KSČ a Milanem Kunderou bylo zahájeno disciplinární šetření.“
Dobře. Komunističtí spisovatelé se naváželi do politiky KSČ a dostali za to, lidově řečeno „po čuni“. A mladý bezpartijní, velkoburžoazní synek tam na tom sjezdu poučoval KSČ taky? To se mi prostě příliš nezdá, ale jiné podklady nemám.
Celá ta „protikomunistická opozice“ šedesátých až osmdesátých let, včetně slavné Charty 77, nebyla podle mě vůbec žádnou opozicí a protikomunistickou již vůbec ne.
Byla asi takovou opozicí, jako kdyby se sládek Trutnovského pivovaru dohadoval s jeho ředitelem, že mají vařit více černého, že je o ně zájem.
A přesně taková byla pozice Havla a celé Charty 77, založené převážně vyhozenými nomenklaturními komunisty, původci dvacetiletého československého marasmu. Socialismus samozřejmě ano, ale jinak (nikdo, ani Havel nevěděl přesně jak) a samozřejmě s námi.
A souvislost s Milošem Zemanem. On byl jediný člověk s normálním zaměstnáním, který si v létě 1989 dovolil riskovat a v Technickém Magazínu uveřejnit kritický článek Prognostika a přestavba,.
Ten, podle mého názoru nejen vyvážil, ale naprosto předčil bezpohlavní pindy Charty 77, které se principu socialismu vůbec nechtěly dotknout.
Jiří Hermánek
Mé milované plynové autíčko má dnes 18. narozeníčko a dostalo papáníčko

Já osobně si myslím, že dva chlapi se lépe shodnou na ženský, než na autě. Má to více důvodů, ale ten hlavní jen, že ji má a nikdo předem neví, co ho vlastně čeká. A když to klapne, tak se mu kamarádi diví.
Jiří Hermánek
Všechny ty dívky a ženy, co jsem s nimi nespal...

Námět na tento článek mě napadl v hostinci U Lenina (Lenin je vJečný). Kamarád Mirek se zpozdil, protože si v hlavě špatně srovnal hodiny. Místo příchod 12:30 si nastavil odchod ve 12:30.
Jiří Hermánek
Kameňáci a Paul Viti. Tak různí a přece stejní - čistokrevná sranda

Dostal jsem do nevůle lidí, kteří se domnívají, že film má jakýsi vyšší smysl. Někdy, občas. Film ale je prostředkem k pobavení národa a k vydělávání peněz. Ničím jiným film není. A občas také může být propagandisticky zneužit.
Jiří Hermánek
Selhaly brzdy? Ne, selhal řidič amatér

Jako přes kopírák se čas od času objeví zpráva a často i tragédie československého a později českého autobusu v cizině. Konkrétně v cizině, v horách. Ať v Rakousku, to nejčastěji, ale i jinde. V Itálii, ve Francii a podobně.
Jiří Hermánek
Strategická triáda prezidenta Miloše Zemana

Klasická strategická triáda jsou jaderné rakety, jaderné ponorky a strategické bombardéry. Mohu se samozřejmě i trochu mýlit a třeba by mě opravil náš NATO generál Petr Pavel, který kdysi jako člen KSČ hájil naší vlast.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Peking varoval před obchodními dohodami s USA, které by poškodily Čínu
Sledujeme online Peking varoval země vyjednávající se Spojenými státy ohledně cel před uzavřením dohod, které by...
Rusko podniklo vzdušný útok na Ukrajinu, jsou slyšet exploze, píší média
Sledujeme online Rusko v noci na pondělí podniklo vzdušný útok na Ukrajinu, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na...
Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti
Premium V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na...
Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog
Premium Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 2237
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1363x