Nepotřebujeme důchodovou reformu !!!

           Jak se teď říká mezi lidmi, jsou to tam prý všichni parchanti, protože dokázat za 20 let zruinovat ekonomiku země a ještě ji dostat do dluhů, je buď blbost, nebo zlodějna. Za to by se prý měli stydět všichni, co se na tom podíleli ! Měli by prý honem zdrhnout domů, neukazovat se a raději se zahrabat do těch svých financí, co si nakradli. Zkrátka lidi, jsou tak trochu, „od huby“, zejména ti nezaměstnaní, kterých kvapem přibývá ! - Rozhodl jsem tento petit ponechat v úvodu mých článků, týkajících se politiky do sněmovních voleb, aby si všichni voliči ve volbách uvědomili, že není jiná cesta ke změně politiky, než vystavit parlamentním stranám ve volbách jednoznačně stop!  Volme všichni neparlamentní strany ! Tímto způsobem je tam dostaneme! Za čtyři roky, politické strany a politiky, kteří se neosvědčí, znovu nezvolíme ! Vyčistíme tím politickou scénu.  - Dosáhneme změny politiky i přes překážky, které současná politická garnitura, klade neparlamentním stranám. Volte pravicové, či levicové neparlamentní strany ! Důležitá bude skutečnost nevolit současné parlamentní strany ! Tím současné neschopné politiky vyhodíme z jejich pohodlných křesel ! Jinak se změny politiky, nikdy nedočkáme !

             Průběžný systém umožňuje dostatek možností regulací, proto není pravda, že je nezbytná reforma důchodového systému. Již nyní jsme si vyzkoušeli, několik regulativní zásahů. Probíhá postupné prodloužení věku odchodu do důchodu na 65 let. Z toho vyplývá, že čerpání důchodových dávek se pro všechny občany zkrátí o 5 let. S ohledem na prodlužující se věk, se dostaneme zhruba na předcházející dobu čerpání důchodu, tedy stabilita průběžného systému bude přibližně vyrovnána. Dalším regulativním zásahem byl ODS prosazený strop odvodu na sociální zabezpečení pro vysoko příjmové vrstvy společnosti. Tento zásah přivedl zcela logicky průběžný systém do určité ztráty a ukázal nesmyslnost a nepromyšlenost uvedeného regulačního zásahu ze strany ODS. Je samozřejmé, že výše sociálních odvodů je další regulační možností.

            Přesto je nezbytné přijmout určité úpravy průběžného systému. Předně je nutno reagovat na demografický vývoj, který nám ukazuje, že ženy se dožívají mnohem vyššího věku a pobírají důchodové dávky zhruba o 10 let déle, než muži. Z hlediska vzájemné spravedlnosti mezi muži a ženami se jeví, jako nezbytné postupné vyrovnání věku odchodu do důchodu. Přesto je předpoklad, že ženy budou i po vyrovnání odchodu do důchodu pobírat důchodové dávky nadále déle, než muži. V rámci celého sociálního systému, je vhodnější posilovat příjem žen v době jejich péče o děti, nežli následně zkracovat věk jejich odchodu do důchodu.

            Přes značnou nivelizaci výše důchodů, zde existují zcela nepřiměřeně vysoké důchody a důchodové renty, dosahující téměř dvojnásobku současného průměrného platu. Pro zjednodušení systému a srovnání nepřiměřeně vysokých důchodů, zejména důchodů bývalých komunistických pracovníků vnitra a STB je potřebné zavést jednotnou výši důchodů, v závislosti pouze na době odpracovaných let. U většiny občanů se běžný rozdíl důchodu pohybuje v rozmezí několika tisíc korun. Při vyrovnání na jednotnou výši důchodu by ztráta, či zisk, nebyl podstatný a celková průměrná výše důchodů by se zvýšila, vlivem snížení neúměrně vysokých důchodů. Základním argumentem pro zavedení jednotného důchodu je zjednodušení celého systému výpočtu důchodů a zejména argument, že občan má být diferencovaně odměňován v době svého produktivního věku, dle vykonávané činnosti, nikoliv až ve věku, kdy pobírá starobní důchod a jeho přínos pro společnost je obdobný jako u ostatních důchodců.

            Nezbytnou potřebou je postupné odbourání existence jakýchkoliv rent, které v podstatě vytvářejí odložený dluh společnosti vůči občanům. Jedná se o přežitek z doby komunismu. Do budoucna nelze akceptovat žádné renty zatěžující důchodový systém. Stát nemůže vytvářet odložené dluhy. Naopak se musí náročnost jakýchkoliv profesí hradit průběžně, v produktivním věku, v rámci použitých platových prostředků a nepřenášet dluhy na průběžný důchodový systém. Rovněž je nezbytné přesměrovat prostředky, využívané v oblasti vnitra, spravedlnosti a obrany na hrazení důchodů a rent do průběžného důchodového systému a zároveň přehodnotit důvodnost, oprávněnost a nutnost vyplácení dosavadních rent. Rovněž je nutné prověřit odůvodněnost  zkrácení věku odchodu do důchodu u jenotlivých profesí a omezit jejich rozsah, nebo řešit jiným způsobem, či náhradou, mimo důchodový systém.

            Nelze akceptovat argumenty vysoko příjmových vrstev společnosti, že přispívají do systému více, než jiní a že by měli mít nárok na daleko vyšší důchod. Tito občané si musí uvědomit, že jim společnost umožňuje současné vysoké příjmy v rámci svého společenského systému v jejich produktivním věku a nelze jejich nároky přenášet do důchodového věku. Tito občané mají možnost využít s ohledem na své příjmy, možností sekundárního systému soukromého důchodového připojištění a navýšit si své příjmy v době důchodu, dle svého vlastního uvážení.

            Výhodou solidárního průběžného systému s jednotnou výší důchodu je rovněž skutečnost, že dojde při odchodech do důchodu, ze současných vyšších příjmů k celkovému navýšení důchodů i pro starodůchodce a není třeba provádět jednorázová vyrovnání důchodů pro starodůchodce. V každém případě je zcela nezbytné zachovávat pravidelnou valorizaci výše důchodů. Argument o neudržitelnosti průběžného systému je nesmyslný. Je skutečnost, že pokud bude docházet nadále k propadu v hospodářské sféře a k nárůstu dluhu společnosti, musí dojít k poklesu příjmů do důchodového systému a k nutnosti použít některý regulační prvek, při nejhorším vedoucí k snížení výše jednotného důchodu. Můžeme však předpokládat, že po výměně současné politické oligarchie, dojde k vyšší podpoře hospodářského rozvoje, k zvýšení produktivity, k snížení nezaměstnanosti a že naopak dojde k zvýšení příjmů do průběžného důchodového systému a k jeho stabilnímu přebytku. Je to hlavní úkol pro nové politické a hospodářské vedení společnosti !

            Neustálé pokusy o rozdělení průběžného důchodového systému a vyvedení značné části prostředků plynoucích do průběžné důchodového systému, do soukromých důchodových fondů je finančním zájmem investorů a majitelů těchto soukromých fondů ! Je to pokus o totální likvidaci solidárního průběžného důchodového systému a podvod na většinu občanské společnosti, jehož protagonistou je ODS a některé další pravicové strany, jejichž zájmy jsou propojeny se soukromými důchodovými fondy.

            Zabezpečení důchodů pro většinu občanů, kteří si nemohou z nízkých platů dovolit výrazné připojištění, musí být zabezpečeno solidárním průběžným systémem ! Výše příjmové vrstvy společnosti si mohou zajišťovat navýšení důchodů pomocí svého důchodového připojištění i s možnosti příspěvku jejich zaměstnavatelů. V oblasti důchodů je nutné řídit se zájmy většiny občanů a je nutno odmítnout zájmy soukromých investičních fondů o vytunelování důchodového systému. Nevěřte jejich argumentům, jinak přijdete o zbytek svých životních jistot ve stáří. Není žádný urgentní důvod k realizaci jakékoliv reformy. Pro naše občany a jejich děti je potřebné zajistit udržení,

                                                   solidárního průběžného důchodového systému !

Autor: Jiří Čumpelík | středa 3.2.2010 11:24 | karma článku: 25,75 | přečteno: 2550x