Radek John musel být zhulený, nebo co.

Podle očekávání (a již tradic této profláknuté vlády), byl touto smečkou lačných politiků, tedy vlády, přijat, resp. (kladně) potvrzen osud církevních restitucí. Katastrofa v podobě pádu vlády se nekonala. Jako vždy, díky VV. Z jistého pohledu se ani nic jiného nedalo očekávat. Věci veřejné (VV) opět prokázali (pokolikáté už?) věrolomnost svých slov, zbytečnost svého „zabejčení“, že v této podobě církevní restituce nepodpoří. Jen se potvrzuje, že jsou (ne)schopni všeho, jen ne něčeho rozumného

Stran církevních restitucí bylo již popsáno mnoho, ohlasů, vesměs negativních byla přehršel, přesto se na rozhodnutí vlády nic nezměnilo. K rozhodnutí vlády však je třeba poznamenat, že je to rozhodnutí nesprávné, nespravedlivé a nezákonné a ani odborné posudky nejsou z pohledu zákona i historie jednoznačné, spíše značně protichůdné. Prohlášení např. odborníka na církevní dějiny Jaroslava Šebka, že „církve od reforem Josefa II. na konci 18. století měly majetek pouze ve správě, takže za komunismu neměly o co přijít, o čemž se vedly diskuse i v období první republiky,  není pravda. Josefinismus vlastnická práva církví sice omezil, ale nezrušil" nemůže být rozhodující pro jednoznačnou oprávněnost církve na restituci v podobě, jaké je zpracována a předkládána. (Zdroj:(http://zpravy.idnes.cz/uspech-pro-cirkve-stat-i-obce-restituce-v-otazkach-a-odpovedich-pvf-/domaci.aspx?c=A120111_101533_domaci_jj).
Proti tomu stojí řada i jiných argumentů a faktů, ale zřejmě jisté “vedlejší“ zájmy vlády (případně některých dalších lidí) nedovolují jejich akceptaci, protože by to mohlo zhatit rozhodnutí, které vláda (ne snadno) učinila!Není proto od věci projevená spokojenost představitelů církví, které rozhodnutí vlády potěšilo. "Česká biskupská konference s povděkem kvituje, že kabinet podpořil zákon o narovnání vztahů mezi státem a církvemi a že nedošlo k rozpadu vládní koalice. Rovněž si velmi váží toho, že koalice dodržela slovo dané 17 církvím a náboženským společnostem," uvedla biskupská konferenci v reakci na rozhodnutí vlády.(Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/veci-verejne-ve-vlade-podporily-cirkevni-restituce-koalice-pokracuje-1ke-/domaci.aspx?c=A120111_085839_domaci_kop)Nicméně, ať už tak či onak, je rozhodnutí o navrácení majetku a finančním vyrovnáním především nespravedlivé. Má to několik dimenzí.
Především, že není zcela věrohodně prokázán nárok církví na majetek, potažmo na nárok na finanční vyrovnání (viz výše). Třeba jen proto, že nebyla provedena inventarizace majetku přesto, že se o církevní restituci mluví více jak dvacet let. Za tu dobu se mohla, hlavně ze strany církví, zpracovat inventarizace, která se dnes, pod tíhou kritiky, odmítá pro časovou a finanční náročnost. I v tom je možné spatřovat jistý úmysl, učinit majetek nepřehledným a položky určovat „střelbou od pasu“. Z toho vyplývá, že  není známa skutečná (samozřejmě s jistými odchylkami) hodnota majetku a uváděná hodnota je jen hrubým odhadem přesto, že rozdíly mohou činit řádově i desítky miliard korun. Není divu, vždyť „odhad“ byl proveden ministerstvem kultury a zemědělství s přispěním církví a expertů v r. 2007, tedy v době rozkvětu svérázné korupce v Česku, což nedává jistotu, že cena majetku byla či mohla být nadhodnocena, nebo jinak zkreslena.Nicméně však i nadále jde jen o odhad.
V rámci církevních restitucí budou vypláceny částky podle předem schváleného harmonogramu. Jak již bylo zmíněno, částka byla stanovena odhadem, tedy s možností značných odchylek od skutečné či reálné výše nároku finančního vyrovnání. Co je však zarážející, že již dnes se ví, že finanční vyrovnání obdrží i církve, které o nic nepřišly a tudíž nemají na nic nárok. To přiznává i sama katolická církev, jenže to zdůvodňuje svou „solidárností“. Solidárností, která jde na vrub českých občanů, kteří nemají žádný vztah k církvi, tím méně k církvím, které vznikly de facto až po roce 1989. Těmto novým „církvím“ pak v rámci katolické solidárnosti připadne „pouhých“ 10 miliard korun. Opravdu křesťanský přístup ke spravedlnosti, chudým brát a cizím ( zda potřebným toť otázka), dávat!  To vše v době, kdy si nelze ani náhodu myslet, že za pár let bude domácí ekonomická krize vyřešena a že by se těch deset miliard nedalo použít např. pro nemocné, nezaměstnané, sociálně slabé  a nemluvě o tom, jakou nám vláda předkládá katastrofickou vizi s financováním důchodů v budoucích letech.
Od katolické církve je to pak krajně  „nekřesťanské“, stejně tak je to nemorální od vlády, která o tomto postupu ví a přesto neučiní kroky, které by o deset miliard finanční vyrovnání zkrátila s vědomím, že tyto církve nemají a ani nemohu mít na jakékoliv finanční odškodnění nárok. Nečinnost, resp. souhlas vlády s takovým přerozdělováním peněz neoprávněným subjektům je v tomto případě vědomé porušení zákonů, jde proti občanům, z jejichž kapes (daní) budou finanční vyrovnání vyplácena a jde tudíž o jednání trestuhodné. Stačí,vezmeme-li v úvahu fakt, že všichni přísahali: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení.".  Vláda dokazuje, že je jim úplně lhostejné, co slíbili, hlavně že se jim daří realizovat své podvratné činy. Svědomitost zcela chybí této vládě, která tak zadluží další generace na 30 let dopředu a současně „utrhla“ sociálně slabým od úst jen aby ty peníze dala něčemu tak neadresnému, jako jsou církve! Právě to, že členové vlády porušují svůj slib, by měl být legitimní základ k DEMISI vlády, resp. na podání trestního oznámení na celou vládu.
V této souvislosti je pak až směšné (ne-li drzé), vyjádření Radka Johna, že s restitucí VV souhlasili až po osobním ujištění samotného premiéra Nečase, že peníze nebudou čerpány krácením rozpočtu jednotlivých resortů, že se nedotknou důchodů a sociálních dávek. Kdybychom neznali pana Nečase, jak umí dokonale lhát, snad by se tomu dalo i věřit, že? Zvláště cynické však bylo Johnovo prohlášení, že občané nemusí mít obavy, že  budou nějak poškozeni, protože se peníze pro církev budou hledat jinde. Kde jinde se budou hledat, neřekl. Ale i kdyby řekl, copak to zas nebudou jen naše peníze, peníze občanů? Nebo snad nemáme potřebu peněz na pokrytí jiných výdajů, notabene mnohem potřebnějších a oprávněnějších, než je církev resp. církve? Při pohledu na R. Johna, kdy tato slova v TV vyřknul jsem měl dojem, že je buďto opilý, nebo zhulený, nebo že se snad i zbláznil. Všechny varianty jsou možné, protože vyslovit takovou pitomost nemůže člověk ani normální, ani střízlivý, ani nezhulený! Po probdělé noci intenzivního (a zcela zbytečného) jednání „veverek“ bych se však nedivil, že si musel(li) nějakým životobudičem pomoci. Jakým nevím, ale že to byl od Johna blábol a pitomost  nejvyššího řádu, nelze pochybovat.
Nejsmutnější na tom však je, že realita církevních restitucí a finančního vyrovnání má i nadále platnost a občané „zatím“ nemají šanci být toho okradení ušetřeni.  Snad jen neprozřetelnost některých oddaných koaličních poslanců by mohla tuto vládní katastrofickou frašku zvrátit, protože se dá očekávat, že opozice bude zásadně proti. V zázraky nevěřím, ale co bych za to dal, aby se v tomto případě stal! Natruc nenasytné církvi a profláknutým vládním politikům.

Autor: Jiří B a ť a | čtvrtek 12.1.2012 11:36 | karma článku: 26,78 | přečteno: 1800x