Konec dobrý, všechno dobré. Aneb: Na kolik nás to přijde?

Doba je zlá, Evropou zmítá krize, stejně jako s Českem. Vláda má pro nás na rok 2012 nachystané (dříve připravené a schválené) různé dárečky, z nichž však bude jen málokdo spokojen. Spíše naopak, tedy objektivně vzato, až na páněkolik stovek vyvolených mezi "zvolenými", případně nevolenými našimi spoluobčany. Neštěstím pro nás bylo, v tomto případě doslovně, úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Abychom si rozuměli, i jeho úmrtí totiž ovlivnilo, kromě jiného, i finanční situaci státní pokladny. Nicméně ...

Dílo se podařilo, s nejvyššími poctami byl uskutečněn pohřeb nikoli prezidenta, ale prezidenta bývalého,Václava Havla. Masmédia si mohou mnout ruce, stejně tak řada politiků, vlivných osob, VIP, včetně představitelů církve. Čest a sláva V.Havlovi byla zajištěna. Piedestal jemu postavený však se zdá být ne z nejlepšího materiálu, ani jeho fundament (základ) nemá stoprocentní kvalitu, nicméně zatím drží. Jak dlouho, se teprve ukáže. I kolem Stalina či Gottwalda bylo nebývalé, velkolepé divadlo a kde skončili i se svými pomníky? A že ten Stalinův měl setsakramentsky pořádný nejen fundament, ale i pomník samotný – ze žuly, železa a betonu. No, třeba se mýlím, třeba ta Havlova „pravda a láska“ bude postupně expandovat a piedestal se tak bude (možná) postupně upevňovat. Kdož ví?

Nevím, zda se však najde někdo, kdo bude schopen vydat účet za oněch několik smutečních dnů. Snad se najdou novináři, kteří se toho ujmou. Jen bych chtěl v této souvislosti upozornit, že státní kasa je natolik děravá, neřku-li prázdná (a k tomu ještě zadlužená), že vláda vaří z vody, že nám pan Kalousek nejen vystavil peněžní poukázky, ale ještě nám na příští rok s koaliční vládou rozpočtové odpovědnosti připravil další pořádně super dietní menu. O čem je řeč, není třeba rozvádět. No a do toho nám umřel Václav Havel, dvojnásobný prezident, mezinárodně uznávaný (několikanásobnými čestnými doktoráty, medailemi etc.),ale také několika násobný milionář (nebo multi?).

Nikdy jsem nikomu nic nezáviděl, pokud si peníze čestně vydělal, což se ovšem o Havlových milionech říci nedá (snad kromě prezidentského platu). Ani v tomto případě nebudu rozvádět jeho majetkové poměry a jak k nim přišel, ale naváži na řádky výše. Státní kasa prázdná, po občanech se bude chtít, aby ji ze svých kapes naplňovali. Zvýšenou sazbou DPH, novými poplatky,  starými poplatky enormně zvýšenými, omezováním sociální výdajů na dávky a příplatky a celou řadu dalších opatření. Není ani podstatné, že na stav státní kasy má vliv i krize v EU či eurozóny, protože příčiny tohoto stavu se datují od nástupu V.Havla do funkce prezidenta.

Rozumím tomu, že zemřel bývalý prezident a  politik, tedy osobnost, která si jistě zaslouží „svým způsobem“ mimořádné pozornosti a úcty. Že tomu tak nebylo, je nabíledni, vždyť už samotná mše za V. Havla byl faux pas k pohledání! Nebudu už zmiňovat tolikrát kritizovanou mediální kampaň a masáž občanské psychiky a citů, vynášení jeho osobnosti do nebeských výšin, ani úklony až k zemi a bití v prsa od řady prominentních lidí (mnozí tak činících z pouhého farizejství, falešné náklonnosti, nebo z potřeby zavděčit se jiným), omezím se na konstatování, že přípravy a realizace státního pohřbu Václava Havla musely stát přijít na nemalé peníze, nebudu daleko řádově milionů korun. Ptám se, proč to má platit stát, resp. jeho občané, daňoví poplatníci? Stát řadovému zemřelému občanovi omezil či zrušil státní příspěvek na pohřebné, vše přenechal na bedrech pozůstalých. Kolik takového břemene bude přeneseno na bedra pozůstalých V. Havla? Obávám se, že ani koruna, spíše naopak se lze oprávněně obávat, že na tom ještě vydělají.Paní Dagmar tak nebude muset pustit ani korunu ze svého několika set milionového účtu, možná naopak bude ještě požadovat úhradu za zneužití některých rodinných foto a dokumentů apod.

Poněkud odbočím, abych na jiném příkladě ukázal, jak se vyhodnocují jisté škody, které vzniknou při nutných omezeních např. ve veřejné dopravě. Proběhne-li nějaká demonstrace či manifestace, neopomenou někteří „pozorovatelé“, případně novináři, vyčíslit škody, způsobené např.odkloněním dopravy či uzávěrem tras, ulic nebo prostranství, kde tyto události probíhají. Pravda, nevím, že by tyto finanční ztráty byly někomu dány k úhradě, nicméně bývají zpravidla zveřejňovány. V případě nejen samotného pohřbu V. Havla došlo k uzávěru ulic a omezení dopravy, ale rovněž k jistému omezení letového řádu, dopravy při příletu a příjezdu hlav či představitelů států, účastnících se na pohřbu V.Havla. Mám-li alespoň zhruba sumarizovat zabezpečení tohoto aktu (bez finančního vyjádření), pak jsou to stovky mimořádně nasazených policistů, vojáků, záchranářů, technické zabezpečení (auta, vrtulníky, audiovizuální technika, použití lafety, koňského spřežení, květinová výzdoba) a jiné úkony a služby s pohřbem související. Jak jsem již zmínil, jsou to náklady, jdoucích do milionů korun. Na konec několik faktických otázek: kolik stály smuteční dny, kolik stál samotný pohřeb V. Havla, kdo to zaplatí a na kolik se na tom budou podílet (jistě ne chudí) příbuzní Václava Havla? Jsou toto důvody, abych věrolomně sdílel smutek a žal nad jeho úmrtím? Odpověď na tuto otázku ani nehledám, jsem přesvědčen, že nikoliv!

 

 

26. prosince 2011                                                                                                  Jiří  B a ť a

Autor: Jiří B a ť a | středa 28.12.2011 13:42 | karma článku: 21,88 | přečteno: 1381x