Autem z Litvy do Polska přes Rusko - Kaliningradskou oblast

Mise Malý princ pokračovala z Litvy a Lotyšska přes Kaliningrad, současný název středověkého města Královec, založeným Českým králem Přemyslem Otakarem II, do Polska. 

14.7.2016 čtvrtek

Hranice Litvy s Ruskem na Kurské kose prázdná. Kontrola trvala 45 minut. Po opuštění hranice vjíždíme do národního parku a musíme zaplatit 450 rublů. Kartu jejich automat nebral. Vyměnili jsme u civilů 10.- eur za 700,- rublů a zaplatili a mohli pokračovat. Jedeme do vesnice Zelenogorsk. Upravená pláž, hodně hotelů a restaurací. U Kazachů ve stánku u pláže si dáváme kebab a hranolky. Paní nám vypráví, jak dlouho žila v Americe a potom jako učitelka angličtiny se vrátila do Kazachstánu a nyní s manželem začínají byznys na pobřeží v Rusku.Tankujeme plnou nádrž nafty a cena za litr vychází na 15,- Kč. Dobrý.

Hledáme camping ale nenacházíme. Svetlogorsk, Primorje, Baltijsk a ani v Jantarnij žádná camping není. Ve vesnici Jantarnij nakupujeme suvenýry z jantaru. Nejsem si ale jistý, že jejich cena je mírná. Po celém Baltickém pobřeží se jantar prodává ale kde nejvýhodněji nevím. Vydatně prší a fouká prudký vítr. My stále nevíme, kde budeme spát. Kousek před Kaliningradem objevujeme malý hotýlek, večeři nám přinesou na pokoj a za celkem 3 000,- rublů i se snídaní celkem slušně odpočíváme. Ráno si s paní domácí vyprávíme, rusky, o našich cestách a o Kaliningradu. Ona sem přišla s rodiči v roce 1945, když odtud odešli Němci. Z celého bývalého Sovětského svazu sem přicházeli osadníci, kteří tuto oblast zalidňovali.

15.7. odjíždíme do Kaliningradu. V informačním centru se dozvídáme kam se podívat a také, že nemají pohledy. Navštěvujeme muzeum Světového oceánu kde prolézáme vojenskou ponorkou zvanou podvodnaja lodka a procházíme rozsáhlá akvária s mořskými živočichy. Při návštěvě kostela Katedrálny sobor, muzea se dovídáme historii města od pracovnice muzea, která nám polsky, rusky, anglicky přiblížila jak Přemysl Otakar II založil město. V oddělení mincí si prohlížíme mince, vyražené na počest vítěztví ve druhé světové válce. Je tam i pamětní mince osvobození Prahy s datem 9.5.1945. V kostele posloucháme slavnostní hodinový varhanní koncert.

Při parkování před soborem využíváme místního policistu, který nám doporučuje místo kde zaparkovat. Při odjezdu nám ten policista zastavuje dopravu a radí jak a kudy jet.

Navštěvujeme nákupní centrum Majak. Nakupujeme pohledy a jídlo. V tomto nákupním centru nemají žádnou restauraci. Divné. Pouze pekárnu Konigsbeker. Taky divné. U hlavního vlakového nádraží obědváme u McDonalda. Prší, fouká vítr a rozhodujeme se co dál. Zda do Ruského vnitrozemí nebo do Polska. Kyvadélko rozhodlo - Polsko. Doplňujeme nádrž lacinou naftou v poslední ruské vesnici a po 45 minutové proceduře na hranicích se ubytováváme v prvním campingu v Polsku. Dojídáme Volgogradský meloun a Azerbajdžánské meruňky.

 

Autor: Jiří Bartoň | pondělí 3.10.2016 17:53 | karma článku: 14,82 | přečteno: 1568x