Pojištění a adrenalinové sporty
Stock illustration
V dnešní době je na trhu široký sortiment kvalitního vybavení: bundy s reflexními prvky, přilby, tzv. „páteřáky“, pevná obuv… Většina z nás si je vědoma rizika, a snaží se ho proto eliminovat. Stojíme o adrenalin, ne o doživotní zmrzačení. Ale paradoxně závažných úrazů hlavy a páteře či těžkých zlomenin přibývá.
Pokud se nad tím trochu zamyslíme, zase tak zvláštní to není. My můžeme ovlivnit pouze své chování a sportovní vybavení. Ne rozdováděné puberťáky, kteří se ve snaze ukázat ostatním z party, jací jsou machři, vrhají „šusem“ po sjezdovce hlava nehlava, a i kdyby v té téměř stokilometrové rychlosti chtěli zastavit či se vám vyhnout, nemusí se jim to podařit včas. Druhý velmi nebezpečný druh tvoří sportovní nováčci, kteří ze sebe dokážou vypravit pouze: „Pozóóór, jedúúú!“ Ani tyto lyžaře není radno podceňovat, obzvlášť pokud jejich tělesná schránka je dvojnásobná ve srovnání s tou naší. Jinak nás čekají týdny, možná i měsíce v sádře nebo na nemocničním lůžku. A bohužel i léčení něco stojí.
Finanční dopady úrazu spojeného s provozováním běžných volnočasových aktivit, turistikou a masovým amatérským sportováním lze ošetřit úrazovým pojištěním. Problém je však v tom, že rizikové sporty pojišťovny zpravidla příliš ochotně nepojišťují. Mnohé je mají uvedeny přímo ve výlukách, což znamená, že se na ně běžná úrazová pojistka nevztahuje.
Úrazové pojištění k rizikovým aktivitám mohou někdy získat ti, kteří je provozují organizovaně, to znamená se specializovanou cestovní kanceláří, lyžařským klubem nebo jinou podobnou organizací, která má pro tyto případy speciální smlouvy s pojišťovnou. Pak je dobré se předem podrobně informovat, jaká rizika a jaké podmínky tyto pojistky obsahují. Kdo si však vyhledává adrenalinové zážitky na vlastní pěst, bude hledat úrazové pojištění jen těžko.
Některé pojišťovny nabízí možnost pojištění rizikových rekreačních sportů samostatně či v rámci svého životního pojištění. Vztahuje se na aktivity jako alpinismus, extrémní lyžování a snowboarding mimo vyznačené trasy, horolezectví (+ canyoning, buildering), automobilové závody, čtyřkolky a motokros nebo závěsné létání a paragliding.
Buďme na sebe opatrní, nepodceňujme ani své okolí. Vždy se může něco nepředvídaného přihodit, pak je třeba mít „pojištěné zdraví“, ovšem dostatečně kvalitně a na všechny aktivity, které na své dovolené plánujeme. Raďte se, zvažujte a rozhodujte se dostatečně včas. Pojištění, které máte od cestovní kanceláře v rámci pobytu, nemusí krýt všechna rizika, a proto je dobré pojistky vzájemně kombinovat.
Prevence je základem úspěchu
I když si sjednáme úrazové pojištění pro své volnočasové sportovní aktivity, neměli bychom opovrhovat preventivními bezpečnostními opatřeními, která mohou vážnému úrazu zabránit. Není projevem slabosti, když budeme:
- používat ochranné pomůcky, jako jsou chrániče, helmy, korzety a podobně,
- dbát na to, aby naše vybavení a sportovní nářadí bylo v dobrém technickém stavu,
- volit vhodné oblečení,
- přihlížet ke svým možnostem a fyzické kondici,
- dbát pokynů organizátorů volnočasových a sportovních aktivit a pravidel provozu sportovních areálů a objektů.
Jana Jirásková
Podle televize bude životní pojištění atraktivní jen do července – není to pravda

Každý den do nás média tlačí nejrůznější informace, čím pikantnější, tím lepší. Aby prodali jednu celkem nezáživnou zprávu, opentlí ji hrůzou a okoření slzami. Že se to děje u nehod, budiž. Ale že už se přifukují i informace o legislativních změnách, to mi přijde trochu moc. Včera nám tvrdili, že si životní pojištění musíme sjednat do konce června, pak už na tom proděláme. Zase jedna nafouknutá bublina.
Jana Jirásková
Vojáky na misích jen tak někdo nepojistí

Jsou vycvičení, aby za nás bojovali a chránili naše životy. Ty své ale na zahraničních misích dávají v sázku. V lepším případě opouštějí domov a své blízké na několik měsíců. V horším se již nevrátí. Jejich práce je nebezpečná. Na rozdíl od většiny z nás, vědomi si, jak riskují, si sami chtějí sjednat kvalitní pojištění. Jenže do tak rizikového obchodu se většině pojišťoven nechce.
Jana Jirásková
In–line brusle jsou stále oblíbenější sport

Stále více Čechů zjišťuje, že je nenaplňuje jen sedavý způsob života. Mnozí z nás osm hodin v kuse sedí a hledí do monitoru. Dostávají zabrat záda a ochabují nám svaly na celém těle. Manuálně pracující zaměstnanci většinu pracovní doby nadměrně zatěžují jednu stranu těla. Všem nám chybí čerstvý vzduch a pohyb. Ne každý se může věnovat sportu, který si představuje. Někomu na něj chybí talent, jinému peníze. Finančně nejméně náročná, a pro organizmus dokonce nejpřirozenější, je chůze. Ta ale mnohé z nás nudí. Alternativou ve slušném poměru cena – výkon jsou in-lin brusle.
Jana Jirásková
Víte, jak zachránit život? Co dělat při dopravní nehodě?

Začíná léto, blíží se čas dovolených a na silnice vyrážejí i sváteční řidiči. V červenci a srpnu se bohužel stává nejvíce vážných zranění při dopravních nehodách. Statistiky mluví jasně. Jenže co dělat, když se nehoda stane a jsou tam zranění? Jak máme postupovat, když se sami staneme účastníky nehody?
Jana Jirásková
Je správné, že pojišťovna tomu, kdo pil, nevyplatí všechny peníze?

Máme za sebou první prodloužený víkend a někteří z nás si o čarodějnicích dopřáli trochu alkoholu. Lidé v podroušeném stavu za volant nepatří. Věděli jste, že většina pojišťoven má ve svých pojistných podmínkách uvedeno, že za škody způsobené pod vlivem alkoholu peníze z pojistky nevyplatí? Nebo že sjednanou částku poměrově zkrátí, a to klidně i o polovinu? Podle zákona na to má právo. Je ale správné měřit všechny případy stejným metrem? Co když si dám jen skleničku, nabourám a ublížím při tom jen sobě? Je to stejné, jako když se „vožeru jako prase“, naperu to do protijedoucího auta a kromě sebe ublížím někomu dalšímu? Měla by životní pojišťovna být v roli toho, kdo zodpovídá za dodržování zákonů, nebo by to měla nechat na soudech a o důvody a následky se nezajímat?
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Větrem popadané stromy zastavily provoz na více než desítce tratí po celé republice
Meteorologové vyhlásili výstrahu před silným větrem na řadě míst v Česku. Kvůli následkům vyjížděli...
Po střelbě na floridské univerzitě je jeden mrtvý, útočníka dopadli
Při střelbě na Floridské státní univerzitě zemřel jeden člověk a šest lidí utrpělo zranění....
Nerostnou dohodu s Ukrajinou podepíšeme příští čtvrtek, naznačil Trump
Spojené státy zřejmě příští čtvrtek podepíšou s Ukrajinou dohodu o využití jejích vzácných nerostů,...
Kim si mastí kapsu. Ruská artilerie se už bez jeho podřadné munice neobejde
Premium Bezmála dvacet miliard dolarů už vydělal severokorejský režim na vojenské spolupráci s Ruskem....

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 915x