Jak by ovlivnily chystané daňové reformy naši ekonomiku?

V souvislosti s navrhovanou daňovou reformou se nejčastěji diskutuje o tom, kdo si o kolik polepší nebo pohorší. Případně o tom, jestli je zavedení rovné daně spravedlivé. Bohužel   stranou zájmu zůstává analýza vlivu daňových změn na vývoj našeho hospodářství. Přitom informace o tom, jak se projeví daňové reformy na růstu hospodářství, vývoji nezaměstnanosti nebo na inflaci,  by měly hrát jednu z rozhodujících rolí při hlasování o schválení reformy.

    Touto problematikou jsem se zabýval ve své diplomové práci. Na základě jejích závěrů se pokusím shrnout pravděpodobný dopad hlavních principů daňové reformy na již zmiňované makroekonomické ukazatele.

    Hlavním cílem daňové reformy Topolánkovy vlády je snížení daňového zatížení obyvatelstva. Na zemích Evropské unie se mi podařilo prokázat negativní závislost mezi daňovým zatížením a ekonomickým růstem. Nejvyššího ekonomického růstu dosahují země s nejnižší daňovou kvótou (podíl celkově vybraných daní na HDP). Naopak země s nejvyšším daňovým břemenem rostou nejpomaleji. Lze tedy očekávat, že pokud by byla vládní daňová reforma prosazena, tak by české hospodářství rostlo rychleji než bez poklesu daňového břemene. Dlouhodobé pozitivní efekty snížení daňové zátěže však nastanou pouze za předpokladu, že snížení veřejných příjmů nepovede k prohloubení nerovnováhy veřejných financí.

    Když vláda mluví o snižování daní, tak tím má na mysli především oblast daní z příjmu. Snižování sazby u daně z příjmu právnických osob momentálně probíhá v mnoha vyspělých zemích. Vlády jsou k němu v podstatě dotlačeny značnou daňovou konkurencí mezi státy, která je u této daně způsobena vysokou mobilitou kapitálu a snahou přilákat investory do země. Z tohoto pohledu je plánované snížení sazby logickým krokem.

 Významnou závislost lze nalézt mezi zdaněním práce a nezaměstnaností. Ve své práci jsem dospěl k závěru, že země s nižší implicitní sazbou ze mzdy (poměr daní zaplacených ze mzdy k sumě daňových základů) mají v naprosté většině případů nižší míru nezaměstnanosti než země s vyšší implicitní sazbou. Takže snížení daňových příjmů ze zdanění práce vede k nižší nezaměstnanosti. To má pozitivní efekt na výdajovou stránku rozpočtu, protože stát ušetří na podporách v nezaměstnanosti a dalších sociálních výdajích. Proto snížení daňových příjmů ze zdanění práce podporuji.

    Plánované vládní snížení přímých daní je větší než pokles veřejných výdajů, proto vláda musí část daňového břemene přesunout z přímých daní na daně nepřímé. Zastánci těchto kroků argumentují tím, že je spravedlivější zdaňovat „hříchy v podobě spotřeby“ než lidskou aktivitu. Odpůrci naopak říkají, že nepřímé daně jsou nespravedlivé k chudším lidem, kteří platí za spotřebu životně nezbytných věcí stejnou daň jako bohatí, přestože mají nižší příjmy. Otázku spravedlnosti ponechám politikům a budu se striktně zabývat makroekonomickými důsledky… Přesun daňového břemene na nepřímé daně se má projevit především ve změně snížené sazby DPH z 5% na 9%. Lze očekávat, že to povede k výraznějšímu růstu cenové hladiny. Domnívám se však, že tento růst nebude dramatický. Zvýšení snížené sazby se neprojeví ve spotřebitelských cenách v plném rozsahu. Část daně zahrnou výrobci a prodávající do svých nákladů a to kvůli konkurenci na trhu. Vznik vysoce konkurenčního prostředí je podporován mimo jiné právě snižováním daňových sazeb z příjmu korporací. Důležitou vlastností spotřebních daní je, že neexistuje významná závislost mezi zvýšením daní ze spotřeby a růstem nezaměstnanosti. Z výše zmíněných důvodů považuji přesun daňového břemene na nepřímé daně za správný.

    Nelze dopředu říct, kdo si o kolik polepší nebo pohorší po daňových reformách. To bychom museli být ve statickém prostředí. Ekonomické prostředí, ve kterém žijeme, je naopak velmi dynamické. Reformy odstartují celou řadu dalších procesů, které budou mít značný vliv na příjmy obyvatelstva. Když se nyní mám rozhodovat o tom, jestli bych daňovou reformu podpořil, tak mne proto zajímá, jaké procesy reforma nastartuje. Snížení daňové zátěže zrychluje růst hospodářství, přesun daňového zatížení z přímých daní na daně nepřímé se pozitivně projevuje ve vývoji nezaměstnanosti. Proto má navrhovaná reforma moje sympatie.  

Autor: Zdeněk Jirák | neděle 5.8.2007 19:30 | karma článku: 23,21 | přečteno: 2950x

Další články autora

Zdeněk Jirák

Třetí sazba DPH je slepou uličkou

Od ledna začne platit 10% sazba daně z přidané hodnoty na knihy, léky a dětskou výživu. Vláda si od tohoto kroku slibuje snížení cen zmíněných produktů a očekává výpadek příjmů státního rozpočtu něco přes 3 mld. Kč. Troufám si tvrdit, že realita v obou případech bude jiná.

8.12.2014 v 19:49 | Karma: 16,10 | Přečteno: 521x | Diskuse | Ekonomika

Zdeněk Jirák

Zvyšte si už konečně platy!

V posledních týdnech se losování Sportky nejspíše přesunulo do Poslanecké sněmovny: 1,3, 9,14,26. Když toto absurdní divadlo sleduji, tak by mi vlastně vůbec nevadilo, kdyby třeba ministr financí vylosoval v přímém přenosu na veřejnoprávní televizi dodatkové číslo, které by nakonec bylo tím správným procentem, o které si poslanci zvýší své platy.

1.12.2014 v 20:09 | Karma: 9,88 | Přečteno: 673x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Jirák

25 let poté: červené karty, pískot a vajíčka. Co bude dále?

Den boje za svobodu a demokracii je z našich státních svátků tím, který ve mně vyvolává nejsilnější emoce, potřebu hodnocení a úvah o dalším směřování naší společnosti. Samozřejmě je to kvůli tomu, že kromě připomínání si událostí roku 1939, jde o naši novodobou historii roku 1989, kterou jsem už osobně prožil. Byl jsem sice jen šestileté dítě, které vůbec nerozumělo souvislostem, ale ten pocit euforie, který jsem kolem vnímal, v sobě mám dodnes. Při vzpomínkách jsem hrdý na pro mne starší generaci, která se totalitnímu režimu postavila. O to víc mě trápí současná vlna překrucování dějin a také hodnoty našich politických elit, kdy osobní zájmy, ješitnost a obchod válcují ideály demokracie a svobody.

18.11.2014 v 14:46 | Karma: 17,60 | Přečteno: 925x | Diskuse | Politika

Zdeněk Jirák

Česko-slovenské předvolební porovnávání 2006 – zpětný pohled

Ideologický střet ODS a ČSSD o podobu hospodářské politiky byl ve volebním roce 2006 z velké části založen na porovnávání se Slovenskem. Stalo se koloritem doby poměřovat tempo růstu HDP, vývoj nezaměstnanosti, míru inflace, veřejný dluh,... Pojďme se s odstupem doby podívat, jak slovenské reformy obstály v porovnání s hospodářskou politikou sociálně demokratických vlád ČR.

4.5.2008 v 12:51 | Karma: 21,97 | Přečteno: 1083x | Diskuse | Politika

Zdeněk Jirák

Názorové kotrmelce sociální demokracie

A je to tady. Naši politici zasedli a hned je veseleji. Poslanci ČSSD společně s komunisty odmítli schválit tok 900 milionů Kč na výstavbu továrny Hyundai v Nošovicích. Nebylo by na tom nic mimořádného, kdyby právě bývalá Paroubkova vláda tuto investiční pobídku neschválila...

8.8.2007 v 18:51 | Karma: 18,40 | Přečteno: 787x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Vašemu školství chybí důraz na sociální dovednosti, líčí dánský expert a učitel

15. června 2025

Premium Jak nejšťastnější lidé na světě vychovávají sebevědomé a samostatné děti, vysvětlují autoři knihy...

Harvard je nejlepší stranickou školou Číny. Učí kádry komunistické partaje, štve USA

15. června 2025

Premium Čína a Harvard mají jedno společné: obě se považují za střed světa. A tak když se Čína ocitla v...

Její pohled uhranul svět. Slavný portrét afghánskou Monu Lisu přivedl do průšvihu

15. června 2025

Seriál Je to jeden z nejuhrančivějších pohledů, jaký svět spatřil. Plný tiché krásy, dětské naivity i...

Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu

14. června 2025  16:39,  aktualizováno  21:24

Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický

Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 994x
Narodil jsem se v roce 1983 v Kladně. Jsem absolventem Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Po dokončení studia jsem nastoupil do rodinné firmy , jejímž jsem dnes spolumajitelem a jednatelem. Ve svém volném čase se věnuji kromě rodiny převážně florbalu. Jsem předsedou oddílu FBC Kladno. Své články publikuji na portálu www.skutecnosti.cz
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.