Flash

„Jmenuju se Barry Allen a jsem nejrychlejší žijící člověk….v dětství jsem viděl, jak mou matku zabilo něco nemožného a za její smrt zavřeli mého otce...pak ze mě nehoda udělala něco nemožného..."

Těmito slovy začíná každý díl nové verze klasického Flashe. Něco podobného, jako když Arrow začíná slovy „Jmenuji se Oliver Queen.“ a pak následuje ta část o ostrově.

Vzhledem ke skutečnosti, že se oba seriály objevily téměř současně, byl jsem po absolvování jedné řady Arrowa k tomuhle červenému chlápkovi docela skeptický. Už prvních pár dílů mne ale vyvedlo z omylu. Přestože se šablony v mnoha ohledech podobají, Flash se vydal tou lepší cestou.

Za prvé má nadhled a nechybí mu humor. Za druhé postavy projevují opravdu emoce a jejich mimika se neomezuje na pohled drsný, vyčítavý a trpící.

Za třetí jsou postavy životaschopné, nechybí jemné špičkování a jiskření a přirozenou cestou se o Barryho schopnostech doví pár dalších lidí, z čehož vznikne funkční a podporující tým, který mu poskytuje technické zázemí.

Seriál se zkrátka vydal spíše Marvelovskou cestou superhrdinského příběhu (ačkoli Flash patří běžně do DC Universe), který si vzal dobrým způsobem to kladné z klasické série a provedl jen málo změn. Barry tu není chlápek před 40kou, ale 25letý forenzní asistent. Jeho matka zemřela za podivných okolností, za což byl ovšem zatčen a odsouzen jeho otec – ústřední zápletka je tedy nepřekvapivě snaha o jeho očištění a osvobození. Barryho se ujal detektiv Joe, který ho poslal na vysokou a následně k policii.

I tady zasáhne Barryho blesk, ale tentokrát je bouře obohacena explozí urychlovače částic se S.T.A.R.S. Lab a Barry není jediný v Central City, kdo získá zvláštní schopnost. Z toho plyne také skutečnost, že se každý díl věnuje jednomu případu jednoho meta-člověka (terminus technicus), takže tvoří příjemné uzavřené epizody.

Prvkem navíc je crossover s Arrowem, objevení se Felicity Smoke, což už je nápověda ambice být součástí něčeho většího, než jen samostatným superhero kouskem.

Po vizuální stránce velmi potěší zpracování Flashova běhu provázené zlatými elektrickými výboji, díky čemuž při pohledu z ptačí perspektivy připomíná spíše kometu nebo meteorit. Kostým s bleskem se tentokrát viditelně inspiroval filmovým Daredevilem než původním molitanem, což do moderní verze sedí víc než dobře.

Kromě toho je moc příjemné mít vedle Temných rytířů, ponuřejších Mužů z oceli či super hero seriálů brnkajících na noty temné a dramatické také kousek, který jde trochu pozitivnější a možná klasičtější cestou. I když i tady se najde zlo a hříchy možná blíže, než by si Flash připustil…

Autor: Jonáš Jenšovský | středa 13.5.2015 0:37 | karma článku: 5,01 | přečteno: 190x