VŘSR - Nestyďme se na to dobré navazovat!

Je to ostudné, že rok před tím, než budeme vzpomínat stého výročí založení dnes už neexistujícího Československa, důstojně nevzdáme hold události, bez níž by první republiky nebylo, což ještě před 30 lety věděl každý školák. 

Masaryk s Benešem o vznik státu v teple zahraničí sice usilovali, nebýt však ruských revolučních mas vedených geniálním Leninem, neměl by prostým Čechům dát kdo příklad, aby se rovněž vzedmuli. A tak 28. října vyrazili na Václavák ztéci jej, tak jako rok předtím ztekli Zimní palác bolševici.

A tak aspoň tři střípky, jimiž si listopadovou říjnovou revoluci a její odkaz dnešku připomeneme.  

Střípek, spíš střep první.

Z nemilosrdného zápasu s menševiky, kteří se po svržení cara pokojným buržoazním způsobem spokojili s prozatímní úřednickou vládou a žvanili by v parlamentu donekonečna, nebýt jeho rozpuštění bolševickou revoluční hlídkou, je  aktuální poučení zjevné. Skoncujeme s menševickou, respektive menšinovou vládou, až ji reakční premiér představí!

 

Střípek druhý zapadá do linie sovětské umělecké tvorby, která přes půl století sváděla upřímný zápas o co nejplastičtější vykreslení Leninovy mnohotvárné osobnosti. V ní se vzácně snoubilo porozumění pro problémy obyčejného člověka s grandiózní vizí obřích  energetických hydrocentrál, odkud už na počátku čtyřicátých let budou sloupy VVN  přes tisíce verst přivádět proud do každé sovětské domácnosti, aby se mohly rozsvítit žárovky.   

Je dobře, že i český autor, a právě dnes, Leninovu družnou povahu trefně vykreslil, když fabuloval jeho setkání v zahraničním letovisku s českým kapitalistou, byť s německy znějícím příjmením - ale právě takoví patřili v Rusku k  vůdcům revulce.

 

-Pane Uljanove, vy jste prý dokázal položit vládu? Na kolik vás to přišlo?

-Mně? Německo. Je to stálo asi 50 miliónů marek. Ve zlatě.

-To není málo. Mně pád vlády přišel na pár kabelek a  několik kousků lepší bižuterie.

A střípek třetí. Varující.

Ukáže, jak globální kapitalismus se neštítí pro marketingové potřeby zneužít i to, co by nám mělo být svaté. Smutné je, že za mrzký peníz se k ostudné roli propůjčil všem dobře z České televize známý „Pošťák Ondra.“

VIDEO ZDE

„Byl to mladistvý úlet“, lituje dnes Ondra. Znevážení vůdce světového proletariátu se dopustil před 15 lety.  

Svůj ošklivý čin se Ondřej snažil napravit organizováním protestní petice proti snahám zkorumpované ruské administrativy mauzoleum na Rudém náměstí pod záminkou důstojného pohřbení ostatků V.I.L. zrušit a přestavět ho na noční klub ??????? ??????? .

       

Autor: Jan Dvořák | úterý 7.11.2017 20:31 | karma článku: 18,82 | přečteno: 779x
  • Další články autora

Jan Dvořák

Chcete mě číst?

11.7.2022 v 13:19 | Karma: 3,09

Jan Dvořák

Hrozby ze vzdušného prostoru

24.1.2022 v 11:51 | Karma: 0