Vladimír Špidla nám udělal radost - potvrdil, že se můžeme na penzi těšit

Už předem se omlouvám za troufalost použít množného čísla - jsem si však jistý, že bývalý premiér a  eurokomisař udělal radost  jak dnešním juniorům, tak i starším občanům. Rovněž  těm, co teprve na český svět přijdou.

Radovat se mohou hlavně ti, co důchod už mají za pár, anebo jen o něco později. Třeba v době, o jaké sní Andrej Babiš ve své vidinové  knize, nebo futurista Kalousek v plánech topky do roku třicet - ale  optimismem mohou hýřit i ti, jimž je důchod  ještě víc vzdálený , třeba  až do epochy, kdy povede  rychlodráha z Prahy do Drážďan – a když ne ještě tam, tak aspoň na letiště V. H.

Čím nám tu radost šéf premiérových poradců udělal, zmíním později – ale možná to už víte a radovali jste se hned ve čtvrtek při jeho vystoupení v UK, nebo při čtení seriózních novin příští ráno..

U jiného tématu Špidla ovšem zklamal.

Co si myslet o zániku čs. federace

Za celé čtvrt století od rozpadu federace se Slovenskem si  Špidla nebyl schopen udělat v hlavě jasno, zda rozluka prostřednictvím domluvy Mečiara s Klausem – Klause s Mečiarem (to pro korektnost) byla tzv. dobře, nebo špatně. Moderátor dělal, co mohl, aby to ze Špidly vypáčil, ale nakonec se dočkal odpovědi přímo posteurokomisařské. „ Je jasné, že autoři té politické akce musí nakonec dospět k tomu, že je to kladný výsledek. Ale já sám se nemohu vyjádřit jakýmkoli způsobem. Ano? Nebo ne? Prostě stalo se tak.“

Svatá pravda - co má být, má být, jak říkal pan Aksamit, když mu přišli oznámit, že mu shořel byt – zpívalo se kdysi flegmaticky  v jednom šlágru. Avšak divák – ať pamětník, nebo i děcko, co omylem o Události na internetu zavadilo – byl z odpovědi nesvůj. Jestliže prostý občan sám nemá postoj jasně ukotven, tak kdo jiný, než polyhistor Vladimír Špidla, jemuž naslouchá i sám premiér, by měl na rozpad  ČSFR zformulovat jednoznačný názor, jímž by se veřejnost mohla řídit.

Ale co! Čo bolo, to bolo. Důležité však je, co bude.

Důchodový systém je udržitelný

 

A právě předestřením jistot budoucnosti Špidla udělal už zmiňovanou radost penzistům. Po důkladné analýze důchodového systému  dospěl tým vládních odborníků pod jeho vedením ke kategorickému závěru: Důchodový systém je udržitelný, stárnoucí populace ho neohrozí.

"Z dlouhodobých projekcí je zřejmé, že ani do roku 2080 se demografické parametry nezmění natolik, aby byly příčinou rozvratu systému.“

No není to důvod k radosti, byť jemně kalené sýčkováním pánů Kalousků, Pilných, Fialů..o pravém opaku? Je!  Tím spíš teď před volbami, kdy je dobré si uvědomit, že důchody spravuje marksistické ministerstvo  sociální demokracie.

A i kdyby – nedej bože se přece jenom za 15-50 let  důchodový systém rozpadl, pak věřme, že půjde o rozpad poklidný, bez vášní, – nikoli jugoslávsky  drsný.  Ostatně Česko je stát kultivovaný. Stejně jako kultivované bylo Československo, a proto se  rozpadlo nenásilně, kultivovaně, jak připustil Špidla. Československo vydrželo, byť občas na kapačkách, celých sedmdesát let, Česku je zatím pětadvacet… Pokud by však k plíživému propadání  penzí třeba až na hypotetických 30  procent došlo, i tak by se dalo vyžít. Například Eurokom.důchodce Špidla by bral hypotetických padesát tisíc. Samozřejmě,  že ne  euro, ale korun, tak jako každý  jiný český penzista. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Dvořák | neděle 23.7.2017 8:56 | karma článku: 23,00 | přečteno: 849x
  • Další články autora

Jan Dvořák

Chcete mě číst?

11.7.2022 v 13:19 | Karma: 3,09

Jan Dvořák

Hrozby ze vzdušného prostoru

24.1.2022 v 11:51 | Karma: 0