Obmyšlený premiér před životním rozhodnutím

  Unijní komisař pro rozpočet Oettinger, který trvá na tom, aby si Česko urychleně udělalo pořádek ohledně legality čerpání dotací Agrofertem, není až zas takový nelida, jak by se mohlo zdát.

Premiérovi Babišovi sice předestřel tři možnosti, jak by se mohl konfliktu zájmů zbavit, avšak krajní řešení – tedy použití jedu či zbraně – pominul.

Navíc v doprovodné části oficiálního dopisu preferoval tzv. slepý trust, kam by se majetek ze svěřenského fondu převedl.

Slepý trust by znamenal úplné odstřižení premiéra od holdingu.  Nevěděl by o něm vůbec nic, a pracoval by tak v kýžené nevědomosti pouze pro stát.

Komisař rovněž přišel s představou, jak by celý proces transformace do Blind Trustu měl vypadat.

Agrofert by se musel tajně přejmenovat, aby premiér jeho nový název neznal.

Vedení holdingu (trustu) by se přestěhovalo na neznámé místo.

Manažéři by se museli změnit telefonní čísla, a nesměli by je nikde zveřejňovat.

Holding by nesměl o své činnosti publikovat tiskové zprávy a rovněž by nemohl mít webové stránky.

Obdržel by výjimku z povinnosti zakládat účetní závěrky do sbírky listin obchodního rejstříku (aby premiér, pokud by se nový název nedopatřením dozvěděl, nemohl získat informace o hospodaření.)

Po výčtu ještě dalších detailů, komisař ujišťuje premiéra, že obavy o prosperitu firmy by rozhodně mít nemusel. Zárukou by mu byl řídící výbor „slepáku“, kam doporučuje delegovat poslance Kalouska, Fialu a Polčáka. Šéfem by nejlépe měl být herr David Ondratschka (zjevně tím mínil D. Ondráčku z TI)

Uvidíme, zda tento vstřícný krok bude premiér akceptovat, nebo snad zvolí řešení krátké zbraně či toxické látky.

 

 

AKTUALIZACE

Nakonec všechno dopadlo nadmíru uspokojivě,  a dle požadavků eurokomisaře, aby bývalý šéf holdingu - pokud Agrofert neprodá, nedá do slepého fondu, nebo neodejde z politiky na odpočinek na Čapí hnízdo - aby při hlasováních vlády o využití Evropských fondů absentoval.

Pro tuto abstinenci hlasování se premiér rozhodl a proto odstoupí z funkce předsedy vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Teď už jenom zbývá urychleně přijmout k té věci novelu zákona, který umožní, aby předsedou rady mohl být i někdo jiný než výhradně předseda vlády. Nejvhodnějším nástupcem se bezesporu jeví ministr Brabec, jestliže poslanec Faltýnek, který se v čerpání také vyzná, členem vlády není.

Předsednictví rady bude v dobrých rukou zaručujících kontinuitu rozhodování.

Brusel se nasytí a premiér zůstane celý – budou tvrdit zlé jazyky. Ale na ty dát nesmíme.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Dvořák | pondělí 17.12.2018 8:37 | karma článku: 18,35 | přečteno: 506x
  • Další články autora

Jan Dvořák

Chcete mě číst?

11.7.2022 v 13:19 | Karma: 3,09

Jan Dvořák

Hrozby ze vzdušného prostoru

24.1.2022 v 11:51 | Karma: 0