Nebát se ukázat hrdiny doby

Pokorně předesílám, že nechci ze sebe dělat ještě chytřejšího, než jsem, ale výjimečné počiny jednoho pracovního kolektivu v posledních hodinách mi nedají, abych se nepodělil o podnět, který by mohl inspirovat televizní tvůrce.

Obrazovka je už dlouhá léta ostudně zaplevelena kriminálními příběhy zahraniční i domácí provenience, a to bez ohledu, zda je vysílají komerční kanály nebo veřejnoprávní televize. Vypadá to, že kromě loupení, vražd, terorismu či zločinných spiknutí s politickým motivem už nic jiného, co by si zasloužilo umělecké ztvárnění, neexistuje.

Ale existuje! Pouze tvůrci onen skutečný, všední život, také však plný dramatických momentů, kdy ovšem krev nestříká a zbraně nehlomozí, přehlížejí, nechtějí ho vidět.

Přitom příběhy z pracovního prostředí mají bohatou tradici.

Nezapomenutelné je údernické drama Parta brusiče Karhana, nebo třeba v lehčím pohledu Cirkus bude, z pozdějších poetizovaná Atomová katedrála. A co ze zahraničních snímků slavný film Letiště o nadměrném pracovním úsilí leteckého personálu?

Ještěže aspoň komerční stanice věnují soustavnou péči vymyšleným příběhům z lékařského prostředí. Ale tím to také končí. Seriál, nebo jen minisérii například z fabriky, nevidíte – naposledy před čtyřiceti lety Inženýrskou odysseu.  Nebýt občasných repríz těchto retro inscenací, třeba i Dobré vody, pořádná práce jakoby dnes už neexistovala.

Je jasné, že dnešní divák by se příliš nenadchnul, kdyby mu televize předložila sérii o rodině řezníků na moderních velko jatkách, i když krve by tam mohlo být dost, ale pokud televize skutečně usiluje o získání také mladého publika, pak by měla prezentovat dramatické příběhy z pracovního prostředí moderních technologií, nejlépe z IT.

Přímo se nabízí, a to je ten můj aktuální podnět, dramaticky ztvárnit osmačtyřicetihodinový zápas početného kolektivu programátorů, kteří v čase o mnoho kratším než v původní zakázce MD, a za minimálních nákladů, připraví e-shopp na dálniční známku, a vytřou tak státu zrak. Prostě film o hrdinech těchto dnů.

Takové dílo by nejenom přineslo hodnotný dramatický zážitek na úrovni doby, ale mohlo by – a na to se posledních 30 let trestuhodně zapomíná a dokonce se tato funkce umění i záměrně přehlíží – být příkladem i pro jiné pracovní kolektivy.

Dokázalo by strhnout k následování, k novému, ovšem zdravému, údernickému hnutí.

Nebojte se, tvůrci, sáhnout na tep života. Stačí mít otevřené oči.

 

CHLAPI, TAK O VÍKENDU SE SEJDEME U KULATÝ BÁBY,  A PRO TU NEMOŽNOU DOSTÁLOVOU Z MÍSTNÍHO ROZVOJE SPÍCHNEME KONEČNĚ POŘÁDNÝ STAVEBNÍ ZÁKON

Autor: Jan Dvořák | neděle 26.1.2020 9:43 | karma článku: 23,29 | přečteno: 400x
  • Další články autora

Jan Dvořák

Chcete mě číst?

11.7.2022 v 13:19 | Karma: 3,09

Jan Dvořák

Hrozby ze vzdušného prostoru

24.1.2022 v 11:51 | Karma: 0