Má vystřižení Kevina Specyeyho z hotového filmu svůj předobraz na starém Barrandově ?

Divíme se, že v mediálních procesech jsou teď v Americe na pranýř stavěni filmoví manažéři  a herci , kteří  i kdysi dávno projevili nevyžádanou příchylnost k ženám a zachovali se jako – po česku – proutníci.  

Ale pro Evropu to není nic nového. Tím méně pro nás. Pro Čechy. V době největší slávy naší kinematografie  30 a 40  let, měly  u  nás  velkou váhu dámské mravnostní spolky ,  které pečlivě  hlídaly pověst tehdejších mužských hvězd. Jakmile některá  z nich dostala  od spolku na znamení nezdrženlivosti třetí puntík, mělo to dopad v zákazu velkých rolí a povolení pouze tzv. štěků. Pokud se herec nesnažil o nápravu  - buď střednědobým celibátem,   nebo partnerskou věrností - mohl mít ve filmu utrum definitivní.

O situaci podobné  té,  jako když teď  v Americe téměř dokončený film přetáčeli kvůli představiteli hlavní role Kevinu  Spaceymu,  na kterého se „provalily“ nemravnosti, se zmiňuje někdejší barrandovský pracovník.

V  nedávno objeveném, dosud nepublikovaném rukopisu Paměti ateliérového promítače vzpomíná na okamžiky, kdy po skončení pracovní projekce  komedie z prostředí železniční stanice, se odehrál zhruba tento dialog mezi producentem a režisérem.

 

Šéfe, že je ****** zase skvělej?  To se budou lidi v kinech válet smíchy po zemi..

-Copak skvělý, skvělý on je. Ale  všechny jeho party musíte přetočit, a to s někým jiným.

-Vždyť film má jít už do kin…

-Nedá se nic dělat. Mám tady přípis z ministerstva – píšou, že Sdružení mravnostních spolků podalo na ******stížnost, že prý " setrvale každý den,  při příchodu do divadla,  plácne šatnářku přes plášť, a to zjevně po hýždi,  aniž  by od oné dámy měl v té věci paušální svolení, což lze klasifikovati jako  akt nevyžádaný a nevkusný, i s přihlédnutím k tomu, že oběť už není žádná mladice."

Tak rychle sežeňte někoho, kdo má čas, a  ****** přetočte,  přece ten film nevyhodím".

Promítač rovněž zaznamenal, co se dělo poté, co režisér předvedl přeobsazenou verzi.

-Ježišmarjá, rejžo! Koho jste tam dal,  vždyť to není  komik, ale známý milovník.. A dokonce to vypadá, já to ani nahlas říct nechci.. že s tím Jaroušem Marvanem…toká! Vidíte ten dlouhý pohled do očí?   No to bych si opravdu pomoh! To nikdo jiný čas neměl?

-Ale měl. Franta Černý, Jarda Vojta, Zdeněk Štěpánek, Ďóďa  Pištěk – ale to bychom k němu museli ještě přeobsadit přednostovu manželku a místo Zity  Kabátové tam dát Nedošínskou, aby k sobě pasovali. A taky ještě měl čas Vydra,  jako Othelo je sice výbornej, ale tady by  to byla tragédie…

-No dobře, pokusím zákaz na ministerstvu zrušit, ale bude to něco stát. Sekční šéf má mil…přítelkyni prý s velkým talentem. Tak já mu slíbím, že to  jeho dřevo vyzkoušíte.

- - - - - - - - -

Je otázkou, do jaké míry lze brát promítačovo dobové svědectví za věrohodné, protože originální rukopis údajně v sešitech A4 psaný inkoustovou tužkou  se nezachoval. Existuje jen opis pořízený  na psacím stroji  Continental vyrobeném v Německu kolem roku  40, kde  řada písmen je vzhledem k opotřebování liter hůře čitelná.

V případě podvrhu falešného pramene,  třeba v rámci  kampaně #MeToo , a to  v dobré víře ukázat  letitost problému, se autor blogu, stejně jako vy, stal obětí mystifikace.

 

Autor: Jan Dvořák | pátek 16.2.2018 8:13 | karma článku: 18,68 | přečteno: 615x
  • Další články autora

Jan Dvořák

Chcete mě číst?

11.7.2022 v 13:19 | Karma: 3,09

Jan Dvořák

Hrozby ze vzdušného prostoru

24.1.2022 v 11:51 | Karma: 0