Ctihodná sněmovní komise na baterky, jak se v televizi ukázalo?

Otázka v nadpisu může svést k domněnce, že parlament zřídil nějakou novou komisi pro posouzení kvality baterií, ale není tomu tak.

I když by tomu být mohlo, a nikdo by se příliš nedivil při množství komisí, co ve sněmovně máme.

Jenomže titulek nelze brát doslova, je jen příměrem k závěru, který jsem si udělal – a nebyl jsem zřejmě sám – ze včerejšího vystoupení D. Korteho v televizním Hyde-parku. (Pan Korte, to je ten služebně letitý poslanec, který kdysi při hlasování o nedůvěře vládě svůj názor namísto korektního vyjádření velmi okázale zazpíval – a to je přitom abstinent.)

Daniel Korte byl pozván do studia v horké souvislosti tolik přetřásaných policejních odposlechů, „díky“ nimž například předloni padla vláda, a teď se zase zatýkalo a obviňovalo v Olomouci. A protože kromě těchto populárních  odposlechů jich je ročně dalších sedm tisíc, a Korte je předsedou Komise pro sledování a kontrolu odposlechů, divák byl ve značném očekávání, jaké hrůzné věci komise zjistila. Všichni, co seděli u obrazovek, nebo v hospodě či v biografu, ba i jinde, totiž moc dobře vědí, jaká je to s odposlechy levárna, a jak se nadužívají.

Ale co vyšlo nakonec najevo?

Žádná levárna se neděje, všechno papírově sedí. A jestli se odposlechy snad zneužívají, to komise nemůže vědět, protože není soudcem, natož ústavním, aby mohla nahlédnout do kompletních spisů, a vyslovit názor, zda odposlech nařídit bylo správné, nebo ne. To ani ministr nemůže..

A tak celou hodinu zoufalému moderátorovi a neodbytným divákům Korte dokola objasňoval, že Komise v podstatě může jenom jedno: vybrat si namátkou nějaký případ odposlechu a zkontrolovat, zda  jeho „realizaci“ předcházel správný administrativní postup:  žádost policie a  státního zástupce soudci, který žádost o odposlech povolil. Podstatné je, aby tam nechyběly podpisy a razítka. A nechyběly, jak dokládají všechna komisionální zjištění Korteho orgánu.

I když člověk by inteligenci policistů neměl přeceňovat, tak se zdá vskutku sebevražedné, aby nějaký policista nasadil na podezřelého odposlech bez rozhodnutí soudce - respektive, aby byl padlý na hlavu natolik, aby o tom ještě  učinil oficiální záznam, a Korte ho pak mohl chytit za ruku, jinak nechytí. Komise není SuperGIBSem, ona kontroluje „jenom“ papíry. A ty přece „sedí“. Tak jako sedí při leckerém auditu čehokoli, i když fyzické realita je jiná.

Na co ta Komise s tak odstrašujícím názvem -  aniž bych se chtěl jejího předsedy se „svázanýma rukama“ nějak dotknout -  opravdu je?  A kolik podobných máme?

Nejhorší je, že nikdo neví, jak to s odposlechy doopravdy vypadá. Hyde-park dopadl jako ten lord z hodně vousatého vtipu, který, když se mu spustí manželka, suše konstatuje : Zas ta trapná nejistota.

Autor: Jan Dvořák | čtvrtek 22.10.2015 11:22 | karma článku: 15,18 | přečteno: 413x

Další články autora

Jan Dvořák

Chcete mě číst?

Pakliže ano, jak tomu bylo dlouhá léta, pak na tomto serveru to správné místo nebude. . Stačí však kliknout jinam.

11.7.2022 v 13:19 | Karma: 3,09 | Přečteno: 85x | Diskuse | Ostatní

Jan Dvořák

Padla facka, padla – na Oscarech

Byla toho plná média. Známý herec Will Smith uštědřil moderátorovi v přímém přenosu facku. Vlepil mu ji za to, že nekorektně vtipkoval na adresu jeho manželky, která trpí nemocí vlasů.

19.4.2022 v 12:58 | Karma: 0 | Přečteno: 79x | Diskuse | Společnost

Jan Dvořák

Hrozby ze vzdušného prostoru

V rozporu s chlácholením lídrů by se bezpečnostní situace v zemi mohla přiostřovat. Fialův režim by si nemusel být jistý dnem ani hodinou. Už teď mu Stínová vláda citelně šlape na paty.

24.1.2022 v 11:51 | Karma: 0 | Přečteno: 107x | Diskuse | Politika

Jan Dvořák

Zajímavé mlčení České televize

Je s podivem, že Česká televize, která systematicky, a hned v několika formátech zpravodajství a publicistiky pitvá cestu-necestu vicepremiéra Hamáčka do Moskvy a shání důkazy i spekuluje, se neobrátí do vlastních řad.

15.5.2021 v 17:48 | Karma: 0 | Přečteno: 135x | Diskuse | Politika

Jan Dvořák

Covidový pas bude Evropanům slušet

Evropská komise představila v bruselském vydání zpravodajského portálu POLICITO designovou formu covidového pasu pro cesty po unijních zemích.

18.3.2021 v 9:47 | Karma: 3,61 | Přečteno: 85x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Muž vylekal lidi střelbou z plynové zbraně. Jsem nadšenec do armádního vybavení, řekl

25. dubna 2025  18:46

Téměř policejní manévry vyvolal muž, který si na Velikonoční pondělí na Vodárenském vrchu u...

Žena zemřela při surfování na umělé vlně v Mnichově. Úřady vyšetřují okolnosti

25. dubna 2025  18:37

Německé úřady vyšetřují smrt surfařky na umělé vlně na říčce v Mnichově, příští týden tam má být...

Šéfka krajské hygieny ujela od nehody, tvrdí sražený motorkář. Selhání, míní Válek

25. dubna 2025  18:32

Ředitelka krajské hygieny ve Zlíně Eva Sedláčková má závažné problémy. Čelí nařčení, že v březnu...

Agresor při hádce vážně pobodal jiného muže, zraněného převážel vrtulník

25. dubna 2025  16:44,  aktualizováno  18:21

Policisté dnes pátrali v souvislosti s úterním napadením člověka v Aši po 38letém muži z Chebska....

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

  • Počet článků 6212
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1087x
Televizní režisér a publicista

       MYSLÍM TO VÁŽNĚ - často i smrtelně

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.