Zde Alfons, haló

Že se ze světa stává přeplněný blázinec, mi nemusí nikdo vykládat; to vidím sama. Ale že přijdou časy, kdy téměř 50% pověstných francouzských milovníků bude v ruce raději třímat telefon, než (hloupému dolož), jsem teda netušila. 

Dokonce i alkohol by v sexuální olympiádě doklopýtal do cíle daleko za vítězem. Z průzkumu francouzské telekomunikační společnosti Bouygues Telecom totiž dále vyplynulo, že kdyby si výše zmínění ctitelé žen museli vybrat, sedmdesát devět procent dotázaných by se raději vzdalo alkoholu, než svého smartphonu.

Ale nezoufejme. Sex z našich životů nezmizí - ba právě naopak! Neboť moderní hračičky, jako jsou chytré telefony, vnesly do sexuálních aktivit zcela novou dimenzi. Vždyť se stačí podívat na sextování. Takové explicitní selfíčko současné o-něco-víc-než-přítelkyně potěší kdekoliv a kdykoliv, zpříjemní cestu v tramvaji, a teenagerovy už tak rozhárané hormony procvičí málem ke kolapsu.

Jak je celkem dobře známo, pánům klukům není nic svaté. A jelikož fotografie tohoto typu přímo volají po sdílení, nutkání pochlubit se s nimi svým kamarádům je někdy neodolatelné. Zrovna tak neodolatelnou se může stát touha po pomstě, když se z o-něco-víc-než-přítelkyně stane přítelkyně bývalá. Ke snížení vnitřního přetlaku se mimo jiné znamenitě hodí i všudypřítomný smartphone: Nahotince popřejeme šťastnou cestu do virtuálního prostoru (kdykoliv a kdekoliv, třeba i v té tramvaji), a rozzářené oči jejích spolužáků nám navíc poslouží jako bonus. Joj, kam se na tohle hrabou hodiny sexuální výchovy! Mimochodem: Může mi někdo objasnit, proč se říká sextet, a ne sixtet?

Ano, éra telefonních budek a multi-linek, kdy jeden musel čekat, až se soused vykecá, je definitivně pryč. Dnes telefony slouží k mnoha věcem, někdy i k tomu, k čemu byly původně určeny, a protože se v naší hektické době považují za nezbytnost, je nutné neustále vylepšovat jejich schopnosti. Každá nová verze je o něco chytřejší, a není proto divu, že se na ni stojí dlouhé fronty. S inovovaným přístrojem se dostaneme na Facebook o další vteřinu rychleji, čímž ušetříme cenný čas, a zdokonalené fotografické vybavení je neocenitelné jak při sextování, tak při dokumentaci mimořádných událostí.

Důležitost této nedílné součásti našeho každodenního života, bez níž jsme se až do nedávna bez potíží obešli, je vidět takřka na každém kroku. Ulicemi se plouží zombíci s atrofovaným mozkem a telefonem přilepeným k uchu (pokud do něj ovšem zrovna nebuší hbitými prstíky), a z otupení je vytrhne teprve pád ze schodů, nebo čelní setkání s kandelábrem. Studenti se bouří proti zákazu mobilů ve školách, ale to vpodstatě chápu; hrát pod lavicí on-line hry je bezpochyby zábavnější, než poslouchat učitelův monolog o nudných pitominách. A vsadím se, že existují lidé, kteří si ssebou berou mobil i na záchod, aby náhodou něco nepropásli.

Pomocí smartphonu se lze věnovat i neodbytným záležitostem, jež nemohou počkat na příjezd do práce, nebo návrat domů. Telefonování za volantem je sice zakázáno, a pokuty jsou mastné, ale když se přístroj položí na klín, nikdo nevidí, že textujeme. Jako kdyby policajti už tak neměli dost práce s opilými, či zfetovanými řidiči; teď ještě aby koukali po těch, co mají hlavu svěšenou proklatě nízko. V kanadském Torontu dokonce navrhují nový zákon, jenž by zakazoval používání mobilu při přecházení ulice - a mne někdy napadá, že onen (nedefinovatelný) zdravý rozum by se měl přece jenom začít prodávat. Minimálně po kile, a nikoliv pouze v apatyce.

Jenže to se určitě nestane, ánžto by se brzy dostal do křížku s politickou korektností. Badatelé spíš zaměří svou pozornost na digitus primus a digitus medius, v současnosti dva nejdůležitější prsty lidské ruky. S upgradací prostředníku by neměl být problém, ten svou funkci zdárně koná už drahnou dobu. A když se vědcům podařilo vyšlechtit geneticky modifikované slepice, nebo krávu, jež dojí nízkotučné mléko, proč by nemohli vyvinout člověka s gigantickými, rychlostí blesku se pohybujícími palci?

Nedávno mi padla do oka věta, mylně připisovaná Albertu Einsteinovi: "Obávám se dne, kdy vývoj technologie předčí vzájemné lidské vztahy. To potom svět bude mít generaci idiotů." Ten, kdo ji zformuloval, možná neměl páru o teorii relativity, ale dobře věděl, o čem mluví.

Zatraceně dobře. 

 

 

Autor: Jarka Jarvis | středa 21.2.2018 15:00 | karma článku: 16,11 | přečteno: 531x
  • Další články autora

Jarka Jarvis

Sportem k lékaři

12.4.2024 v 11:02 | Karma: 14,39

Jarka Jarvis

Hop sem, hop tam: Zkamenělý les

4.3.2024 v 14:00 | Karma: 10,36

Jarka Jarvis

Letos to určitě splním!

23.1.2024 v 15:30 | Karma: 8,90

Jarka Jarvis

Mozek v kalhotách

29.11.2023 v 21:55 | Karma: 12,30

Jarka Jarvis

Má milá, nic se nebojíš?

20.10.2023 v 7:10 | Karma: 13,53