Rybí tuk - záruka zdraví
Jedny z institucí, které v době mého útlého mládí pečovaly o duševní a fyzickou způsobilost dozrávající generace, byly ozdravovny. Strategicky umístěné v oblastech, dnes známých pod pojmem "klimaticky vhodné" (jinými slovy: doposud nezamořené toxickými zplodinami lidské činnosti), doktoři tam posílali dítka chudokrevná, bleďoučká a hubená, jimž byl pobyt na čerstvém vzduchu vřele doporučován.
Pro mne a brášku vybrali Kamenický Šenov. Roli společníka a hlavního dozorce zastávala máma, jejímž úkolem bylo krotit zdivočelé potomky a nekompromisně dbát na to, aby snědli zeleninu a vše ostatní, co jim šoupli na talíř. Jako kdybychom se zakrátko měli dostavit do jatek na porážku!
I ošetřovatelky plnily svou práci na jedničku. Naši stravu suplementovaly hojným množstvím rybího tuku, který pozitivní výsledky výkrmné kúry opět zdárně negoval. A furt nás nutily chroupat mrkvičku, prý abychom dobře viděli. Sovětští vojáci přece také jedli mrkev a vyhráli válku, protože jejich ostřížím zrakům v řadách nepřítele nic neuniklo.
Moje analytická mysl z toho vyvodila, že k vyhrání války je nutné vypěstovat značnou kupu mrkve. Ovšem já zrovna s nikým neválčila (pokud nepočítám mámu a zeleninu u jídelního stolu), a vidět jako sovětští vojáci jsem tudíž nepotřebovala. Mně stačilo na dálku rozpoznat, zda má přibližující se osoba v pravici lahvičku a v levici lžíci, aby se mi podařilo včas vyklidit pozici.
Z ošetřovatelek jsem měla nejraději sestřičku Aničku. Můj názor zřejmě sdílela i většina rodičů pohlaví mužského; jejich zasněné oči zíraly na Aničku jako na zjevení, zpestřující nudu každodenních rituálů, neboť sestřička Anička byla šťabajzna. Možná právě ona ve mně probudila dřímající básnické střevo, a světové sbírky poezie tak obohatila moje "Ódička na sestřičku Aničku."
Když jsem při večeři Aničce oznámila, že jsem pro ni složila básničku, zachvěla se, chudinka, radostí. Vlídně mě pohladila po hlavě a navrhla, ať jí básničku přednesu. Nenechala jsem se dlouho pobízet, a na celou jídelnu jsem z plna hrdla zahlaholila:
Sestřička Anička,
ta ráda tancuje
a chlapce miluje
jen v posteli!
V místnosti nastalo hrobové ticho. Rodiče, vykrmující svá nedomrlá dítka, ztuhli uprostřed pohybu, Aniččiny tváře zrudly ruměncem mrkvového odstínu, a její laskavý úsměv zmizel jak pára nad hrncem. Sjela mě ledovým pohledem, zalapala po dechu, a když byla zase schopná mluvit, zeptala se mámy, jak mě to vychovává. Poté uraženě zamumlala něco o reakční pomluvě, a s předpovědí, že zraju pro šibenici, jídelnu urychleně opustila.
Netušila jsem, proč se na mne Anička zlobí, ani za co jsem od mámy dostala pár facek. Ještě že jsem si mohla postěžovat svému novému příteli, kterého jsem si tu našla! Ten moje reptání poslouchal se svatou trpělivostí a bez řečí, k ničemu mě nenutil, do ničeho mi nekecal, nikdy nikomu nic nevyžvanil, a navíc s ním byla větší legrace, než s Aničkou.
Jenom škoda, že jsem mu nemohla podstrčit svůj příděl rybího tuku. Ráda bych totiž věděla, jestli by se v něm nejdřív vyválel, nebo ho zblajznul hned.
I se lžící.
Jarka Jarvis
O hoaxech a lidech
Člověk je tvor prostomyslný, a tudíž lehce obalamutitelný. Takovou maličkost o sobě sice hned tak někdo nepřizná, ale jak jinak si vysvětlit, že tolik lidí věří kdejakým podivným smyšlenkám?
Jarka Jarvis
Nebezpečné stáří
Moje přítelkyně nedávno pronesla větu, která mi utkvěla v hlavě: „Musíš si uvědomit, že elita nás důchodce chce vyhubit, protože jsme darmožrouti a musejí nám dávat důchod.“ Kdo, či co je ona zmíněná elita, mi ale nevysvětlila.
Jarka Jarvis
Kupředu, levá (aneb ideály vs. realita)
Čas letí jako jelen, do zadele střelen, a už dlouho nevoní nadějemi. Zaslíbená země se zatím nenašla, národy mají do rovnosti stále daleko, a z oblaků doposud padá jenom voda v různém skupenství.
Jarka Jarvis
Sportem k lékaři
Kdysi dávno, v dobách mého útlého mládí nám příslušní orgánové tvrdili, že sportem se člověk dopídí ke zdraví. Tehdy jsem tomu věřila. Od těch časů však ve Vltavě uplynula spousta vody, a dnes už vím své.
Jarka Jarvis
Hop sem, hop tam: Zkamenělý les
Oblast, kde leží arizonský Petrified Forest, vznikla před více než 200 miliony let. Dovede si takhle dlouhou dobu vůbec někdo představit, když dnešní mladí si myslí, že bezmobiloví babyboomeři žili v hlubokém pravěku?
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Nemáte odvahu říci, že jste to nezvládli, vyčítá ANO Bartošovi stavební řízení
Přímý přenos Už více než dva měsíce nefunguje stavební řízení tak, jak by mělo. Ministr pro místní rozvoj a šéf...
Tektonický posun. Kate ukázala emoce, video vpustilo lidi do královské rodiny
Když princezna z Walesu Kate v pondělí prostřednictvím videa oznámila, že dokončila chemoterapii,...
Filadelfský koridor štěpí Izrael. Premiér sabotuje mír, generálové zuří
Premium Izraelští generálové se obuli do premiéra Benjamina Netanjahua, který veškeré mírové iniciativy...
Policie vpadla na arcibiskupství v Praze, může být obětí podvodu za 200 milionů
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahují v budově...
Pronájem bytu 3+1 Louny s lodžií
Husova, Louny
12 000 Kč/měsíc
- Počet článků 146
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 457x