Oči jako rys
Ti už také neexistují. Tedy, ne že by vymřeli, jenže slovo "chuligán" je nejenom zastaralé, ale i urážlivé, a tudíž politicky nekorektní; dnes se těmto individuím říká aktivisté za lidská práva, svobodu projevu, záchranu zeměkoule, a čert ví čeho ještě. Ale promiňte, to jsem nějak odbočila, a nechtěně se nechala unést pohledem na obrázek z poslední demonstrace proti klimatickým změnám. Proto se raději vrátím k původně zamýšlenému tématu, a sice k těm oknům do duše.
Když si naše tělo usmyslí, že toho má dost a začne se rozpadat, nikdy nevíme, co přijde na řadu první. Dříve nebo později však dojde i na zrak - přesto, že jsme v dětství poslouchali maminku, a poslušně papali špenát a mrkvičku. Zpočátku pomohou brýle, pak už ani ty ne, a nakonec skončíme s okny zakalenými natolik, že skrz ně přestane být vidět. Což je pro leckoho dobrá zpráva, ale na druhou stranu to má kupu nevýhod.
I já jsem do této fáze chca nechca dospěla. Prvním varováním byla neustále se zmenšující vzdálenost mezi mým nosem a monitorem počítače, ale že je něco silně v nepořádku mi došlo teprve až poté, co jsem na ulici potkala sousedku, a nepoznala ji. Zato vidina oftalmologa, jenž ze mne čury mury fuk udělá Bystrozrakého, se začínala v dálce rýsovat až příliš zřetelně (z Dlouhého na Širokého jsem se přeformovala už dávno).
Nemýlila jsem se, a v den Dé-jedna to v nemocnici frčelo jak na běžícím páse: Kapky do oka - odvoz na sál - lepkavé prostěradlo přes obličej - 10 minut všelijakých zvuků a míhavých světýlek - děkujeme - další, prosím - doma za dvě hodiny.
Po operaci prvního kukadla jsem si připadala jaksi nevyvážená. Tím levým jsem dohlédla až do Moskvy (no, skoro), pravým si neviděla na špičku nosu, a na schody bez zábradlí jsem se neodvážila vkročit. K tomu všemu jsem trpěla abstinenčním příznakem z nedostatku informací o nejnovějších událostech. Drobná, a navíc ostře rozmazaná písmenka v novinách mi bránila se dozvědět, co se děje ve světě (e.g. kde kdo koho zase zabil, nebo co vyhodil do povětří), a jelikož číst jsem mohla pouze "neopraveným" okem, opět hrozilo nebezpečí kolize mého nosu s monitorem.
Pokusila jsem se tedy tuhle zapeklitou situaci vyřešit. Z černého igelitového pytlíku, výrobcem určeného k přepravě sebraných psích výkalů jsem ustřihla pásek, a omotala jím levou stranu mých starých, nyní už nepotřebných brýlí. Nápad za dvě, snaha za jedna, výsledek za pět, a zpátky k zakrývání levého oka dlaní.
Další kámen úrazu byla postoperační "údržba." Tu jsem prováděla systémem pokus-chyba, neboť způsob, jak se úspěšně trefit kapkou do oka, jsem doposud nenašla. Naštěstí v tomto případě stačila dostatečná zásoba papírových ubrousků, a o vylepšení nálady se postaralo vědomí, že kam se tohle hrabe na přípravu ke kolonoskopii.
Po dvou týdnech se stejným způsobem odehrál den Dé číslo dvě, a moje okna do duše se čistotou opět jen blýskají. Potíž je akorát v tom, že - ačkoliv teď vidím ještě dál, než do Moskvy, bez brýlí nic nepřečtu.
Jenže (jak tvrdí pan Murphy), každé řešení přináší nové problémy, a upatlané brýle, které používám v kuchyni, jsou pouze jedním z důkazů.
Jarka Jarvis
Bez sloganu ani ránu
Když se kdysi dávno narodil první televizor, tehdy ještě převážně štíhlí lidé se s ním rychle skamarádili. Jejich pevné přátelství trvá dodnes, a zatím to vypadá, že vydrží na věčné časy.
Jarka Jarvis
Kdo židli má, bydlí
Další fake news, kterou doposud nikdo nepotvrdil. Protože kdyby to byla pravda, bezdomovci by vyfasovali židli, odnesli si ji někam do parku, a politici by za úspěšné vyřešení problému měli důvod ke zvýšení platu.
Jarka Jarvis
O hoaxech a lidech
Člověk je tvor prostomyslný, a tudíž lehce obalamutitelný. Takovou maličkost o sobě sice hned tak někdo nepřizná, ale jak jinak si vysvětlit, že tolik lidí věří kdejakým podivným smyšlenkám?
Jarka Jarvis
Nebezpečné stáří
Moje přítelkyně nedávno pronesla větu, která mi utkvěla v hlavě: „Musíš si uvědomit, že elita nás důchodce chce vyhubit, protože jsme darmožrouti a musejí nám dávat důchod.“ Kdo, či co je ona zmíněná elita, mi ale nevysvětlila.
Jarka Jarvis
Kupředu, levá (aneb ideály vs. realita)
Čas letí jako jelen, do zadele střelen, a už dlouho nevoní nadějemi. Zaslíbená země se zatím nenašla, národy mají do rovnosti stále daleko, a z oblaků doposud padá jenom voda v různém skupenství.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Syrští islamističtí povstalci postoupili k městu Hamá, tvrdí organizace
Syrští islamističtí povstalci při své ofenzivě postoupili do těsné blízkosti čtvrtého největšího...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Pěstí na doktora, nožem na sestru. Lidé útočí na zdravotníky s větší brutalitou
Premium V Mladé Boleslavi se pacient vztyčil z nosítek a záchranáři dal pěstí do obličeje. V Brně muž...
Evropská směrnice odkryje mzdy, téměř polovinu Čechů však plat kolegy nezajímá
Premium Více než čtyřicet procent českých zaměstnanců nezajímá výdělek jejich kolegů. O maličko menšímu...
- Počet článků 148
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 454x