Nebezpečné stáří
No řekněte, kolik starých darmožroutů by po takové informaci neztratilo schopnost spát spánkem spravedlivých? Vždyť k jejich vyhubení stačí nejdřív jim snížit důchod, pak je nahnat zpátky do práce, a oni už popadají sami.
Šalamounské to řešení, a navíc cestou nejmenšího odporu. Jenže je tady nikoliv malý háček, ale velký hák: Kdo potom spasí zmírající ekonomiku? A proto si marně hlavu lámu, proč by se kdosi, kvůli trošce ušetřených peněz, snažil vyhubit ty, na nichž záchrana spočívá? Ta holka zas někde naletěla na nějaké fake news, jinak si to nedovedu vysvětlit.
Z důvodu argumentace však spekulaci o likvidování staříků a stařenek prozatím odložím stranou, a zamyslím se nad jejich znovuzapojením do pracovních sil. Jelikož už nejsou to, co za mladých let bývali, k akci ZET (Zdravý Ekonomický Trh) je nutné přistoupit s maximální uvážlivostí. Pětasedmdesátiletý zedník nebude házet cihlami tak, jak házel před půl stoletím; co kdyby si při tom pohmoždil záda, nebo (nedej pámbu) dostal infarkt? Tímto nezodpovědným činem by nejenom nic nespasil, ale zároveň by zasadil další smrtelnou ránu už tak přetíženému zdravotnictví.
Proto navrhuji, aby zákonodárci vyhradili seniorům jisté, nejlépe nestresující profese (e.g. hajzlbába, hajzldědek, vrátný, apod.), a dali jim tak možnost plného uplatnění. Inovativní nápady lze čerpat z dob, kdy měl práci každý, neboť z historie bychom se měli učit, a ne ji přepisovat. Darmožrouti, jež doposud nenavštívil Dr. Alzheimer, se možná pamatují na babku-košíkářku či babku-lístečkářku, bez nichž by ten socijálizmus jen těžko vzkvétal: Ta první seděla na stoličce u dveří samoobsluhy a dohlížela na distribuci košíčků, ta druhá byla schovaná za dveřmi cukrárny U Myšáka, a rozdávala malé lístečky. Že si chcete koupit jenom sirky, nebo se potěšit pohledem na dorty, protože na karamel vám dnes nezbylo? Bez košíčku / lístečku vás dovnitř nepustím, a basta fidli.
Ale abych se vrátila k záchraně ekonomie. Jak je zřejmé ze statistik, na nezaměstnané se zjevně nedá spoléhat, a že se sníží odliv občanů v produktivním věku, odjíždějících za lepším výdělkem do zahraničí, nemá smysl si namlouvat; tráva na druhé straně plotu se vždycky jeví zelenější, i kdyby nakrásně nebyla. Je ale férové, že na místa, která by mohli zastávat oni, ženeme ty, kteří už mají odpracováno?
Je tady však ještě jedna skupina, která se k záchraně ekonomiky víc než hodí – a sice děti. Vždyť v našich moderních dobách, kdy je téměř všechno zdigitalizované a zkomputerizované, bychom stěží hledali lepší počítačové experty, než jsou oni! Jen se zeptejte dědečků a babiček, kteří se svých vnoučků chodí ptát, co znamená chyba 404. Že to je vykořisťování dětské pracovní síly? Ale kdež. Na ťukání do klavesnice není třeba svalů, jako má Pepek námořník, a když je za pomoci počítače škola hrou, proč by nemohlo být i zaměstnání?
Neodvažuji se říct, co v budoucnosti očekávat, ale s lepším nepočítám. A tak možná brzy nastane čas, kdy svět budou řídit roboti, novorozenci automaticky dostanou za ucho čip, všichni půjdem do práce v osmi a do důchodu v osmdesáti, a každý lidský darmožrout, dosáhnuvší 80 let + 24 hodin, bude bez milosti odstřelen.
Jarka Jarvis
Kdo židli má, bydlí
Další fake news, kterou doposud nikdo nepotvrdil. Protože kdyby to byla pravda, bezdomovci by vyfasovali židli, odnesli si ji někam do parku, a politici by za úspěšné vyřešení problému měli důvod ke zvýšení platu.
Jarka Jarvis
O hoaxech a lidech
Člověk je tvor prostomyslný, a tudíž lehce obalamutitelný. Takovou maličkost o sobě sice hned tak někdo nepřizná, ale jak jinak si vysvětlit, že tolik lidí věří kdejakým podivným smyšlenkám?
Jarka Jarvis
Kupředu, levá (aneb ideály vs. realita)
Čas letí jako jelen, do zadele střelen, a už dlouho nevoní nadějemi. Zaslíbená země se zatím nenašla, národy mají do rovnosti stále daleko, a z oblaků doposud padá jenom voda v různém skupenství.
Jarka Jarvis
Sportem k lékaři
Kdysi dávno, v dobách mého útlého mládí nám příslušní orgánové tvrdili, že sportem se člověk dopídí ke zdraví. Tehdy jsem tomu věřila. Od těch časů však ve Vltavě uplynula spousta vody, a dnes už vím své.
Jarka Jarvis
Hop sem, hop tam: Zkamenělý les
Oblast, kde leží arizonský Petrified Forest, vznikla před více než 200 miliony let. Dovede si takhle dlouhou dobu vůbec někdo představit, když dnešní mladí si myslí, že bezmobiloví babyboomeři žili v hlubokém pravěku?
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Jak Chuanyta uklízí ghetto. Loni se do Mojžíře báli i řidiči MHD, teď je tam lépe
Premium Zdemolované koše a lavičky, nepořádek, záškoláctví i drogy. Do ústecké čtvrti Mojžíř před rokem...
Zrevidujte Green Deal, volá hospodářská komora. Některé plány jsou nesplnitelné
Výrazných ústupků v evropských plánech na snižování emisí chce dosáhnout Hospodářská komora ČR v...
V Íránu sílí volání po jaderné zbrani. Názor mění i lidé, kteří režim „nemusí“
Premium Zatímco svět se chystá na další kolo eskalace mezi Izraelem a Íránem, mnozí obyčejní Íránci, kteří...
Odlesňovací nařízení EU je likvidační, varují kavárníci. Data nejde doložit
Premium Kavárenský sektor v EU může mít už za rok vážné potíže. Platnost evropské směrnice zabývající se...
- Počet článků 147
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 455x