Made in China
Komu by se v těchto moderních dobách chtělo něco vyrábět, když to můžem outsourcovat do Číny? Produkci doma prostě zabalíme (ať už je to "doma" kdekoliv), fabriky zavřeme, a vyjde nás to mnohem levněji. Nehledě k tomu, že odboráři se nám na stejnou práci za stejné prachy vykašlou.
Ano, peníze mluví, vždycky mluvit budou, a my se kvůli láci stáváme na Číně závislí čím dál, tím víc. Jenomže bychom neměli zapomínat na onu známou, a mnohokrát prověřenou pravdu, a sice že dostaneš to, za co platíš.
Tímto nemíním plošně zatracovat veškeré čínské výrobky, a dávat jim nálepku "šmejd." Na šroubováku a dřevěném naklepávači řízků, které zjevně umí zhotovit pouze Asiaté, se toho konec konců nedá moc zkazit. Já však stále mám v živé paměti psí a kočičí papú, po němž naši zvířecí miláčci hromadně umírali na selhání ledvin. Nebo mléko s melaminem, po kterém pro změnu umíraly děti. O zubní pastě, obsahující diethylen glykol, ani nemluvě.
A přesto Číně věříme natolik, že se z ní stala velmoc na výrobu léků. Zdravý selský rozum by určitě pronesl něco o kozlovi zahradníkem, a zeptal se, co víme o podmínkách v čínských farmaceutických továrnách? Známe jejich výrobní standardy natolik, abychom si byli jisti, že konečný produkt nepředstavuje zdravotní riziko?
Jenže zdravého selského rozumu je dnes méně než šafránu, v apatyce ho nekoupíš, v Číně na něj zatím nevynalezli formuli, a lidé rychle zapomínají. Kontaminovaný heparin? Tablety na léčbu snížené funkce štítné žlázy, s nekonzistentní hladinou účinné látky? Léky na krevní tlak, jež měly potenciál způsobit rakovinu? To už je přece tak dávno, a oni se od té doby určitě polepšili.
Je zajímavé, že země, které svěřujeme výrobu základních, a pro život důležitých léků, dokáže "produkovat" i zoonotické infekce epidemických rozměrů. Zda SARS, asijská chřipka, ptačí chřipka a teď koronavirus mají něco společného s místními kulinářskými zvyky, jak leckdo tvrdí, nemám tušení. Za paradoxní výsměch osudu však považuji fakt, že z ručníků a prostěradel, utkaných v Číně, si lidé nyní dělají roušky proti infekci, importované odtamtéž.
V této souvislosti se nabízí ještě jiná otázka, na kterou se nám zanedlouho možná i dostane odpovědi: Co když na jednoho z největších globálních farmakologických výrobců a distributorů přijde bída, jako kdysi na kozáky, a současné zásoby léků se zmenší na minimum? Zavede se pořadník? Dojde k rvačkám o poslední pilulku aspirinu, a lahvička syrupu proti kašli bude mít cenu zlata?
Já jenom doufám, že na regálech supermarketů se nezačne objevovat čínské maso. Zatím jsem ho (naštěstí) nikde neviděla, a netrápí mě tudíž otázka zda to je opravdu hovězí, nebo něco jiného. Mnohem víc mě děsí, co si, proboha, počnu bez česneku?
A proto i dále nakupujme levné zboží z Číny. Neboť kdo ho koupí, neprohloupí a navíc ušetří, takže mu zbyde na spoustu dalších super věcí s cedulkou "Made in China."
Soudruh Mao by z nás měl radost.
Jarka Jarvis
Bez sloganu ani ránu
Když se kdysi dávno narodil první televizor, tehdy ještě převážně štíhlí lidé se s ním rychle skamarádili. Jejich pevné přátelství trvá dodnes, a zatím to vypadá, že vydrží na věčné časy.
Jarka Jarvis
Kdo židli má, bydlí
Další fake news, kterou doposud nikdo nepotvrdil. Protože kdyby to byla pravda, bezdomovci by vyfasovali židli, odnesli si ji někam do parku, a politici by za úspěšné vyřešení problému měli důvod ke zvýšení platu.
Jarka Jarvis
O hoaxech a lidech
Člověk je tvor prostomyslný, a tudíž lehce obalamutitelný. Takovou maličkost o sobě sice hned tak někdo nepřizná, ale jak jinak si vysvětlit, že tolik lidí věří kdejakým podivným smyšlenkám?
Jarka Jarvis
Nebezpečné stáří
Moje přítelkyně nedávno pronesla větu, která mi utkvěla v hlavě: „Musíš si uvědomit, že elita nás důchodce chce vyhubit, protože jsme darmožrouti a musejí nám dávat důchod.“ Kdo, či co je ona zmíněná elita, mi ale nevysvětlila.
Jarka Jarvis
Kupředu, levá (aneb ideály vs. realita)
Čas letí jako jelen, do zadele střelen, a už dlouho nevoní nadějemi. Zaslíbená země se zatím nenašla, národy mají do rovnosti stále daleko, a z oblaků doposud padá jenom voda v různém skupenství.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Čelní srážku dvou aut u nádrže Jordán v Táboře nepřežil jeden z řidičů
Čelní srážku s jiným vozem nepřežil v pátek večer v Táboře pětapadesátiletý řidič. Kolizi podle...
Výbuch v Haagu zničil bytový dům, pod troskami můžou být desítky lidí
Po výbuchu se dopoledne v nizozemském Haagu částečně zřítil třípatrový obytný dům. Hasiči na místě...
Na hřebenech Krkonoš je až půl metru sněhu. Místy řidiče potrápí mlha
Silnice v Česku jsou s opatrností sjízdné, problémy v dopravě po pátečním vydatném sněžení...
Nevídaná výhra v Eurojackpotu. Dva sázející z Německa si rozdělí tři miliardy
Evropská loterie Eurojackpot vyplatí přes 120 milionů eur, tedy tři miliardy korun. Výhru správným...
Příliš chytrý vysavač? Jak si ulehčit domácí práce a ušetřit čas
Pojďme si říct, že plně samoobslužný vysavač, co se sám vysype, vypere si hadříky a doplní vodu, je gamechanger! Nebo ne? Museli jsme to zjistit a...
- Počet článků 148
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 454x