Milanův příběh – o svobodě, determinovanosti a jiných věcech
Jestli je vrátit rodičům nebo poslat do některého z výchovných ústavů (a pokud ano, do kterého). Proto “diagnostický“ ústav. Já jsem pracoval s hochy mezi 15 a 18 lety. Po pravdě řečeno se dodnes divím, že jsem to vůbec přežil. Pracoval jsem tam rok a skončil s exkluzivním syndromem vyhoření, dnes už bych se k takové práci asi vůbec neodhodlal.
A právě tam jsem, někdy na jaře roku 2001, poznal Milana. Bylo mu sedmnáct, krásně hrál na kytaru, hezky zpíval a byl nesmírně inteligentní. Co se přirozené inteligence týče byl dost o dost inteligentnější než já – a věřte mi, tohle já poznám. Umím vycítit potenciál v člověku a to mnohdy i tehdy, když o něm dotyčný ještě ani netuší.
Milan byl rozhodně velice inteligentní, nejspíš geniální. Měl zájem o mystiku a hovořívali jsme o filosofii, kterou nikdy nestudoval, ale zamýšlel se nad problémy, kterými se zabývali někteří filosofové, o nichž jsem se učil a jejichž myšlenky byl schopen pobrat a zařadit do svého myšlení. Milan byl Rom. A trpěl nebezpečnými záchvaty těžké toxické psychózy, protože už několik let pravidelně čichal toluen.
Jeho život byl rozdělen na dvě nestejné části. V té jasné projevoval všechny výše zmíněné talenty a schopnosti; v té druhé, v níž se nacházel, zvláště zpočátku, po většinu času, se z něj stávalo hydovské monstrum. Jednou mně málem urazil hlavu popelníkem a jindy na mě vytáhl nůž, s nímž pak běhal po oddělení a řval. Také jednoho večera vylezl na balkón, svlékl se do naha a zíral dolů. Ano, já vím, že měl být s podezřením na duševní nemoc svěřen do péče psychiatrů. Věděl jsem to už tehdy, ale byl jsem jen vyděšený a nejistý pomocný vychovatel na částečný úvazek a neměl jsem do toho co mluvit. Nehledě na to, že divokých a těžko zvladatelných hochů tam bylo mnohem víc a Milan zase tak moc nevybočoval. Vlastně vybočoval spíše těmi jasnými okamžiky, ale toho si, kromě mě, nikdo příliš nevšímal.
Kolikrát jsem už slyšel říkat, že “feťáci si za to můžou sami“. Ptám se: Kdyby se Milan narodil v jiných podmínkách, než v těch, které ho utvářely, rozhodl by se ve svých třinácti letech, že zkusí, jaké to “techo“ je? Rozhoduje se třináctileté (nebo i mnohem mladší!) dítě tak, že si řekne: “A teď začnu užívat drogy, stanu se závislým, zešílím z toho, totálně si zprasím život a pohřbím všechen talent, který ve mně dřímá.“? Zamyslel se někdo, kdo akcentuje pouze svobodnou možnost volby, nad tím, že člověk do určitého věku – a i později v určitých životních situacích – prostě není, co se volby týče, kompetentní? A jakou možnost volby měli Milanovi rodiče, ostatní příbuzní a kamarádi, parta? Nevím. Nicméně nakolik je pravděpodobné, že se rodiče svobodně rozhodnou a prohlásí: “Tak, a z tohohle kluka vychováme pološíleného feťáka.“?
Ne, nejsem propagátorem myšlenky, že jsme totálně společensky determinovaní. Myslím, že nejsme. Ale nejsme ani úplně svobodní. A rozhodně ne v dětství. (Nyní k problému svobody volby přistupuji z obvyklého pragmatického hlediska a pomíjím širší diskusi, zda vůbec svobodná vůle existuje a co to vlastně je.)
I díky mně skončil Milan v jednom relativně přívětivém výchovném ústavu. Mimo jiné asi i proto, že jsem jej naučil meditovat. Moc se mu to líbilo. Mou spolupracovnici jednou pěkně vyděsil. Řekla mi: “Co jsi ho to učil? On tři hodiny nehybně seděl a čuměl na strom! A pak řekl, že jsi ho to naučil ty!“
Pragmaticky jsem poukázal na to, že to dozajista bylo mnohem lepší, než kdyby dělal bordel, což kolegyně musela uznat. Mimochodem: Dodnes jsem nedosáhl takových meditativních ponorů jako Milan. Nikdy nečetl žádné knížky o duchovní praxi, ale to, co popisoval, jsem z těch knih znal. Také řekl, že podobné zážitky mívá i na toluenu a proto jej čichá. Myslím, že mu ty meditace pomohly, ale nemám tušení, zda to stačilo. Toluen dělá s lidským mozkem hrozné věci.
Teď je Milanovi 28 let – pochopitelně pouze v případě, že je stále naživu, což rozhodně není jisté. Možná, že se z toho dostal a žije normální život. Je prokázáno, že i mozek poškozený toluenem v případě abstinence postupně regeneruje. Trvá to roky, ale uzdraví se. Je ale také docela dobře možné, že Milan sedí někde v lochu, třeba za těžké ublížení na zdraví. Už tenkrát mu k tomu chyběl jen krůček. Možná bez práce, bez naděje a bez budoucnosti žije z toho, co dostane od státu. Od chvíle, kdy z Diagnostického ústavu odešel, o něm nevím nic. A opět: Byl jeho další osud pouze v jeho vlastních rukou? V rukou adolescenta s poškozeným mozkem? Jakou roli hráli lidé, které následně poznal? Byli schopni vycítit jeho potenciál a podpořit jej, nebo si je zařadili jako dalšího z toluenu zblblého Cikána? Je snadné vidět v někom takovém prostě jen grázla a feťáka. Ale třeba právě to jej mohlo vyburcovat k tomu, že změní svůj život všem navzdory. Tolik možností, tolik vlivů, příležitostí k naději i zahořklosti – a někde mezi tím vším se zmítá zmatené lidské já se svou (možná fiktivní, možná ne) možností svobodně se rozhodnout.
Proč to vlastně píši? Ono je krásné teoretizovat o odpovědnosti za svůj život, svobodě volby a podobných věcech, jenže jediný lidský příběh je, alespoň pro mě, víc, než jakkoli chytrá a sebelépe vyargumentovaná teorie o fungování jedince ve společnosti.
Milan je pro mne v tomto směru mementem. Strašně moc mě toho naučil.
A co tím vším vlastně chci sdělit? Přeci to, co jsem napsal! Žádnou jednoduchou zredukovanou “Pravdu“, jednoznačnou formulaci toho, jak se věci mají. Pouze pravdivý příběh .
Jaroslav POLÁK
Horizonty událostí (skica)

„Proč mě někdy nepozveš na návštěvu?“ zeptala se s lehce šibalským výrazem v její pěkné tváři a já si v té chvíli opravdu nebyl jist, jaké přísliby se za tou zdánlivě nevinnou otázkou mohou skrývat.
Jaroslav POLÁK
Její krásný oči (skica)

„Víš, že máš fakt krásný oči?“ řekl jsem. Bylo to banální, ale byla to pravda. Měla krásné hnědé oči s duhovkami připomínajícími letokruhy vzácných cizokrajných stromů.
Jaroslav POLÁK
Zamyšlení nad celníkem a farizejem

Biblické zamýšlení nad známým podobenstvím o upřímnému pokání výběrčího daní a sebestřednosti náboženského profesionála.
Jaroslav POLÁK
Názorové bujení

Každému se čas od času udělá názor. Takový člověk má většinou potřebu se vymáčknout, obvykle na veřejnosti. Zpravidla to není hezký pohled, ale dá se to taktně přejít.
Jaroslav POLÁK
Kratochvilné vyprávění

„Tak s tím těžkým ublížením na zdraví to bylo asi takhle,“ povídal ten chlápek poté, co jsem mu objednal slíbeného ferneta.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Rusko rozjelo na Krymu silniční boom, potřebuje převážet nakradené nerosty
Rusko pracuje na budování a opravě stovek kilometrů silnic na anektovaném Krymu, kterým dala v...
Vlak v Modřicích u Brna srazil člověka, na místě zemřel
Srážka vlaku s člověkem v neděli v podvečer zastavila provoz na trati mezi Brnem a Židlochovicemi....
Exministr ve službách zbrojařů. Figuroval v korupčních kauzách, nyní je Barták zpět
Premium Bývalý ministr obrany za ODS spojovaný s kontroverzními zakázkami Martin Barták se znovu objevil ve...
Nás už pocit nadřazenosti přešel, Číňany ne. Ale bát se jich netřeba, říká antropolog
Premium Co dělá Evropa špatně? Proč se na nás Číňané dívají povýšeně? A jak chutná beraní oko? Vědec Adam...

Prodej zahradního domku 44 m2 se zahradou 443 m2 - Břeclav - Charvátská Nová Ves
Břeclav - Charvátská Nová Ves
3 490 000 Kč
- Počet článků 606
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1350x
Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Flickr (fotografie)
Seznam rubrik
- Filosofování
- Společnost a politika
- Recenze
- Psychologie a terapie
- Poesie a próza
- Rozhovory
- Galerie
- Humor
- Osobní
- Nezařazené
Oblíbené knihy
- Miloslav Ransdorf: Není všem dnům konec
- Ludwig Wittgenstein: Filosofická zkoumání
- Tomáš Baránek: Jak sbalit ženu 2.0
- Muammar Kaddáfí: Escape to Hell and Other Stories
- Boris Rafailov: C. G. Jung v zrcadle filosofie
- Don DeLillo: Bod Omega
- Nová dobrodružství Sherlocka Holmese
- ZEN 1-4 - Sborníky z přelomu 80. a 90. let
- Martin Buber: Temnota Boží
- Greg Egan: Axiomat
- Greg Egan: Město permutací
- Martin Oliva: Civilizace moravského paleolitu a mezolitu
- Radim Bělohrad: Osobní identita a její praktická hodnota
- Sierra Dawn: Písně větru
- Lucius Annaeus Seneca: Výbor z listů Luciliovi
- Ray Bradbury: Kaleidoskop a jiné povídky
- Jan Skácel: Básně II.
- Necronomicon podle Murahawy
- Jan XXIII.: Pacem in terris
- V. V. Majakovskij: Vladimír Iljič Lenin
- William James: Pragmatismus-Nové jméno pro staré způsoby myšlení
- Jozef Karika: Na smrť
- David Flusser: Ježíš
- Ray Bradbury: Zen a umění psát
- Darrell Schweitzer: Každý z nás je legenda
- Sv. Jan od Kříže: Výstup na horu Karmel
- Haroun Tazieff: Schůzky s ďáblem
- Georgij Valentinovič Plechanov: O úloze osobnosti v dějinách
- Richard A. Lippa: Pohlaví - Příroda a výchova
- Clifford D. Simak: Město
- Ľuboš Blaha: Matrix kapitalizmu - Blíži sa revolúcia?
- William S. Burroughs: Nahý oběd / Nova Express
- Vítězslav Gardavský: Bůh není zcela mrtev
- The Gathas of Zarathustra: Hymns in Praise of Wisdom
- Wilhelm Weischedel: Zadní schodiště filosofie
Co právě poslouchám
- the Pogues - a Pair of Brown Eyes - psychedelický irský punk!
- Maanam
- Lyapis Trubetskoy
- The H. P. Lovecraft Historical Society - A Very Scary Solstice
- Пикник
- Jablkoň
- Muzaiko - Esperanta Retradio
- Master's Hammer - Vracejte konve na Místo
- Hungry Ghosts - I Don't Think About You Anymore But, ...
- Dimmu Borgir
- Česká velvyslankyně v Sýrii: Je tohle ještě žurnalistika?
- Diablo Swing Orchestra
- Lače manuša
- Majk Spirit
- Deva Premal
Oblíbené stránky
- Ray Caesar -galerie magického, barokně laděného surrealismu
- Zdzislaw Beksinski (1929-2005) - galerie výjimečného umělce!
- STREET ART UTOPIA 106 of the most beloved Street Art Photos
- The Monster Engine - Realistické podoby dětských kreseb!
- Astronaut v moři - nabídka kvalitní nekomerční literatury!
- P3RSP3CTIV3 - úžasný krátký retrocyberpunkový film!
- Petice a manifest na ochranu křoví
- Olia Pishchanska - Úžasné atmosférické konceptuální fotografie
Oblíbené články
- 24 znamení, že se celá Amerika začíná podobat Detroitu
- dopsáno: Jaroslav Polák: Poznámky k Humově teorii kauzality
- File Sharing Is Now an Official Religion In Sweden
- Luboš Dvořák: Církevní restituce – řekněme hlasitě - nejde to!
- Demence českého národa (Český národ je plný nenávistných idiotů)
- Roman Sikora: Co všechno jsme zapomněli - BRILANTNÍ ČLÁNEK!
- Co je ACTA? Dokonale shrnující a velmi depresivní video.
- Pravičáci jsou méně inteligentní než levičáci, zjistila studie
- Jak to skutečně bylo s romskou stranou a uprchlým pokladníkem
- Piotr Czerski: My, děti Sítě
- Cesty, které vedou do záhuby - zamyšlení Fidela Castra
- Slyšeli jste to? Bohatí Romové berou dávky. Psali to v Právu!
- Téměř polovina Američanů má potíž vydělat na základní životní...
- Normalizace tu ještě neskončila, tvrdí historik Michal Pullmann
- Ondřej Lánský: Kdo zneužívá sociální dávky?
- Die Welt varuje před návratem komunistů, tvrdí čeští lháři
- Masová privatizace přivedla postkomunistické země na mizinu
- V Česku začínají řádit profesionální tuneláři
- Jak Obama ví - Zamyšlení Fidela Castra, 27. dubna 2012
- Ivan Štampach: Ekonomie se zbláznila - Deník Referendum
- Místo, kde se v bolestech rodí český bulvár
- František Nevařil: Hospodaření zločinných komunistů
- Jsme v prdeli.Klus,Xindl X,Koller a Poláková veršují o politice
- Slavoj Žižek: Zahraňme se před zachránci
- Pavel Novák: Den daňové svobody prizmatem nejen ČRo
- Miloslav Ransdorf: Husovo odvolání ke Kristu
- Ožebračování těch nejpotřebnějších
- Křesťané proti zákonu o církevním majetku
- Karel Dolejší: Atentát na svatýho Václava, čili Netopýr
- Přetrhnutý lístek zavedeným stranám nijak neuškodí
- Pavla Kopecká: Bibli spálit, korán taky (?)
- Vladimír Kapal: U Ratha nejde o sedm milionů, ale o 260 miliard
- Ivan Štampach: Dnešní vánoce
- Jan Čulík: O Palachovi a lidech, co se upalují dnes
- Unuděný flákání vyrůstá na troskách střední třídy
- Dr. Jusuf Al-Qaradawi: Kultura tolerance v islámu
- Jak vyrobit dezinformaci aneb romské děti chtějí žít z dávek
- David Corn, John Pilger: Kanonizovaná baronesa, krvavý Pol Pot