Věda prý způsobí konec Evropy

Jistý bloger připomněl v neděli 8. ledna 2017 teroristické útoky v Bruselu, v Nice, útok sekerou a nožem ve vlaku u bavorského Würzburgu a nakonec teroristický čin v Berlíně. A potom psal o jejich příčinách a jak problém řešit.

V závěru svého článku uvedl mimo jiné: „Pokud se zásadně nezmění dosavadní politika EU, bude útoků příbývat. Pamatujte, že teroristé útočí protože vědí, že vyhrávají, vědí že díky naivnímu postoji evropských politiků jim všechno prochází.“ – „...jinak hrozí, že lidé budou mít brzy strach vycházet na ulici a nebudou se již ve svých domovech cítit bezpečně a to může mít za následek konec Evropy, jak ji známe.“ A úplně nakonec zdůraznil, že není cílem jeho ani jeho článku vyvolávat strach a paniku ani nenávist k muslimům.

Ve skutečnosti se nedá hovořit o tom, že by teroristé vyhrávali. Podle statistik v letech 2001 až 2014 přišlo v západní Evropě o život 420 lidí, zatímco v 70. a 80. letech umíralo na čtyři sta lidí ročně. V článku, na který dávám v závěru odkaz, se například píše: „V západní Evropě si teror za posledních 15 let vyžádal častokrát méně než deset životů ročně, ačkoli se i tady vyskytly výjimky v podobě madridských či londýnských atentátů. Celkově se však dá konstatovat, že riziko smrti v Evropě způsobené rukama teroristů bylo extrémně nízké.“ Tím není řečeno, že by se mělo nebezpečí terorismu jakkoli podceňovat či bagatelizovat. Také smrt každého člověka vinou teroristů je tragická, žádná z obětí není zanedbatelná a pro teroristické činy není omluvy. Nicméně terorismus v Evropě existoval dávno před masivní imigrační vlnou. Proti dřívějšku je však nové, že do Evropy přibylo v relativně krátké době velké množství imigrantů a že teror páchají především muslimové. 

To samozřejmě mnohé lidi vystrašilo, zvlášť když se tato tématika zde na blogu ale i jinde neustále přemílá. K svému strachu se ostatně přiznává i zmíněný bloger a svým textem ho vlastně šíří dál, i když tvrdí, že to není jeho cílem. Poslední věta jeho článku byla: „Jsem pouze obyčejný český občan, který má obavy z budoucnosti a o bezpečnost svých blízkých i své země.“ Takové obavy lze jistě pochopit. Co se ale chápe těžko, je jedna z reakcí na článek nazvaný „Blíží se konec Evropy, jak ji známe?“ Zde je: „Samozřejmě se konec Evropy neodvratně blíží a to od doby, kdy Evropa zapomněla na svojí duchovní tradici a nahradila ji Vědou. Věda smetla takové zbytečnosti jako je láska, morálka, odpovědnost za svůj osud a z Evropanů se staly morální, poživačné, hmotně zajištěné trosky, které snadno polehnou silným primitivním nájezdníkům, stejně jak se stalo nesčetně v historii.“ 

Tvrzení, že se neodvratně blíží konec Evropy, je typicky panikářské a jako vystřižené ze slovníku apokalyptiků a jednak vágní a bezobsažné. Jak by asi takový konec Evropy měl vypadat? Ostatně autor původního článku psal o konci Evropy, jak ji známe, což je něco jiného, než konec jako takový. Já jsem ale znal Evropu v 60., 70., 80., 90. letech a znám ji i v novém tisíciletí a pokaždé byla trochu jiná. No a stavět vědu proti jakési blíže neurčené duchovní tradici, je naprosto zcestné. Věda se rozvíjí už řadu tisíc let, pěstovali ji ve velké míře i velmi duchovně založení lidé, často i sami kněží a jiní duchovní. Zajímalo by mě i to, jaké duchovní tradice měl autor reakce na mysli? Duchovní tradice církevního rozvratu z dob papežského schizmatu, nebo z časů inkvizice, nebo procesů s čarodějnicemi, tradice stoleté války, husitských válek, třicetileté války? Případně novější duchovní tradice obou světových válek ve 20. století, tradice fašismu, nacismu, bolševismu, studené války?

Z těchto uvedených příkladů láska, morálka a odpovědnost za své osudy přímo prýští. Kromě toho je přímo úžasné a zábavné, když kdosi šmahem hodnotí Evropany jako „morální, poživačné, hmotně zajištěné trosky, které snadno polehnou silným primitivním nájezdníkům“. Nejvíc mě ovšem fascinuje, když někdo, kdo píše na blog prostřednictvím  internetu, který je snad nejvýraznějším současným výsledkem vědy, hovoří o vědě jako o nástroji zkázy Evropy. 

Odkazy na články, z kterých jsem citoval:
http://jindrichdvorak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=578986
http://www.topky.sk/cl/1000901/1536281/Toto-bolo-najkrvavejsie-obdobie-terorizmu-v-Europe--Velky-prehlad-najvacsich-utokov-

Autor: Jaroslav Kvapil | neděle 8.1.2017 23:00 | karma článku: 17,39 | přečteno: 624x