Roztrhl se pytel se zpověďmi alkoholiků, a hlavně alkoholiček?
No není název kořalky Republika příznačný pro charakterizování naší země? (Foto Jaroslav Kvapil)
Knihu Zápisník alkoholičky jsem nečetl, jen několik rozhovorů s její autorkou, a pak jsem viděl stejnojmenný film, kde hrdinku skvěle ztvárnila Tereza Ramba. Přestože oba počiny, literární i kinematografický, kvituji, protože poukazují na dost obludný problém alkoholismu ve společnosti, reálný příběh Michaely Duffkové považuji za poměrně fádní v dějinách závislého chlastání.
Je příznačné, že každý, kdo se stane závislým na pití nápojů s obsahem C2H5OH a podstoupil „úspěšné“ léčení, vnímá svůj příběh jako jedinečný, a z osobního pohledu má vlastně pravdu, ale z hlediska druhých jde často o banální případ. Možná ne pro všechny, ale pro mnohé tak přijde po vystřízlivění z chronické opilosti ještě druhé vystřízlivění, a to z pocitu, že bude za svůj boj s démonem alkoholu obdivován.
Netvrdím, že nikdo zejména z blízkých čerstvě abstinujícího alkoholika (pokud mu po jeho ožraleckých eskapádách nějací zůstali) jeho výkon neocení. Jde ale o to, jestli on sám považuje to ocenění za dostatečně frenetické a dostatečně dlouhé. Problém spočívá v různých hlediscích. Zatímco pro alkoholika šlo v pravdě o heroický výkon, nezřídka o překonání sebe sama, pro lidi na kořalečnictví nezávislé se jednalo o pouhý návrat do normálu.
Co je však v této oblasti normou? Chtělo by se říct, že normální je nepít, stejně jako nekouřit. Jestliže u kouření se odvykání prý více daří (“podle údajů z roku 2021 se údajně v Česku daří dlouhodobě snižovat počty kuřáků a vytvářet zdravější prostředí pro odvykání. V roce 2020 bylo v populaci podle dat Státního zdravotního ústavu 23,1 procent kuřáků starších 15 let, což je meziroční pokles o 1,8procentního bodu“), s alkoholem je to jiné. Pokud je pravda, že osm z deseti Čechů pije alkohol, znamená to, že se jeho konzumace týká osmdesáti procent lidí.
„Ze zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti za rok 2022 vyplývá, že spotřeba alkoholu je v české populaci dlouhodobě na vysoké úrovni. Odpovídá zhruba deseti litrům čistého alkoholu na osobu za rok. Denně pije alkohol téměř 10 procent dospělé populace.“ To znamená, že v Česku žije v populaci deset procent přiznaných či nepřiznaných opilců, respektive hlavně ochmelků. Na otázku, kolik procent se vyléčí z alkoholismu, jsem se dověděl, že jen asi 18 procent pacientů se léčí, jelikož údajně žádný alkoholik se nikdy zcela nevyléčí, může dosáhnout jen „statutu“ abstinujícího alkoholika. Potíž je v tom, že podle údajů ze srpna 2019 se více než 93 procent lidí, kteří jsou závislí na alkoholu, neléčí.
Proč tomu tak je? Nejspíš proto, že alkohol je nejen vysoce tolerovaná droga, kterou nabízejí všechny potravinářské obchody, navíc podporovaná mohutnou reklamou, viz reklamy, jež hlavně pití piva prezentují jako součást naší kultury, sportu, zkrátka jako něco v tom smyslu, že když se pije pivo, je svět v pořádku. Pití alkoholu lidé obecně, a to včetně adiktologů považují za běžnou věc, jako normál, z něhož je vymyká pár (asi 10 % populace) závisláků, kteří takzvaně chlastají první ligu. Vždyť i lékaři, kteří se věnují léčení alkoholiků, říkají, že když chce člověk svou závislost překonat, že už nikdy NESMÍ pít, místo toho, aby jim říkali, že mají proti ostatním výhodu, že NEMUSÍ už nikdy pít, že se nemusí dopovat alkoholem, ani se s jeho pomocí bavit...
V textech o léčení z alkoholické kariéry, jsem se dočetl pasáž, co dokládá mé tvrzení, že pití alkoholu je chápáno jako normální. Dotyčný napsal: „V době, kdy jsem začal řešit svoji závislost, jsem ještě naivně věřil, že dokážu pít kontrolovaně. Přesně tak, jak se to někdy píše v reklamách psychoterapeutických center. Jak se později ukázalo, pro alkoholika kontrolované pití prostě neexistuje a je to jen ztráta času, jen další past. Ovšem je to neuvěřitelné lákadlo pro všechny závislé, protože vyřešit závislost, a přitom dál pít, to je přece sen, no ne?“
Příznačné – snem je pít kontrolovaně, nikoli nepít vůbec, poněvadž abstinenti jsou zapšklí, zakyslí a „nás přece střízlivé nedostanou“. Jistá žena napsala, že se i po třech letech abstinence musí každý den znovu motivovat, aby se nenapila. Je to samozřejmě každého věc, jak a čím své nepití podporuje. Jen mám pocit, že změna života dotyčné, v kterém abstinuje, je dost chatrná. Dokonce jsem ale slyšel v jednom detektivním seriálu z produkce USA, jak nějaký detektiv říkal, že se už dvacet let pere denně s chutí na alkohol.
Když já jsem se před necelými sedmnácti lety vzdal pití alkoholu, měl jsem také obavu, že budu mít následně na chlast chuť, ale od té doby jsem žádnou chuť na pití nepocítil. Naopak se mi dělá špatně, když si mě nějací lidé přivedou na myšlenku, že bych se měl opět napít alkoholu. Zjistil jsem kupodivu, že mi alkoholické nápoje vlastně nikdy nechutnaly. Je to tristní zjištění pro člověka, který byl vždy pyšný na své nezávislé jednání, že pil pouze kvůli tomu, že to dělali ostatní, že jsou prostě situace, kdy je třeba pozvednout sklenky a stádně se napít nejčastěji na zdraví.
Nic není tolik pravdě vzdálené. Lidé nemírným pitím alkoholu na sebe přivolávají nemoc, ne-li smrt, a ani střídmá konzumace alkoholu objektivně nic pozitivního nepřináší, i když se mnou mnozí nebudou souhlasit, protože to subjektivně vnímají jinak.
Jaroslav Kvapil
Co je nevyhnutelnost aneb Potřeba roztáhnout perutě

Poté, co jsem zde uveřejnil text „Z Čechů nevyprchalo komunistické myšlení ani po 35 letech“, mě zejména vlivem bohaté diskuse napadly dvě politicko-filosofické satirické básně. Zde jsou.
Jaroslav Kvapil
Z Čechů nevyprchalo komunistické myšlení ani po 35 letech

O tom, že se řada lidí u nás ani po více než pětatřiceti letech nedokázala zbavit komunistického myšlení a dědictví, přesvědčil čerstvý střet herce Pavla Nového a předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné.
Jaroslav Kvapil
poušť mluví stejnou řečí

Po delší době jsem napsal básničku o poušti a tak podobně, poměrně dlouhou na můj styl. Snad vám něco řekne či prozradí. Napřed ale, jak se k básničce vyjádřila umělá inteligence čili AI.
Jaroslav Kvapil
Historická paralela k současné situaci v Evropě a ve světě

Dnešní světové dění z hlediska Evropy nejvíc ovlivňuje válka na Ukrajině a jednotlivé postoje k ní. Vypukla přesně před třemi roky po ruském agresivním vpádu do této suverénní země v únoru 2022.
Jaroslav Kvapil
můj 17. listopad v Praze

Ani letos jsem si nenechal ujít, abych se podíval na oslavu 35. a 85. výročí 17. listopadu do Prahy. Avšak o tom, co se dělo na Národní třídě a jiných shromážděních, bude psát kdekdo. Tak jsem to pojal jinak.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Mrzena se pustil do Fridricha. Falešné hry, neúcta a podraz, kritizuje po volbě šéfa ČT
Šéf zpravodajství České televize Petr Mrzena připustil, že před středeční volbou nového ředitele ČT...
Česká pošta rozšíří službu Czech POINT. Bude na většině poboček v zemi
Česká pošta chce rozšířit Czech POINT z 750 na 2 400 poboček. Služba tak má být dostupná na všech...
Šéf Pentagonu nezná Kaliningrad ani sílu čínské flotily, ukázalo slyšení v Kongresu
Americký ministr obrany Pete Hegseth během nedávného slyšení v Kongresu nezvládl zodpovědět...
Aféru s bitcoiny bude řešit bývalý ústavní soudce. Chce prošetřit celou státní správu
Bývalý soudce Ústavního soudu a advokát David Uhlíř se stal koordinátorem na objasňování bitcoinové...

Provozovna/nebytové prostory Štěpánská Praha 1
Štěpánská, Praha 1 - Nové Město
137 500 Kč/měsíc
- Počet článků 664
- Celková karma 16,78
- Průměrná čtenost 988x
https://kvaj.blogspot.com