„Oceán moudrosti“ v Praze a požár v Neratovicích

Tibetský duchovní vůdce dalajláma navštívil Česko a setkal se mimo jiné s některými politiky. V Neratovicích vyhořel byt v paneláku a jeho majitelka přitom zemřela. Jak spolu tyto dvě události souvisejí? Jen tak, že se staly...

Tedy jedna souvislost tu ještě je. O požáru i o návštěvě informovala média. Jsou to jistě nesouměřitelné události. Přijede-li dalajláma do Prahy, připadá to každému významné a kdekdo má potřebu se k tomu vyjádřit. Naši nejvyšší ústavní činitelé dokonce honem přišli s devótním prohlášením, v němž ujišťují Čínu, že oni nemají s dalajlámou nic společného, že je v zájmu Česka rozvíjet s ní nadále intenzivně vztahy a že osobní aktivity některých českých politiků nemění nic na oficiální politice České republiky a kdyby to chtěl kdokoli tak vnímat, že by to považovali za nešťastné. Zda by naši nejvyšší ústavní činitelé z toho byli také osobně nešťastní, nevím, ale dost o tom pochybuji.

Ve skutečnosti je to jedno. Dalajlámova návštěva nezmění nic na chodu společnosti a jen minimálně v životech běžných lidí. Minimálně, protože nelze vyloučit, že některé dalajláma ovlivní natolik, že změní své názory a postoje a někdo možná odejde i do Lhasy, aby tam vstoupil do školy gelugpa, které je Jeho Svatost dalajláma světským představitelem. Ještě tak na univerzitách budou chvíli tibetské vlajky, ale jinak se nestane nic. Prohlášení našich ústavních činitelů bylo zcela zbytečné a domnívám se, že také veškerá vyjádření zdejších blogerů nebyla k ničemu, vůbec by tu nemusela být a právě proto tady jsou.

Naproti tomu požár v bytě neratovického paneláku zhlédli mnozí v televizi nebo někde na videu, jeden si řekl – k neuvěření, jiný třeba – to jsou věci, a „příhoda“ zapadla jako další tragédie a havárie „všedního dne“. Nicméně kromě toho, že při požáru přišla jedna žena o život, zasáhl vážně a velmi nepříjemně do životů několika desítek lidí. Těm, kterým očoudil oheň byty a jejich zařízení, jimž je hasiči vytopili vodou a těm, co postiženým pomáhají při řešení jejich svízelné situace. To ale zde na blogu nikoho nemůže zajímat, neboť to tak je při každém „obyčejném“ neštěstí, při každé nehodě. Co k tomu také říct a navíc by bloger názorem k fádnímu požáru těžko získal kladné body. „Oceán moudrosti“ je pochopitelně jiné sousto. (Pokud by někdo nevěděl, proč píšu „oceán moudrosti“, tak je to překlad slova dalajláma v přeneseném významu.)

V záplavě textů zde na blogu mě zaujaly dva výroky: „Naši politickou budoucnost určuje naše filozofie a kultura...“ – „Média neléčí demoralizovanou, padlou společnost, ale posilují antihumánní síly a lhostejný stav společnosti ke všemu lidskému.“ Oba výroky mají jedno společné. O tom, co obsahují, se dá s úspěchem pochybovat. Politickou budoucnost země může naše filozofie a kultura nanejvýš částečně ovlivnit, a to jen za předpokladu, že víme, co znamenají pojmy naše filozofie a kultura. Na příkladu dalajlámovy návštěvy vidíme, že filozofie a kultura nejvyšších ústavních činitelů se značně liší od té, co vyznávají studenti a pedagogové univerzit a je rozdílná i od filozofie a kultury jiných politiků a o té, co zastávají diskutéři na různých serverech pod články, co o dění kolem dalajlámovy návštěvy referují, ani nemluvě. U nich jde spíš o zvrácenou filozofii, nekulturnost a často i o absenci rozumu. Naši politickou budoucnost určí ale hlavně vývoj ekonomiky a řada událostí, co se stane a jejich důsledky.

Kdyby pak měly platit oba zmíněné výroky současně, pak by bylo nutné se zeptat, jakou filozofii může zastávat demoralizovaná, padlá společnost, v níž vládou antihumánní síly a co je lhostejná ke všemu lidskému a jakou by mohla mít taková společnost kulturu? Naše společnost však není ani demoralizovaná ani padlá a naši občané nejsou obecně lhostejní „ke všemu lidskému“. Také to ukázala dalajlámova návštěva. A přesvědčivý důkaz poskytli i lidé, co okamžitě nabídli a poskytli svou pomoc obyvatelům neratovického paneláku, jež postihl požár i jeho likvidace. A kdo chce vidět, tak vidí, že mnohým Čechům není vůbec lhostejný osud lidí zasažených různými neštěstími a katastrofami, ať se stanou kdekoli na světě a ochotně jim poskytují pomoc. Skutečnost, že většinově odmítají paušálně přijímat imigranty, s tím nemá příliš společného. Jen to dokládá, že si naši lidé uvědomují, že jde v případě imigrační krize převážně o něco jiného než o humanitární pomoc.

A že média neléčí společnost? Inu, léčit není ani posláním médií. Média mají informovat a přinášet různé pohledy a názory na rozličné události a dění. Jak to konkrétní média dělají, je zase jiná otázka. Leckdo i zde na blogu míní, že veškerá média lžou a veřejností jenom manipulují. Nevím sice, kde bere kdo oprávnění k takovým kategorickým soudům, avšak každý, kdo zde něco podobného hlásá, by měl chápat, že třeba i blog idnes.cz je médium a když sem dotyčný píše, stává se součástí oněch všeobecných lží a manipulací.

Autor: Jaroslav Kvapil | středa 19.10.2016 17:08 | karma článku: 19,94 | přečteno: 390x