
Jaroslav Kvapil
https://kvaj.blogspot.com
- Počet článků 662
- Celková karma 11,47
- Průměrná čtenost 983x
Seznam rubrik
Jaroslav Kvapil
Koronavirus a Koněvova socha (konspirativní úvaha)

Je to divné. Koronavirem se na světě nakazilo přes milion lidí, více než 60 tisíc zemřelo, ale dočetl jsem se, že například v roce 2018 se nakazilo tuberkulózou 10 milionů lidí a 1,5 milionu zemřelo, jen žádný humbuk z toho nebyl.
Jaroslav Kvapil
Socha Koněva je konečně pryč

S radostí jsem přijal zprávu, že byla odstraněna socha maršála Koněva z pomníku v Praze 6 - Bubenči a nahradí ji památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Maršálova socha tam podle mého nikdy neměla stát.
Jaroslav Kvapil
Koronavirus jako spása světa? Nesmysl.

Četl jsem, že koronavirus má potenciál uzdravit svět. Dojem, že svět byl nemocný a uzdraví ho virus, má však původ v morální panice. Nebo jsem četl, jak Češi úžasně zvládají boj s koronavirem. To je podle mého předčasné účtování.
Jaroslav Kvapil
Tak snad

Ačkoli obyčejně nepíšu verše k aktuálnímu dění, udělal jsem výjimku. Vyhnul jsem se ale všem nyní frekventovaným slovům, která se na nás sypou ze zpráv. Jsou jen zbytečně deprimující - slova i zprávy.
Jaroslav Kvapil
Svět v karanténě – čas flagelatství?

Karanténní opatření u nás platí ani ne 14 dní a už se objevují úvahy, jak bude vypadat svět po koronaviru. Mám zato, že je předčasné o tom teď přemýšlet. Až na jistá omezující nařízení se totiž náš život zatím moc nezměnil.
Jaroslav Kvapil
Prezidenta nepotřebujeme, a takového už vůbec ne

Dlouhodobě zastávám názor, že Česká republika se svým parlamentním politickým uspořádáním prezidenta mít nemusí, ale když už je, má vykonávat víceméně jen formální funkce. Nyní v krizové době se to u nás jednoznačně potvrzuje.
Jaroslav Kvapil
Poslední vycházka před karanténou?

Měl jsem v noci podivné sny. Asi následkem zpráv o koronaviru a opatřeních proti jeho šíření. A to jsem byl včera na vycházce. Sice jen tady kousek za městem, co když ale nebudu moci ven vůbec? Nejspíš se zblázním.
Jaroslav Kvapil
Koronavirus: na co jsem myslel v tramvaji

Včera jsem byl nucen jet metrem, tramvají i autobusem a všechny zmíněné prostředky MHD byly dost zaplněné lidmi. Jak se tak dvaadvacítka vlekla z Pavláku do Vršovic, přemýšlel jsem o současné koronavirové hrozbě...
Jaroslav Kvapil
To jako vážně má jít Evropa do války?

Bloger Vladimír Kroupa napsal polemiku údajně s mým textem, v titulku uvedl, že se mýlím, jen nějak nevysvětlil, v čem konkrétně. On totiž se mnou nepolemizoval vůbec, nýbrž napsal vlastní úvahu na téma humanita.
Jaroslav Kvapil
Radši být živým barbarem, než mrtvým humanistou

Bloger Jiří Turner napsal článek „Blíží se další migrační krize, kterou jsme si opět sami zavinili“, v němž uvažuje o postoji „nepřipravené“ Evropy, respektive EU k případné nové masivní migrační vlně.
Jaroslav Kvapil
Průměrnost a podprůměrnost vítězí

Myšlenku, že průměrných a podprůměrných je daleko víc než nadprůměrných, a proto vždy nakonec zvítězí, jsem četl už dávno. Už nevím, odkud pochází, ale to je jedno. Horší je, že se právě nyní začíná uskutečňovat.
Jaroslav Kvapil
O svobodě pít alkohol

Aleš Boháč napsal blog „Alkohol za volantem“, v němž se snaží dokázat, že nulová tolerance k alkoholu u řidičů nemá z hlediska bezpečnosti na silnicích opodstatnění a že je jen okleštěním našich svobod.
Jaroslav Kvapil
Doteky medúz

Svět medúz - Vesmír v akváriu se jmenuje údajně největší medúzárium v Evropě. Nachází se v obchodním centru Arkády Pankrác v Praze a určitě stojí zato ho vidět.
Jaroslav Kvapil
Výlet na Vyšehrad

Historické hradiště na skále nad Vltavou v Praze, které se zve Vyšehrad, zná snad každý Čech. Je dějištěm řady příběhů Starých pověstí českých od Aloise Jiráska a jako takový je místem, kde se "začaly psát české dějiny".
Jaroslav Kvapil
Tygří tvář - črta

Budu vypadat směšně s?tygrem na obličeji? Hodí se to vůbec k?mému věku? Tyhle otázky mě napadaly, když jsme s?vnoučkem narazili na ekologickou pouliční výstavu, kde právě nějaká žena zájemcům vytvářela na kůži obrázky zvířat.
Jaroslav Kvapil
Třináctého července

Kříž na kopci nad malebnou vískou, k němuž mířil, stojí v poli na památku, že se tam v dávných dobách rozkládalo jedno z nejvýznamnějších keltských měst.
Jaroslav Kvapil
O homosexuálech, manželství a tradiční rodině

„Rozhodně mne problematika tradiční rodiny oslovuje víc než to, o co usilují homosexuální páry, totiž o statut rodiny,“ napsala blogerka Olga Pavlíková v textu nazvaném „Brutálně otevřený dopis panu Karlovi T.“.
Jaroslav Kvapil
Začátek politické agonie vládnoucího diumvirátu

„Kolem 17. listopadu se to rozsekne“ – článek pod tímto názvem jsem zde uveřejnil koncem letošního června. Ač jsem se v něm v lecčems mýlil, v tom podstatném, že začne soumrak diumvirátu Zeman-Babiš, jsem měl pravdu.
Jaroslav Kvapil
Polemika s textem „Kdo jsou voliči ANO“ s ohledem na současnou situaci

Spisovatelka Irena Fuchsová zde nedávno uveřejnila článek „Kdo jsou voliči ANO“, v němž se snaží s pomocí citace textu Jiřího Hanáka z Lidových novin vysvětlit, že volit hnutí ANO Andreje Babiše bylo a je zcela přirozené.
Jaroslav Kvapil
Když slunce v Manitobě začne hřát...

Přišel k Regině, když už parta obsadila obvyklý stůl. Vlezl si do svého rohu na lavici a oddělil tak Karla od jakési nové dívky. Kytaru si postavil mezi kolena a klarinet odložil vedle sebe.
Jaroslav Kvapil
Zamyšlení, jak jsme na tom (s využitím něco vtipů a slov písniček)

Na tom, že žijeme svobodně a v demokracii, se lidé při oslavách 30 let od 17. listopadu 1989 jakž takž shodli. Spousta lidí má však pocit, že je země rozkradená, že oni sami jsou okradení a obrovské sumy peněz mizí do zahraničí.
Jaroslav Kvapil
Opravdu žijeme už třicet let svobodně a v demokracii?

Česko mohutně oslavovalo 30. výročí 17. listopadu 1989, po němž se do konce onoho roku zhroutil 41 let trvající totalitní režim nastolený a násilně udržovaný komunisty. Žijeme tedy už třicet let svobodně a v demokracii...
Jaroslav Kvapil
Bůh s námi čili Gott mit uns

Pražský magistrát prý obdržel řadu návrhů, jaká místa by v hlavním městě měla nést jméno Karla Gotta. Návrhy se zabývala magistrátní místopisná komise, vybrala čtyři možnosti, které má schvalovat vedení města.
Jaroslav Kvapil
My si dáme zahrát, on to někdo zaplatí…

Podle průzkumu společnosti NMS Market Research pro Paměť národa si prý více než třetina respondentů starších 40 let myslí, že za socialismu bylo lépe než dnes. O výsledky průzkumu neběží, ale otázka – kdy bylo líp – mě zaujala.
Jaroslav Kvapil
Podzimní zrcadlení v Máchově jezeře

Jelikož byl v sobotu 19. října 2019 příjemný podzimní den, vyjeli jsme asi hodinku cesty od nás k Máchovu jezeru. Mohu předeslat, že to byl vydařený výlet.
předchozí | ... 4 5 6 7 8 9 10 ... | další |