Jsme svědky mytologického boje Dobra se Zlem?

Rusko zahájilo agresi (ve své interpretaci speciální operaci) proti Ukrajině mimo jiné prý proto, že se NATO stále víc přibližuje k jeho hranicím a tím Rusko ohrožuje. Zkusím se nyní zamyslet, koho že to vlastně NATO „ohrožuje“.  

Podnět k tomuto textu mi dal článek na serveru Novinky.cz, že Rusko žádá o zasedání Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu ze západních zemí. Podle stálého zástupce Ruska při OSN Vasilije Něbenzji prý chce Rusko mluvit o skutečných, ne imaginárních problémech. Skutečnou hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost jsou podle něj dodávky zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu „cizími státy“. 

Fakt, že Rusko jako cizí stát brutálně napadlo Ukrajinu, vraždí tam a páchá jiné zrůdnosti, ponechal stálý zástupce Ruska při OSN stranou. Rusko jedná stejně jako kdysi nacistické Německo, které ohrožovalo celou Evropu a vlastně i svět, a přitom Hitler a další vůdčí nacisté vykřikovali, že jsou Německo a jeho oprávněné zájmy ohrožovány. Totéž nyní křičí ruští vládci v čele s Putinem. Ten nemůže jedině snad vykřikovat, že Rusové potřebují větší „lebensraum“ čili životní prostor, nicméně mu to nebrání v tom, aby prosazoval své imperiální zájmy a chtěl Rusku vrátit vliv, jaký měl Sovětský svaz a v zájmu toho vyhrožuje kdekomu.

Koho v Rusku by ale NATO mělo konkrétně ohrožovat? Celou Ruskou federaci jako zemi? Představa, že by státy sdružené v NATO chtěly obsadit a okupovat Rusko, je více než absurdní. Vedle toho, že by to bylo technicky a logisticky velmi náročné až nezvládnutelné, bylo by to i nesmírně nákladné, čemuž by naprosto neodpovídaly případné efekty z toho plynoucí. Nebo by NATO ohrozilo ruské občany? Co by však občané Ruska mohli ztratit, kdyby se jejich země ocitla pod vlivem NATO nebo EU či obecně Západu? Svou chudobu, nesvobodu, policejní šikanu, pronásledování za názory, jež nejsou v souladu s oficiálními?

Myslím si, že by to ruským občanům většinou moc nevadilo, i když je možné, že je tam velké množství těch, kteří neumí na svobodě žít a potřebují klec, tady aby se o ně někdo „staral“, což v praxi znamená, aby jim rozkazoval, řídil je a omezoval. Koho by ale fakticky ohrozilo, kdyby v Rusku zavládla místo současné diktatury demokracie západního střihu, by byl Putin a všichni ti, kteří se pod jeho vedením spolupodílejí na moci. 

Vedení Ruska svou žádostí o zasedání Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu ze Západu si počíná jako „absolutní padouch“ ve wrestlingovém zápase. Toho francouzský literární kritik a teoretik, filosof a sémiotik Roland Barthes ve své knize „Mytologie“ charakterizuje jako „vrtkavého člověka, jenž uznává pravidla jen tehdy, pokud jsou pro něj užitečná, a porušuje formální kontinuitu póz. Je to člověk nepředvídatelný, a tedy asociální. Schovává se za zákon, když se domnívá, že mu nahrává, ale když se mu to hodí, porušuje jej; někdy popírá formální omezení prostorem ringu, a i nadále zasazuje údery protivníkovi, kterého po právu chrání provazy, jindy zase toto omezení znovu zavádí a dožaduje se ochrany toho, co sám před chviličkou nerespektoval.“ 

Je to sice neobvyklé, ale právě jsme vlastně svědky mytologického boje Dobra se Zlem, podobně jako tomu bylo za II. světové války, kdy prakticky celý svět bojoval proti Hitlerovi, totiž německému nacismu. Každopádně, pokud tedy nyní ruské vedení, nebo jím pověření lidé hlásají, že Rusko a jeho zájmy ohrožuje „přibližující se NATO“, zbraně dodávané Západem Ukrajině, vlastně říkají, že NATO a potažmo Západ ohrožuje moc současných vládců této největší země světa.

Autor: Jaroslav Kvapil | čtvrtek 8.9.2022 13:18 | karma článku: 23,27 | přečteno: 598x