Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne…

Kdekdo nyní promýšlí, kombinuje a předpovídá další vývoj. Zda a jaká vznikne koalice, jak se zachovají strany a jednotliví aktéři… Možné je vlastně všechno – politická krize a předčasné volby, úřednická vláda, menšinová vláda ANO s něčí podporou, menšinová vláda ANO bez důvěry a pak předčasné volby, koalice, jakou máme dosud, koalice ANO s SPD a KSČM (nebo tichou podporou KSČM), koalice ANO s ODS atd. atd. Nejméně pravděpodobná je široká koalice slabších stran a vyšachování ANO.

Avšak všechny tyto úvahy a kombinace mají jednu chybu, ovšem dost podstatnou. Omezují se pouze na politickou situaci a Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR. Jenže sněmovna není žádný izolovaný ostrov. Vliv může a bude mít řada dalších faktorů. A hlavně, vývoj je dynamický. 

První věc je, že čelní představitelé ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek jsou obviněni Policií ČR pro podezření ze spáchání trestných činů. A budou nadále, pokud někdo trestní stíhání nezastaví. Jestliže ale k jeho zastavení dojde, bude záležet na vysvětlení – proč? A ještě stále chybí zpráva OLAF, který rovněž prošetřuje kauzu „Čapí hnízdo“. A co když se mezi tím Andrej Babiš stane premiérem, jeho stíhání bude zastaveno a OLAF vydá zprávu, že se dopustil dotačního podvodu? To by bylo zajímavé, jak se naše politická scéna, potažmo republika potom zachová. Ale dejme tomu, že kauza vyšumí do prázdna a Andrej Babiš bude nerušeně předsedat vládě. A co když Evropská unie zesílí tlak na realizaci přerozdělovacích kvót pro imigranty? A co když nastane nějaké zemětřesení v Evropské unii, jak se k tomu postaví hnutí ANO a celá naše politická scéna, co udělá v takovém případě Tomio Okamura se svým SPD?

Velmi důležitá bude ekonomická situace Česka a ekonomický vývoj v dalších zemích a ve světě. Politický úspěch Babišova hnutí ANO v minulém volebním období byl do značné míry založen na konjunktuře, kterou země prožívala a stále prožívá, navíc měl dobré výchozí podmínky, které vytvořila předchozí vláda s ministrem financí Miroslavem Kalouskem svými restrikcemi. Leckdo to sice popírá, ale to je tak jediné, co se proti tomu dá dělat. Pokud bude konjunktura pokračovat, může být Babiš nadále úspěšný po všech stránkách. Splní větší část slibů voličům a uspokojí své ekonomické potřeby jako velkopodnikatel a všichni budou spokojeni. Ovšem konjunktura není ničím, co by bylo dáno navěky. A když přijde krize, co bude pak? 

V předvolebním období jsem zaslechl Andreje Babiše, jak komusi odpovídal něco v tom smyslu, že na tom nebude hůř, než je, když odejde z politiky. Řekl bych, že toto vyjádření v sobě skrývá podstatné informace. A co když se vlivem krize dostane stát, ze jehož prosperitu bude v té době do značné míry odpovědný Andrej Babiš, do ekonomických problémů. Navíc to třeba v Babišových firmách začne haprovat, jeho ekonomické impérium zaznamená větší ztráty a jeho portfolio se zhorší. Co bude potom? Teprve pak poznáme, kdo je skutečně Andrej Babiš, ale i další figury na naší politické scéně.

Autor: Jaroslav Kvapil | neděle 22.10.2017 14:27 | karma článku: 12,40 | přečteno: 603x