Demokratická diktatura – to jako vážně?
Blogerka Markéta Šichtařová napsala v momentálně zdejším nejčtenějším textu „Kam emigrovat?“ neskutečnou větu: „I totalitární systém může být demokratický – pokud si ho většina přeje a diktátora dosadí...“ Demokratická totalita, respektive diktatura je zjevný protimluv. Jenže přinejmenším čtenářům blogu idnes.cz to nejen nevadí, ale ještě za něj autorce tleskají.
U Šichtařové vychází zmíněné tvrzení z toho, že nerozumí obsahu pojmu demokracie, jde jen o to, jestli skutečně, nebo předstírá, že to nechápe. V témže článku totiž napsala, že je demokracie vláda většiny. Tak to ale není. Slovo demokracie znamená v předkladu vláda lidu, nikoli většiny. Demokracie je formou vlády, v níž o výkonu státní (obecní, krajské atd.) moci sice rozhoduje mínění většiny oprávněných občanů, nejčastěji volbou, avšak volby, v nichž rozhoduje většina hlasu, nejsou jedinou charakteristikou demokratické formy vlády.
Neznamená to jistě, jak hlásali, a ještě hlásají zejména stoupenci hnutí ANO i prezidenta Miloše Zemana, že si ti, kteří byli zvoleni, mohou po celé volební období dělat, co chtějí. Demokracii charakterizují i principy rovností před zákonem, politických práv, dělby moci a vlády zákona. Součástí demokracie jsou i občanské svobody a občanská společnost, ale právě občanská společnost je často dehonestována a slova jako aktivista či neziskovka se stala v ústech mnohých pejorativní označení.
Naproti tomu diktatura je autoritativní forma vlády, ve které je neomezená politická moc neoprávněně držena diktátorem nebo politickou skupinou. Jistěže se diktátor může dostat k moci demokratickými nebo zdánlivě demokratickými postupy. Například Adolf Hitler byl v Německu za výmarské republiky zvolen většinou kancléřem. Je absurdní však nazvat jeho následné totalitní vládnutí a teror, který rozpoutal, demokracií, protože si většina přála, aby se stal kancléřem.
U nás v únoru 1948, když uchvátili moc Gottwaldovi komunisti, šlo sice jednoznačně o puč, ale došlo k němu parlamentní cestou, protože prezident Edvard Beneš podepsal demisi ministrů demokratických stran, takže dodal převratu punc legálnosti. Následná více než čtyřicetiletá vláda KSČ, zhruba v polovině masivně a brutálně podepřená sovětskou okupací, nebyla však demokratická ani náhodou. Jenže právě období bolševické totality v Československu způsobilo, že obrovské množství lidí ztratilo demokratické povědomí a upřednostňují autoritativní vládnutí, které v jejich očích zajišťuje „pořádek“ a „sociální jistoty“.
V diskusi pod mým příspěvkem u blogu Markéty Šichtařové s objevil i tento názor: „I v demokracii si lze zvolit diktátora a držet ho u moci naprosto demokraticky...“ Vždy, když se setkám s něčím podobným, tak mi to skoro vyrazí dech. Často si vzpomenu i na výrok titulní postavy z románu Heinricha Bölla „Klaunovy názory“, že „přesáhne-li slabomyslnost jistých mezí, měla by být trestná“. Takže k tomu demokratickému držení diktátora u moci dodám snad jenom to, že nebývá problém diktátora u moci udržet, ale spíš ho moci zbavit.
Do diskuse pod článkem paní Šichtařové jsem napsal i toto: „Jistěže lze zvolit demokratickými procesy diktátora, už se to v dějinách vícekrát stalo, ale následná vláda diktátora není demokracií.“ Na to mi kdosi odpověděl: „Následná vláda může být tzv. „demokracií s přívlastkem“. Typicky v minulosti známá „lidová demokracie“. Je zajímavé, že státy zcela diktaturní měly/mají přívlastek „demokratický/á“ přímo v názvu. Příklad? NDR, KLDR...“ Připomínalo by to frašku, kdyby to nebylo tak zoufalé. Když totalitní stát označí sám sebe za „demokratickou republiku“, neznamená to, že je tam demokracie, ať už s přívlastkem nebo bez něj. Domníval jsem, že tohle musí být jasné každému, zřejmě ale ne.
Markéta Šichtařová psala v článku také o kolektivismu v Evropě a USA, že má „poněkud sofistikovanější podobu než v někdejším Sovětském svazu a víc, než po vyniknutí jednotlivce majetkem jde po vyniknutí jednotlivce nezávislým myšlením: Majorita se má obětovat minoritě, místo samostatného myšlení a zpracování faktů máme věřit emotivním ideologiím: zelené, genderové, nebo třeba covidové“. Na by se mi chtělo reagovat hláškou z filmu Pelíšky – „to muselo dát práce, a přitom taková blbost“.
Spokojím se ale s konstatováním, že Šichtařová ví starou belu o kolektivismu sovětského či bolševického typu a že když mám na výběr, jestli nějaké ideologii budu věřit nebo ne, je to pořád ještě dobré. Za bolševika člověk musel věřit jediné ideologii, respektive se musel chovat tak, aby to vypadalo, že jí věří, protože když ne, tak na to doplatil, někdy i šeredně.
Pak si ale říkám, že Markéta Šichtařová evidentně není hloupá, takže píše-li hlouposti, musí to mít nějaký záměr. Ten jsem však schopen ještě pochopit. Když ale sleduji tu masu lidí, kteří na podobné nesmysly zdaleka nejen od Markéty Šichtařové skáčou, jsem občas rád, že už jsem starý a brzy se už nebudu muset s ničím podobným potýkat. Pak ale zase mluvím s mladými lidmi, kteří mají úplně jiné, a hlavně zdravé názory a nezabývají se ani Šichtařovou a dalšími zdejšími blogery, ani těmi, kteří stůňou po totalitě, diktatuře, nebo aspoň autokratickém vládnutí, a říkám si, že budoucí svět by nemusel být tak špatný, navzdory nejrůznějšímu strašení rozličných zmatených apokalyptiků.
Jaroslav Kvapil
Jak z pana Meduly divné řeči vypluly (polemika)
Jistý Jiří Medula, který se údajně snaží zprava o nestrannost, se zde obul do filmového režiséra Jiřího Stracha, jenž prý po masivní kritice zrušil účast na jakémsi vlasteneckém setkání v Příčovech.
Jaroslav Kvapil
Je po eurovolbách, takže něco o rozdělování, spojování a válce
Každý „jaksi ví“, že jsou si všichni lidé rovni, tak hledejme, co nás spojuje, a ne důvody k nenávisti a válčení. Avšak proč se bratřit s každým zmetkem? Kdo je ale ten zmetek a kdo kvalitní produkt?
Jaroslav Kvapil
O blogerovi roku, uličním výboru a tak podobně
Přečetl jsem si několik článků o výsledcích „Blogera roku“, ale hlavně diskuse k nim, a když jsem se brodil tou vyhřezlou zlobou, napadlo mě, že by kompetentní lidé měli tuto anketu zrušit, což se samozřejmě nestane.
Jaroslav Kvapil
Pravda o Červené Karkulce
Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.
Jaroslav Kvapil
Ježíš na krumpáči
Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Brusel pomůže s následky povodní. Střední Evropě dá 10 miliard eur
Středoevropské země, které zasáhly ničivé povodně, dostanou deset miliard eur z unijních fondů...
„Zrůda bez morálky.“ Miliardář Al-Fayed nás znásilnil, tvrdí ženy z Harrods
Několik bývalých zaměstnankyň obchodního domu Harrods v Londýně tvrdí, že je znásilnil či sexuálně...
Gigafactory ano, ale o vhodnosti Lutyně pochybuji, říká lídr ANO Bělica
Některé předpoklady moravskoslezských krajských voleb přetrvávají, další se mění. Největším...
Policisté vyzdvihli ze Svratky mrtvého muže. Šel z restaurace a spadl do řeky
Policejní potápěči ze Svratky v Brně vytáhli mrtvého muže. Potápěči tělo muže středního věku z řeky...
Čas pro sebe v centru ToWell: Soutěžíme o 5 poukazů v hodnotě 5 499 Kč
Toužíte po dokonalé pleti a chvíli relaxace? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte luxusní kosmetické ošetření v estetickém centru ToWell. Pět...
- Počet článků 654
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 989x
https://kvaj.blogspot.com