Co udělat s médii veřejné služby?
Pokusím se nyní o ryze laický, ale snad informovaný pohled.
Z článků a diskusních příspěvků vyplynuly dvě hlavní otázky: 1. Mají redaktoři, tedy vlastně zaměstnanci, co mluvit do toho, kdo jim bude šéfovat? 2. Potřebujeme média veřejné služby? Ani na jednu není jednoduchá a jednoznačná odpověď.
Ad 1) Důležité je napřed si uvědomit, že ať lidé pracují společně na jakémkoli „díle“, musí spolu vytvořit jakýsi organismus, aby práce vedla k úspěchu. Komandování a rozkazování je asi nejméně efektivní způsob řízení. Například egyptologové už poměrně dávno přišli na to, že pyramidy nemohli stavět otroci z donucení, ale svobodní lidé dobrovolně. Úspěšná nebude ani parta kopáčů, jejíž vedoucí jen nařizuje a nerozumí individualitám jednotlivých dělníků a neumí je motivovat.
Nesrovnatelně obtížnější je ale vést tým redaktorů, tedy tvůrčích lidí. S direktivním řízením dřív nebo později narazí v takovém kolektivu každý šéf. Je snadné vyhodit i zkušeného a schopného redaktora, když nebude poslouchat „vojenské“ rozkazy. Mnohonásobně těžší je za něj sehnat rovnocennou náhradu, nebo vychovat jiného redaktora. Pokud je potřeba tým takzvaně zeštíhlit, nemůže to udělat někdo zvenku, který nezná fungování organismu dané redakce. To je jako zprostřed zdi vybourat pár cihel, které se mi nelíbí, neboť nedrží tak úplně linii. Výsledkem bude, že zeď velmi pravděpodobně spadne.
Ad 2) Poněkud nesprávně formulovaná je otázka, zda „potřebujeme“ veřejnoprávní média. K životu taková média, ba média vůbec nikdo nutně nepotřebuje, jako ostatně spoustu jiných služeb. Jiná věc je, jestli veřejnoprávní média chceme? Zase je dobré si uvědomit, že veřejnoprávní jsou u nás, ale i ve světě v podstatě jen televize a rozhlasy. Oblast tisku se bez „veřejnoprávních novin“ obejde prakticky všude, rovněž internetová žurnalistika se obejde bez veřejnoprávních serverů.
Jedním z důvodů tohoto jevu je, že rozhlas a zejména televize jsou na rozdíl třeba od novin komplexnější média, která nabízejí vedle zpravodajství a publicistiky také zábavné, vzdělávací a dokumentární pořady. To tisková média umějí jen v omezené míře. Pokud jde o internet, tak tam si zase každý může vytvořit své vlastní médium, jak už kdysi psal Ondřej Neff, a sledovat, dejme tomu, americkou NBI, filmy s Marilyn Monroe, včelařské články, videa a komentáře a populární hudbu 60. let 20. století.
Takže vzhledem k charakteru televize a rozhlasu se společnosti, respektive státy rozhodly, že není možné tuto oblast úplně pustit z rukou a zřizují částečně „veřejností“ kontrolované veřejnoprávní stanice, které nebudou závislé na žádných soukromých a partikulárních zájmech. Hlavně v Evropě jsou veřejnoprávní média zavedená prakticky ve všech zemích.
Já bych se sice obešel vůbec bez veřejnoprávních médií, ale v malé zemi, jako je ta naše, je poměrně snadné pro některé byznysmeny ovládnout podstatnou část televizního a rozhlasového mediálního trhu a diktovat jednotlivým stanicím, jak mají informovat, jak mají lidi bavit, jakým směrem je mají vzdělávat, jaké dokumenty jim mají servírovat… Takže zejména po zkušenostech z posledních let nevidím jinou možnost než veřejnoprávní televizi a rozhlas u nás podržet.
Osobně se mi však líbí víc, jak to mají v USA, kde pro televize funguje Public Broadcasting Service (PBS), tedy veřejnoprávní výrobce a distributor televizních programů. Je to nezisková organizace a nejvýznamnější výrobce vzdělávacích televizních programů ve Spojených státech, pro děti i dospělé (zde). Pro rozhlasové vysílání funguje v USA na obdobném principu National Public Radio čili NPR (zde). Jenže v USA není jednoduché ovládnout televizní a rozhlasový trh, protože tam existují stovky a tisíce vysílačů, mnohé jsou přitom regionální, což ovládnutí ještě více komplikuje.
Mimo obě rozebírané otázky stojí námitka, že si u nás „musíme“ veřejnoprávní média platit, i když o ně třeba nestojíme, i když nám připadá, že nejsou nezávislá a že jejich úroveň je slabá, a ještě stále klesá. Inu, nemusíme je platit. Platíme koncesionářské poplatky, které se vybírají za příjem televizního a rozhlasového signálu nebo za vlastnictví funkčních televizních a rozhlasových přijímačů. Platili bychom je tedy i tehdy, kdyby žádná veřejnoprávní média neexistovala.
To, že koncesionářský poplatek u nás i v řadě jiných zemí slouží k úplnému nebo částečnému financování televizního či rozhlasového vysílání veřejnoprávních médií, je jiná věc. Tím, že je financování odděleno od vlivu státního rozpočtu, je koncesionářský poplatek považován za garanci nezávislosti veřejnoprávních médií. Samozřejmě, že se názory na to, zda tomu tak skutečně je, mohou různit, a také, že se různí. A koneckonců to lze zákonem změnit. Jde o to, kdo to případně udělá.
Dále si můžeme vyhledat, že například Česká televize má zákonem vymezenou činnost mimo jiné „poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů“. Můžeme si najít i zásady média veřejné služby (zde), které jsou: pluralisticko-stranicky neutrální, objektivita, vyváženost, etický kodex média a redaktora.
Když ale víme, že objektivní je to, co existuje nezávisle na subjektivním mínění, chtění nebo zájmu, a když víme díky Marcu Aureliovi, že všechno, co slyšíme (čteme), je názor, nikoliv fakt, a všechno, co vidíme, je úhel pohledu, nikoliv pravda, pak musíme mít o objektivitě jakýchkoli informací pochybnosti. A pak je tu ještě Okrentův zákon, který říká: „Snaha dosáhnout (v komentáři) rovnováhu může vést k nerovnováze, protože někdy je taková i skutečnost.“ Nechť si každý udělá závěr sám.
Jaroslav Kvapil
Jak z pana Meduly divné řeči vypluly (polemika)
Jistý Jiří Medula, který se údajně snaží zprava o nestrannost, se zde obul do filmového režiséra Jiřího Stracha, jenž prý po masivní kritice zrušil účast na jakémsi vlasteneckém setkání v Příčovech.
Jaroslav Kvapil
Je po eurovolbách, takže něco o rozdělování, spojování a válce
Každý „jaksi ví“, že jsou si všichni lidé rovni, tak hledejme, co nás spojuje, a ne důvody k nenávisti a válčení. Avšak proč se bratřit s každým zmetkem? Kdo je ale ten zmetek a kdo kvalitní produkt?
Jaroslav Kvapil
O blogerovi roku, uličním výboru a tak podobně
Přečetl jsem si několik článků o výsledcích „Blogera roku“, ale hlavně diskuse k nim, a když jsem se brodil tou vyhřezlou zlobou, napadlo mě, že by kompetentní lidé měli tuto anketu zrušit, což se samozřejmě nestane.
Jaroslav Kvapil
Pravda o Červené Karkulce
Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.
Jaroslav Kvapil
Ježíš na krumpáči
Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Řeky nejrychleji stoupají v Jeseníkách, Bělá překonává prognózy
Sledujeme online V celém Česku neustále prší. Řeky nejrychleji stoupají na Jesenicku, kde předpověď stále očekává...
Úkol v Lozicích: hlídat mosty. Novohradka hrozí zaplavit náves
Kamenný most, železný most, splav. A zase znovu. Kamenný most, železný most, splav. Trojice...
Školáci budou jíst méně masa a cukrů, chystá stát. Zbytečně rigidní, líčí experti
Premium Státní zdravotní ústav dohromady s ministerstvy nyní finišuje na přípravě nového spotřebního koše...
Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou
Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a...
- Počet článků 654
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 989x
https://kvaj.blogspot.com