Střet zájmů, omílané téma.

V poslední době v tisku, rozhlase či televizi  je neustále omíláno jedno téma. Je jím tak zvaný střet zájmů. V daném případě  je největším trnem v oku střet zájmů  Andreje Babiše jako ministra financí  a současně majitele  Agrofertu.

     Pokládám tento problém za zbytečnou bouři ve sklenici vody. Je snad střet zájmů trestným činem? Odpověď je jasná. Není trestným činem, zatím co  úplatek  trestným činem je. Jaký je mezi  tím rozdíl,  zda výhodu získám svým postavením či  pobídnutím někoho druhého ?Připadá mi to všechno tak trochu jako velké divadlo, kde se každý z politiků, který se daného téma uchopil, snaží především zviditelnit a upevnit si mezi spoluobčany své postavení. Upřímně řečeno, kdo z nás někdy nezatoužil po nějaké té výhodě či protekci, kdo z nás nikdy  nevyhledával nějakého toho známého či strýčka k dosažení svého cíle. Známe to a víme, že jsme my Češi prostě takoví. Tu doneseme  láhev dobrého pití svému lékaři, jindy  obdarujeme  úřednici magistrátu nějakou tou sladkostí, příště zase  dáme do kapsy třeba pětistovku automechanikovi, abychom se pokusili zajistit si kvalitnější opravu svého auta. A co teprve, když jde o naše  děti. Syn či dcera sice moc nevynikají ve studiu, ale když oni by  se chtěli dostat  na ta práva  či medicinu . Tak snad nějaká ta tisícovka by tomu mohla napomoci. Navíc je tu dobrý známý, který se určitě přimluví. Ale nejde jen o úplatky  nás, těch chudších, kteří nemáme  šanci své zájmy nějak výrazněji prosadit. Podívejme se  třeba tam, kde už jsme v nějakém tom postavení  na úřadě a máme spoustu zajímavých informací, které by mohly přinést nějakou tu výhodu. A tak vlastně dokážeme  včas zareagovat při prodeji zajímavých pozemků za nízké ceny, které však zcela jistě v obecném zájmu budou vykoupeny státem. Proč by je teď rychle nemohl  koupit někdo z blízkých příbuzných či přátel a následně je nabídl státu ?  Určitě by se  revanšoval.  Nebo, pokud právě spravujeme  finanční granty, proč bychom  nepomohli   známému takový grant získat.  Stačí od nás  doporučení  třeba radě magistrátu a grant je schválen. Nakonec, na tom není nic špatného.  Má tu zakázku dostat ten či onen? Vždyť je to úplně jedno. Tak o jakém střetu zájmů se tady neustále mluví ? V takovém případě o úplatek nejde, není tu proto žádné trestná odpovědnost, i když ono to ve své podstatě vyjde na stejno. Každá výhoda je dobrá. Dá se říci, že je o čem přemýšlet. Naskýtá se však další otázka. Je tohle tak důležité, nebo jsou na snadě věci zcela  zásadnější ?

  A takhle prostě žijeme, nadáváme, ale když je potřeba, pochopitelně také rádi využijeme  nějaké té výhody. Myslím, že tohle otřepané téma nikam nevede. Naši politici by se spíš měli zaměřit na  důležitější  otázky , jakými jsou například stále značná nezaměstnanost, slabá kupní síla a nízká životní úroveň  mnohých z nás, nesmyslná byrokracie, právní džungle a nevymahatelnost práva v mnohých případech zejména při sporech  velké firmy s občanem například za nekvalitně provedenou práci. Nakonec  mnohdy ani stát není úspěšný domoci se svého práva vůči špatně odvedené zakázce. Dálniční mosty na Ostravsku jsou toho příkladem. Napočítal bych zřejmě ještě další a další příklady, kde by se  naši politici měli snažit o nápravu především. Potom by neměli čas  na žabomyší války o střetu zájmů, které nikam nevedou a ještě mnoho let nepovedou. Vždyť korupce a střety zájmů existují ruku v ruce co lidská společnost existuje.  Jistě se nebudu mýlit, když prohlásím že korupce a střety zájmů pokvetou na celém světě za deset, padesát či sto let. Prostě jsme takoví, my lidé.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Filip | úterý 26.5.2015 9:40 | karma článku: 10,35 | přečteno: 327x