Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vládě Petra Fialy nedůvěřuje rekordní množství voličů

Zjištění, jež asi překvapí málokoho, vláda dělá chyby. Tou zcela elementární je, že naprosto nevyužívá svůj mandát, který nebyl malý. 

Podle posledního průzkumu CVVM poklesla v červenci důvěra v současnou vládu na 25 %. Nedůvěra se blíží 75 %. Z historického hlediska se jedná o rekordní čísla v polovině mandátu. Čísla jsou srovnatelná pouze s vládou Petra Nečase. Skutečným vykřičníkem jsou dva faktory. První je, že i z těch 25 % důvěřujících jich jen spíše důvěřuje 23 %. Druhým a ještě větším varováním je zjevnost ztráty důvěry vlastních voličů. Podobná čísla se už vyskytovala pouze v době velkých vládních krizí za Miroslava Topolánka a Bohuslava Sobotky. 

Mnozí mohou namítnout, a politici budou mezi prvními, že se jedná jen o průzkum a realita bude někde jinde. Bohužel v tomto případě to s největší pravděpodobností neplatí. Je třeba znovu připomenout, že kabinet Petra Fialy se dostal k moci za velmi obtížné situace. Státní kasu převzal prakticky rozvrácenou předchozí vládou Andreje Babiše. Začala válka na Ukrajině, jež zásadním způsobem podpořila již rozjetou inflaci. ČR se poměrně úspěšně vyrovnala s přílivem uprchlíků z Ukrajiny. Bohužel tím výčet zásadnějších pozitiv končí. 

Je nutné podotknout, že hlavním mandátem Pětikoalice byl Antibabiš, zřejmě doplněný očekáváním pravicové politiky a předpokladem, že dokáží zkrotit hrozivý schodek státního rozpočtu. Především ten poslední úkol je nepochybně velmi těžký ve stavu, kdy státní finance převzali v situaci, kdy mandatorní výdaje tvoří prakticky sto procent celkových příjmů státu. Tolik asi k omluvenkám, ale ty měly pochopitelně omezenou platnost. Dnes již prostě neplatí a měří se jen kroky vlády a těch je zoufale málo. 

Není cílem tohoto textu rozebírat všechny chyby současného kabinetu takže jen stručně. Na pozadí celkem správného postoje k agresi Ruska na Ukrajině se rozběhla velká inflace, které si vláda dost dlouhou dobu prakticky nevšímala. Je třeba si uvědomit, že v tržní ekonomice je nejlepší, když toho politici moc nedělají, protože systém se dokáže do značné míry postarat sám o sebe. Je třeba pomoci jen těm nejpotřebnějším. Takže opoziční výkřiky, že kabinet nic nedělá s inflací jsou trochu vedle. Inflace je z určitého úhlu pohledu ozdravný proces. Evropská inflace má dva důvody. Konflikt na Ukrajině a lití obrovského množství peněz do ekonomiky, což se bohužel stále děje. A to i ze strany vlády Petra Fialy. Ta se nakonec nechala strhnout k celé řadě levicových řešení, která v kombinaci s naprosto nedostatečnou komunikací směrem k veřejnosti vedla ke značné nespokojenosti vlastního elektorátu.

Místo maximální snahy stopnout růst mandatorních výdajů, vláda podlehla dění a ty nadále rostou, byť mnohem menším tempem než za vlády Andreje Babiše. Přirozeně proinflační trend spojený i s celou řadou dotačních programů. Pád Pirátů, naprostá diskreditace STAN, velmi slabé výsledky KDU a TOP 09 a především prakticky nulová reformní a stále více žádoucí činnost v oblasti školství, zdravotnictví a státní správy (digitalizace). Zcela nesmyslné bazírování na tom, že nebudou zvýšeny daně, bylo od počátku jasné, že ke zvýšení bude muset dojít. Velmi sporné osobnosti jako pánové Blažek nebo Stanjura. Zřízení nových ministerstev, jejichž činnost prakticky není vidět, pokud vůbec nějaká je. Až příliš eurohujerský přístup. Není toho málo. 

Asi by bylo nespravedlivé říct, že vláda nedělá nic, ale rozhodně toho nedělá dost. Její zásadní problém spočívá ale v něčem jiném. Neustálé medové řečičky Petra Fialy už na nikoho nepůsobí. Kabinet si především nikoho nechce naštvat, důsledkem pochopitelně je, že si naštve všechny. To už pak může evokovat jen jednu věc. Strany si to svoje období chtějí užít a po nás potopa. Anebo zcela ztratily smysl pro realitu. Těžko říct, co je pravda, ale obě varianty jsou tristní. Při pohledu na opozici může v českém voliči vzrůstat jen jedna věc a tou je beznaděj. 

Autor: Jaroslav Červenka | středa 16.8.2023 10:48 | karma článku: 43,87 | přečteno: 8946x
  • Další články autora

Jaroslav Červenka

Univerzálka Schillerová běhá po pražských ulicích v leopardím županu

Pracovitější političku abyste pohledali. Rozumí úplně všemu. Chce mír, její ekonomické rady a glosy mají cenu zlata a vždy poskytuje tolik snadná řešení.

10.2.2024 v 3:34 | Karma: 33,21 | Přečteno: 1953x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Pravda, Izrael už měl uzavřít mír a čekat

Neodolatelná touha po míru, za každou cenu, snaha se zviditelnit, vypadat humánně a tolik lidsky a shlížet shůry na nelidské, válkychtivé opice, které podporují Izrael.

9.2.2024 v 19:14 | Karma: 43,67 | Přečteno: 8507x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Další agitka Andreje Babiše a tristní stav na Ministerstvu obrany

Když Lockheed Martin nesplní termín dodání F-35, předseda ANO zruší akvizici. Dost dobře možný scénář, protože Američané dlouhodobě nestíhají. Ale Andrej Babiš to jaksi nedomyslel.

4.2.2024 v 7:55 | Karma: 38,15 | Přečteno: 4747x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Nastává doba mediální střízlivosti o Ukrajině

Konflikt se nevyvíjí dobře, na vině je síla Ruska a liknavá pomoc Evropy napadené zemi. Účinné dodávky měly být mnohem rychlejší.

27.1.2024 v 5:13 | Karma: 37,25 | Přečteno: 6956x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Bundestag odmítl poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus

Němečtí poslanci drtivou většinou torpédovali důležitou pomoc Kyjevu. Berlín zas a znovu potápí Evropu a vede ji k další katastrofě.

20.1.2024 v 3:08 | Karma: 41,33 | Přečteno: 7005x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

KVÍZ: Vyznáte se ve slavných osobnostech, které se objevily v Simpsonových?

22. července 2024

Na stanici Prima Cool po čase opět startuje seriál Simpsonovi od začátku. Během let, kdy se seriál...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 295
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2219x
Věčný tulák, který se zajímá o vše zajímavé 

https://www.soudobahistorie.cz/

Seznam rubrik