Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Začátek konce televizní reklamy?

Povinné sledování reklamních bloků na televizi Prima. Z podhoubí podnikatelské demokracie nenápadně vyrůstá Orwellovský svět. Kam se hrabou příkazy a zákazy komunistického režimu, jehož moc sahala „pouze“ ke dveřím bytu.  

Podnikatelé jsou ochotni vlézt za vámi i do ložnice, o kuchyni nemluvě. Jen proto, aby nabídli produkt, o který nemáte zájem či na který nemáte a z průměrného platu na něj nikdy nebudete mít. Často slibují nesmyslné zážitky na hranici klamavé reklamy. Jednou jsem to zkusil. Na písčité pláži u azurově modrého moře jsem otevřel láhev Fanty. Bohužel se kolem mne neseběhly půvabné mladé dívky, nestalo se nic, zůstal jsem sám jako kůl v plotě.

Prima svůj počin zdůvodňuje dramatickým poklesem příjmů způsobený klesající sledovaností reklam. Dnešní technologie umožňují reklamu přeskočit. Děje-li se tak v masovém měřítku, nastal čas k zamyšlení. Je chyba v divácích, které reklama nezajímá, anebo ve světě reklamy a marketingu, který nedovede zaujmout?

S tradicí nám vlastní nejprve hledáme chybu u druhých. V dobách totality odpovědní činitelé svalovali vinu na objektivní příčiny. Dnes je v módě osobní selhání jedince. Připustit chybu v systému nikdo nechce. Přiznání by odhalilo selhání konkrétní osoby odpovědné za systém, osoby obvykle ve vysokém postavení. A osobní odpovědnost dnes není právě v módě.

Marketingoví specialisté opojeni možnostmi nových technologií pozapomněli na právo volby každého jednotlivce. Jen tak pro zajímavost bych rád viděl srovnání účinnosti marketingového snažení v různých kanálech. Média včetně televize, sociální sítě, internetové vyhledavače, mobilní sítě. Nepochybuji o tom, že média uvidíme na chvostu pelotonu. Ostatní cesty totiž reklamu individualizují na základě shromažďování informací o daném jedinci. Pak mohou nabízet to, co konkrétního jedince zajímá v aktuálním čase. Na rozdíl od televizí včetně Primy.

Pláč hrdinů seriálů ZOO a spol., že přijdeme o své oblíbené pořady, je věrohodný do určité míry. Oni by zase přišly o práci. V každém případě pláčou na špatném hrobě. Na vině není divák, ale samotná reklama. Televize má mnoho dalších možností prezentace produktů zadavatelů

Jedním z nich je product placement. Skrytá reklama je sice zakázána a považována za nekalou soutěž. A co je potom špiclování na mobilních a sociálních sítí s cílem adresně konkrétní osobě doporučit konkrétní produkt? Tak jako v devadesátkách právo pokulhávalo za ekonomikou, tak dnes právo zaostává za technologiemi.

Řešením není zákaz přeskakování televizních reklam, to je pouze vyjádření bezradnosti, v horším případě neochoty řešit problém. Zadavatelé i televize mohou vzít jed na to, že divák na ně vyzraje. Nejvyšší čas vzít na vědomí, že klasické televizní reklamě zvoní hrana a hledat jiné cesty, jak divákům představit zadavatele a jejich produkty. Nápaditě a ve vší slušnosti.

Autor: Jaromír Dvořák | úterý 7.6.2022 11:49 | karma článku: 28,55 | přečteno: 865x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Jaromír Dvořák

Prázdný billboard viděti marně psem zoufale vrtěti

Bílé plochy billboardů předznamenávají líté bouře urputného a nesmiřitelného volebního klání politických stran a hnutí, tentokrát o poslanecká křesla v dolní komoře parlamentu.

4.2.2025 v 10:30 | Karma: 7,64 | Přečteno: 133x | Diskuse | Politika

Jaromír Dvořák

Z kategorie „Zbožná přání“: Novoroční předsevzetí a volební sliby

Žijeme v kolotoči neustálého odkládání. Něco neomylně vede jednotlivce i politiky k návratům do výchozího bodu. Odpustíme si selhání, pohřbíme zklamání abychom mohli s čistým štítem vykročit do dalšího kola.

10.1.2025 v 10:02 | Karma: 5,07 | Přečteno: 107x | Diskuse | Politika

Jaromír Dvořák

Kýčem proti kýčovitosti?

Vyhánět čerta Belzebubem. Od pradávna zažité pořekadlo hovoří o marné snaze, o plýtvaní silami na dosažení nedosažitelného cíle. Nepoučitelný člověk to zkouší znovu a znovu a často si nevšimne, že dosáhl pravého opaku.

31.12.2024 v 14:50 | Karma: 7,92 | Přečteno: 232x | Diskuse | Kultura

Jaromír Dvořák

Rrračte vstoupit dystopickou branou do barokního kláštera

A ne jen tak ledasjakého. Zdi augustiniánského kláštera na Starém Brně pozorně sledovaly v polovině 19. století bádání Gregora Johanna Mendela nad dědičností.

28.11.2024 v 16:12 | Karma: 7,52 | Přečteno: 125x | Diskuse | Společnost

Jaromír Dvořák

Bajka o třešňové aleji, kosákovi a kotěti

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

12.1.2023 v 16:03 | Karma: 7,40 | Přečteno: 153x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
12. května 2026  14:44

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Stavby silnic váznou. Firmy si stěžují na Poláky, mají nejnižší cenu i nejkratší dobu

Letos na jaře chtěli silničáři začít s budováním stoupacího pruhu na...
14. května 2026  5:32,  aktualizováno  5:32

Letos na jaře chtěli silničáři začít s budováním stoupacího pruhu na frekventovaném tahu z Brna na...

Koryto řeky Mandavy ve Varnsdorfu čeká oprava

Ve Varnsdorfu na Děčínsku se chystá oprava další části koryta říčky Mandavy....
14. května 2026  4:59

Ve Varnsdorfu na Děčínsku se chystá oprava další části koryta říčky Mandavy. Plánuje ji státní...

Ústecká zoologická zahrada se raduje ze dvou nových přírůstků

Ústecká zoologická zahrada má nové obyvatele – samce irbise a samici anoa...
14. května 2026  4:59

Ústecká zoologická zahrada má nové obyvatele – samce irbise a samici anoa nížinného.

Hrozí nám „extrémní“ ghetto, varuje starosta Šluknova. Chce vykoupit 400 bytů

Prezident Petr Pavel se ve Šluknově prošel sídlištěm, které je sociálně...
14. května 2026  4:32,  aktualizováno  4:32

Radnice ve Šluknově na Děčínsku chystá už několik měsíců nevídanou akci. Na místním problémovém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 621x
Napsat dobrý marketingový text je řemeslo, přimět čtenáře k zamyšlení a činu umění.

Pisálek marketingových textů na volné noze s počítačovou, bankovní a ekonomickou minulostí.

Více na  www.dvorakja.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.