Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem cestoval aneb Proč milovat Řeky, část první

Byli jsme v Řecku. Bídě navzdory. Letadlo – dopravní prostředek, ač o něm všichni tvrdí, že je nejbezpečnějším ze všech, způsoboval v naší rodině rozkol už dobrých čtrnáct dní před startem. Padák jsme však nepotřebovali. 

Mám rád svou ženu. Již jsem o ní psal, že na ní miluju vlastně úplně všechno. Stará se o nás všechny, přičemž bez její přítomnosti bych byl v životě naprosto nepoužitelný. Pro svou rodinu by udělala cokoliv, když jde do tuhého, zmlátí i útočícího vlčáka. Ono totiž žít se mnou v jedné domácnosti je na zlaté hodinky či na vyznamenání „Za statečnost“. Tak tvrdohlavého manžela by snad nevydržela žádná z okolí.

„Proč jsi vybral dovolenou, na kterou se letí? Vždyť víš, že se letadel bojím!“ vynadala mi manželka den před odletem asi sedmkrát. Z letadel má opravdu hrůzu. Prostě aviofobie v plné parádě.

Na letiště v Ostravě jsme dorazili v dostatečném časovém předstihu, ovšem náš stroj měl více než hodinu zpoždění. Sledovat přistávající kolosy přes sklo byla příjemná podívaná. Náš Boeing 737 dorazil na plochu kolem půl deváté večer. Mám velký obdiv k těm, kteří tyto macky dokážou řídit a odlepit od země. I argument, že pilota nemůže opravdu dělat nějaký Tonda z lisovny, ale vyškolený a vyrovnaný borec, moji ženu neuklidnil. Když viděla ten kolos, rozklepala se jí kolena jako před Božím soudem.

Naše dcera se uvelebila u okénka nad křídlem a nahodila onen známý „kdy už tam budeme“ výraz.

Jakmile se Boeing vznesl k nebesům, začala Mařenka zvesela křičet: „jupí, paráda! Tatínku a co je tam za světýlko? To je hvězdička?“ Nádherné dětské nadšení a radost. Manželce jsem po celou dobu málem měřil tělesné funkce, protože byla bílá jako čerstvě natřený plot. Ale zvládla to dobře.

Přistávací plocha v Kerkyře je enormně krátká. Když přilétáte, máte pocit, že si nohy umyjete rovnou v moři.

Při vystupování z letadla chcete políbit zem. Ovšem i ve dvanáct v noci je teplota kolem třiceti stupňů…, proto nelíbat! Obličej od betonu už byste neodlepili..., a přes den byste na zemi udělali luxusní volské oko.

Z hlavního města jel autobus podél celého ostrova, do hotelu jsme se dostali asi za hodinu a půl. Rodinný podnik, žádná snobárna, ale bohužel také žádný hotelový program. O to více jsme měli možnost si část ostrova projít a poznat.

Korfu je skutečně zelený ostrov. Olivovníků je tady více než smrků v Jeseníkách. Středomořské klima přeje všudypřítomným palmám, orchidejím, muškáty tady rostou přímo ze země. Pěstuje se zde rovněž trpasličí pomeranč zvaný kumquat, z něhož se vyrábí nejen marmeláda, ale také výtečný likér. Hospodářství je plně závislé na turistickém ruchu, ovšem docela mě mrzelo, že když si večer sednete do kavárny či restaurace, neslyšíte úchvatnou řeckou hudbu, ale americké a anglické hity, díky nimž jsem přestal poslouchat tradiční rádia u nás, tedy s výjimkou Dvojky a Country rádia. Řecký večer s Madonnou? To mě celkem mrzelo.

kumquat

Zeptal jsem se našeho hotelového číšníka Pedra, aby mi vysvětlil, proč došlo k té změně. Usmál se a řekl, že se musí řada podniků přizpůsobit turistům. Je to sice smutné, ale věřím, že kdyby se do dnešní doby probudil u nás třeba František Palacký, asi by taky nevěřil svým očím.

Přítomné malé lodičky s oloupaným lakem a rezavými řetězy dávaly na vědomí, že nejen olivy, cestovní ruch, ale také rybolov je dalším způsobem obživy. Pozorovat staré rybáře, kteří se po západu slunce pouští do práce, bylo v kontrastu se zbytky slunečních paprsků odrážejících se na hladině moře ohromující.

Kovidová i ekonomická krize dostatečně pozlobily i ostrov Korfu. Vedle mnoha luxusních hotelů lze najít opuštěné a zchátralé budovy a vraky automobilů. Třídění odpadu v části našeho ostrova neznali, neskutečný nepořádek v ulicích by leckterý ředitel technických služeb u nás psychicky nezvládl. Srdce mi také trhala hromada opuštěných koček, v jednom zákoutí jsem jich napočítal dvanáct.

Mimo tyto nedostatky si mě ovšem Řekové naprosto získali.

Před každým domem vlaje národní vlajka, jsou na svou zem totiž neskutečně hrdí. Jedná se většinově o velice milé, veselé, přátelské a věčně usmívající se lidi. Důvodem jejich optimismu je životní styl a rodina. Ano, ta je pro ně nejdůležitější. Taverny a podniky se předávají z generace na generaci.

Jejich vztah ke starým lidem je neskutečně silný. Potomci se starají o starší rodiče, neposílají je do domovů důchodců. Při večerní procházce jsem vídával babičky sedící na dvorku u otevřených dveří. Starší pánové trávívají čas v kavárnách či tavernách u karet či jen tak rozjímají na zápražích svých domů. Řekové dělají vše jen pro rodinu, chtějí své děti a prarodiče zabezpečit.

Další zajímavá vlastnost je klid a žádný stres. Proč by měl Řek něco dělat dnes, když vše lze udělat zítra? Pracují ale celodenně, mezitím si dávají hodně odpočinku, siest. Ono se není čemu divit, protože v tom vedru to ani nijak jinak nejde. Rodilého Korfana jste poznali také podle toho, že i ve čtyřiceti stupních měl na sobě dlouhé kalhoty, triko a tenisky. Pedro mi říkal, že kdybych tam žil dlouhodobě, tak bych poznal, že toto oblečení je lepší, není v něm tak horko.

Řecká doprava, provoz v ulicích a jiné perličky přinesu v dalším blogu.

Kala na pernas!

Váš Honza

Autor: Jan Vavřík | sobota 22.7.2023 13:28 | karma článku: 37,78 | přečteno: 3831x
  • Další články autora

Jan Vavřík

Jak rychle získat lehátko aneb Proč ten návod není česky?

Mám rád ostrov Korfu a Řeky. Získali si mě svou povahou, skvělou hudbou a dobrým jídlem. A naši čeští spolucestující? Ani letos nezklamali.

22.7.2024 v 23:48 | Karma: 32,02 | Přečteno: 1820x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem byl ve volební komisi aneb Hrnce fakt neprodávám

Já se vždycky někam přihlásím a oni mě pak všude zvolí. Ale že i u tohoto mizerně placeného krasosmutnění zažiji kopu legrace, to jsem fakt nepřepokládal.

14.6.2024 v 11:24 | Karma: 36,10 | Přečteno: 3553x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem mocinky zešedivěl z jednoho rozhovůrku

Pokud používají zdrobněliny lidé mladšího vydání, dokážu to s přimhouřením všech tělesných otvorů (nejen oka) pochopit. Ale lidé starší?

29.5.2024 v 21:57 | Karma: 25,30 | Přečteno: 881x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem boural plot aneb Tohle doma nezkoušejte!

Pro svou ženu udělám cokoliv..., teda skoro cokoliv. A tak jsem po jednom z víkendových hrdinských počinů skončil poprvé v životě na neschopence. A manželka? Zatím mě nezavrhla.

1.5.2024 v 19:34 | Karma: 32,10 | Přečteno: 1189x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem stavěl zahradní chatku aneb Pusť mě k tomu!

Moje žena je skvělá. S ní se člověk opravdu nenudí. A ctí ji, že mě i po dvaceti letech, přes má veškerá technická klopýtnutí, vidí jako domácího kutila. Tentokrát mi dala za úkol smontovat zahradní domek. A to byla výzva!

31.3.2024 v 12:12 | Karma: 29,88 | Přečteno: 798x | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Nahotu v seriálu beru jako poctu, reaguje Žilková na rozhořčení herečky Mórové

24. července 2024

Veroniku Žilkovou (62) překvapilo vyjádření slovenské herečky Diany Mórové (54). Ta si postěžovala...

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

24. července 2024

Premium Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích,...

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

24. července 2024

Český stát momentálně platí 484 tisíc lidí. Státní zaměstnanci v roce 2023 tvořili 10 procent...

Poláci už Čechy dohnali ve mzdách. Díky rostoucí ekonomice mají i lepší vyhlídky

24. července 2024

Premium Rozdíl mezi průměrnou mzdou Čechů a Poláků se už prakticky setřel, Češi tak přicházejí o své...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 107
  • Celková karma 31,38
  • Průměrná čtenost 2512x
Spisovatel, milovník německých boxerů, Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, Karla Čapka, Karla Maye a všeho řeckého, hlavně pak ostrova Korfu.

Knihy: Kolotoč strachu (2015), Návrat z pekla (2016), Případ Kláry P. (2019), Pošahaný svět (2023), audioknížka Návrat z pekla, čte Jaromír Meduna (2023).
E-kniha Kolotoč strachu (2024), reedice Návrat z pekla (2024).
Připravovaná knížka: Ve stínu levandule (2025).

Seznam rubrik