Turecko autem: 9. díl - Ani

Po roce a půl opět v Arménii. Jenže tentokrát je to jiné, protože jsem na Turecké půdě. Je to působivé i děsivé.

Historie vztahů mezi Turky a Armény je hrozná. Už jsem se o tom trochu rozepsal v blogu z Arménie. Ve stručnosti: Arménie se historicky rozkládala na mnohem větším území než dnes, a to kolem tří jezer: Sevanského (dnes Arménie), Vanského (dnes Turecko) a Urmijského (dnes Írán). Historickým hlavním městem bylo Ani a před ním ještě Kars (oba dnes v Turecku). Posvátnou horou Arménů je Ararat (dnes taktéž Turecko). Začátek 20. století byl ve znamení úpadku Osmanské říše. Nejprve byli Turci vytlačeni z Balkánu a mnozí se přesunuli právě do východní Anatolie, kde už v té době nebylo soužití Turků s Armény zrovna optimální. Následovala válka, z jejíž neúspěchů mnozí Turci vinili právě Armény. Přišly pogromy, deportace, likvidace, vyhánění do pouště. Turecko nikdy genocidu nepřiznalo a tvrdí, že šlo o náhodné incidenty, mnohdy dokonce z etnických čistek obviňují Arménce.

Těžko se na to dá dívat nezaujatě. Přesto určitou objektivní představu si můžete udělat, když navštívíte obě země. Zatímco nejstarší (stojící) památkou v Jerevanu je mešita (byť ší'itská), arménské (resp. obecně křesťanské) kostely a kláštery v Turecku jsou rozpadlé, v horším případě rozstřílené, protože se na nich cvičila armáda. Hranice mezi zeměmi se řadí k těm nejstřeženějším, jsou na ní sice dva přechody, ale ty jsou dlouhodobě uzavřené a hranici tak nemůžete po zemi překročit, jedině letadlem z Istanbulu nebo Antalye, případně přes třetí zemi. Nutno ale dodat, že už tu byly i lepší časy, jak se dozvím od (raději) anonymního celníka, se kterým se dám do řeči v Ani. Říká, že deset, patnáct let nazpět byly vztahy relativně normalizované, jenže po boku Erdogana rostlo nacionalistické křídlo a on jim šel čím dál víc na ruku, a pak přišla válka o Karabach, v níž Turecko otevřeně podporovalo Ázerbajdžán.

Jak vidí dnes Arménii a Arménskou genocidu Turci? Když se zeptám Pinar v Istanbulu, jak to vypadá dnes se vztahy mezi Arménií a Tureckem, hned na mě vystartuje a povídá: my jsme to neudělali, jestli umřeli v poušti tak proto, že tam šli sami. Není to poprvé co se s podobnou reakcí setkávám. Anonymní celník říká, že incidenty byly na obou stranách a je hrozné, kam to zašlo. Kamarád Ender nemá tendence zaujmout pevné stanovisko. Spíš je to v duchu: jestli to tak bylo, je to hrozné. Setkám se ale také s něčím, co by se dalo popsat jako pocit hanby za to, že národ se k této věci nebyl schopen postavit.

Nedá mi to a jedu se k Arménské hranici podívat. Krajina je působivá, i za deště, přesto celkový dojem je spíše děsivý. Hned za poslední odbočkou je cedule, že odtud dál se nesmí fotit. Pár set metrů za ní je i cedule, že dál je vjezd zakázán. Překvapivě žádná závora, žádní vojáci. Raději to nepokouším.

Na cestě k uzavřeném hraničnímu přechodu s Arménií
Tiknis Kalesi

Mým ultimátním cílem je Ani. Původně se do něj chci vydat až ráno po noclehu v Karsu. Jenže od někdejšího hraničního přechodu za městem Akyaka vede k Ani klikatá vedlejší cesta, po níž nikdo nejezdí, a není to ani o moc delší. Tak si řeknu, že to zkusím už dneska.

Zadní cesta do Ani

Ještě před bránou do Ani potkávám Bogdana s jeho ženou. Mají sezónní profesi, což jim otevírá možnost jezdit na dlouhé cesty v upraveném Mercedesu Sprinter. Zatímco já se začínám pomalu vracet, oni míří dál do Gruzie a Arménie. Vyměňujeme si tipy a postřehy.

Samo Ani je jedním z vrcholů mé cesty. Někdejší metropole arménské říše byla vybudována v 10. století na vysokém skalním ochozu nad řekou Akhuryan, chráněná ze třech světových stran přirozenou bariérou. V době největšího rozmachu mělo Ani 100 000 obyvatel, tedy bylo  srovnatelně velké, i významné, jako Konstantinopol. Ani poměrně často měnilo vládce. Hned v 11. století ho dobyli Seldžukové, pak Gruzínci, pak Kurdské kmeny. V 14. století město vyplenil Tamerlan, potom přišla zemětřesení a nakonec z něj Turecká armáda udělala cvičiště, resp. střelnici.

Mnoho toho v Ani nezbylo. Šest rozpoznatelných kostelů v různém stádiu rozkladu, mešita s oktagonálním minaretem (který sloužil před zpřístupněním turistům jako strážní věž), katedrála (momentálně ověšená lešením) a citadela. 

Tisíc let strarý most v Ani
Klášter sv. Ripsimy v Ani
Menuçihr Camii a za ní katedrála

Ani je na seznamu Unesco a pod hrozbou vyřazení se začaly objevovat náznaky renovace. Ale zatím jsou to opravdu jen náznaky. I na tom málu, co tu zbylo, je potřeba udělat ohromný kus práce. Tolik, že není ani snadné říct, odkud začít.

Kostel sv. Řehoře v Ani
Kostel sv. Řehoře v Ani
Ulice v Ani

A pak je tu celá řada dalších budov, z nichž někdy zbylo jen obvodové zdivo, jindy jen základy, a jen díky popiskům laik rozpozná, na co kouká. Pravda podobně je tomu i leckde jinde, třeba v takovém Hattuşaş, o kterém jsem psal o pár dílů dříve, ale to bylo město staré 3 000 let.

Na citadele v Ani
Kostel sv. apoštolů
Kostel krále Gagika

Ani je velký areál a jediný, kdo je v něm se mnou, je turecký pár. On mluví slušnou angličtinou, ona ani slovo. Pracuje na (krátké) hranici mezi Tureckem a azerskou enklávou Nachicevan. Bavíme se o ledasčem, dvě témata už jsem načal. Mluví o politice, o Arménech i o Ázerech. Nebere si moc servítky, když popisuje Nachičevan jako Severní Koreu a ač pochází z Trabzonu, bašty Erdogana, dost jasně se vůči němu vymezuje. Když se zeptá, jak je Turecko vnímáno zvenčí, chvíli váhám a pak říkám, že Turecko vnímáno je agresor a nespolehlivý partner. Na chvíli ho to zarazí a chce vědět víc. Říkám mu: podívej se kolem, máte problémy skoro se všemi sousedy, s Řeckem a Arménií historicky, s Íránem ekonomicky, v Iráku a Sýrii přímo intervenujete… a pak jsou tu Kurdové. Souhlasí, chvíli mlčí a pak se z čista jasna zeptá, jestli je lepší vepřový nebo hovězí. Na to mu řeknu, že vepřový, že hovězí je moc těžký. I to přijme v pohodě a začne obhajovat, proč ho nemůže, že je to nečistý zvíře, co sežere všechno. Na to mu povím, že proto je nejlepší, že na Korsice žijou polodivoký prasata, co žerou především kaštany a šunka z nich je hotová lahůdka. Možná jsem ho trochu načal.

Rozloučíme se a už už se mám k odchodu, když se začne trhat oblačnost. Měním plán a rychle ještě vyběhnu na citadelu, kam se mi původně moc nechtělo. Odtud vidím Ani v plné kráse.

Tady pro dnešek končím. Ale zdaleka to není konec Arménského Turecka.

Autor: Jan Vaverka | pátek 18.8.2023 8:20 | karma článku: 20,60 | přečteno: 367x

Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí

Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.

31.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,46 | Přečteno: 174x | Diskuse | Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie

Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?

24.5.2024 v 8:20 | Karma: 12,08 | Přečteno: 181x | Diskuse | Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem

Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.

17.5.2024 v 8:20 | Karma: 13,65 | Přečteno: 272x | Diskuse | Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce

Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.

10.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,92 | Přečteno: 202x | Diskuse | Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.

3.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,92 | Přečteno: 197x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

O život už se bát nemusíme. Rasismus ale nezmizel, převlékl se, říká Patrik Banga

21. června 2025

Premium „Až dojdou Ukrajinci, budou lidi zase nadávat nám Romům. Předsudečná nenávist totiž nikdy nezmizí,“...

Pákistán nominoval Trumpa na Nobelovu cenu za mír. Prezident po ní dlouho touží

21. června 2025  19:59

Pákistán nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho úsilí o...

Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu

21. června 2025  19:30

Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely...

Vysvědčení by nemělo být překvapení, upozorňuje ředitelka krizové linky

21. června 2025  19:21

Konec školního roku patří mezi krizová období. Děti se totiž bojí reakce na špatné známky a rodiče...

Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic
Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic

Nepohodlí v intimní oblasti dokáže pořádně znepříjemnit každodenní život. Her Biotic je přírodní doplněk stravy, který pečuje o ženské zdraví...

  • Počet článků 142
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 695x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.