Turecko autem: 3. díl - První den v Istanbulu
Ráno vyrážím na free tour. Entuziastická průvodkyně Pinar během tří hodin provede přes všechny klíčové památky ve Fatihu a zasadí vše do historického kontextu. O něčem mluví otevřeně, o něčem potichu bokem, o něčem jen mezi čtyřma očima, když se jí zeptám. To je mé první setkání se schízou Turecka, sekularizovaného demokratického národa, který má za svoji modlu Mustafu Kemala Atatürka, jenž by dnes asi kroutil hlavou nad tím, kam se jeho národ posunul.
Ráno je to trochu jiný Istanbul než předchozí večer. Spousta turistů, hlavně těch z Ruska, fronty na všechny památky, všude spousta stánkařů, ale taky spousta zeleně a rozkvetlých stromů. Jen mi to dokládá, že květen byl tím správným načasováním.
Výhoda free tour je, že se do žádné z památek neleze a tak je zdržení minimum. Mimo to se dozvíte celou řadu praktických rad, například jak na metro (jedna karta na skupinu) na bankomaty (Halkbank a Ziraat jsou bez poplatku, zatímco BBVA, Akbank nebo Türkyie Bankasi vás sedřou s poplatkem až 10 %), kam na jídlo nebo kdy navštívit památky. Na konci túry je dobrý oběd v podniku poblíž jižního konce hipodromu za cenu zvýhodněnou pro účastníky túry.
Sám hipodrom v sousedství Hagia Sofia taktéž stojí za pozornost. Jak tomu bylo po staletí zvykem, města rostla ve vrstvách a občas se zapomnělo, že o pár metrů níže je další takřka plnohodnotné město. Příkladem je právě hipodrom ve Fatihu, který je přímo pod hlavním bulvárem, podobně jako v Plovdivu, zmíněném o dva blogy dříve. Hipodrom byl postaven ve 3. století a pojmul až 100 000 diváků.
Ze samotné konstrukce je vidět jen jižní cíp, který byl v době mé návštěvy pod nevzhledným lešením. Dále pak z úrovně hipodromu vyčnívají tři monumenty - dva obelisky a serpentinský sloup z bronzu.
Egyptský obelisk je zhruba z roku 1500 před Kristem a nechal ho dovézt z Luxoru císař Konstantin. Předpokládá se, že je ho pouze třetina, která stojí na soklu ze 4. století, na němž je vyobrazen Theodosius, poslední císař před rozdělením říše, podle něhož se obelisku říká.
Sloup z bronzu se nazývá hadí, pochází z 5. století před Kristem a je z Delf. Ani ten není kompletní - hlavy hadů srazil v 18. století opilý polský šlechtic. Jedna z nich je v archeologickém muzeu. O třetím sloupu se toho neví mnoho, jen že byl zrestaurován v 10. století.
Hipodrom je klíčový i proto, že se tu psaly dějiny. V roce 532 přerostla potyčka mezi soupeři v tzv. povstání Níká, při němž byla zničena většina města. Povstalci byli nakonec zahnání na hipodrom, kde jich bylo zhruba 30 000 pobito Justiniánovou žoldnérkou armádou. Pinar vypráví, že stavba Hagia Sofia v následujících letech měla být určitou formou vykoupení pro Justiniána.
Hagia Sofia od 6. století prošla celou řadou změn, nejprve v návaznosti na opravy po zemětřeseních (podpůrné šedé oblouky ze stran), později do architektury komplexu zasahovali osmanští turci, kteří přistavěli minarety a mauzolea.
Po obědě se nechám zlanařit na výlet po Bosporu. Agentur, které výlety lodí nabízejí, je spousta, já nakonec dám na doporučení z free tour. Start je kousek od mého hotelu a program končí takovou menší food tour po Üsküdaru v asijské části Istanbulu.
Výlet lodí trvá dohromady 2 hodiny. Nejen že stojí za to, určitě je lepší ho podniknout, pokud vychází počasí, hned první den, protože pomůže se zorientovat v širším kontextu města. Výlet vede z Fatihu přes Zlatý roh (záliv též zvaný Haliç), podél Beşiktaşe až k druhému bosporskému mostu a zpět podél asijské strany Bosporu.
Po cestě je spousta rozmanitých míst k vidění, například Galata Koprüsü, bizarní most plný restaurací, stadion Beşiktaşe Istanbul hned u průlivu, Dolmabahçe Sarayi, někdejší sídlo sultána, Çiragan Sarayi, který je nejdražším hotelem v Istanbulu, Bosporský most, milionářské vilky a nakonec i Kuleli Lisesi, vojenská akademie, jejímž nejslavnějším absolventem je Muammar Kaddáfí.
K vidění je toho mnoho a každé místo by stálo za bližší průzkum. Hlavní dominantou je nakonec pro mě Bosporský most. Otevřeli ho v roce 1973 a projede po něm denně milion aut. Pro pěší je uzavřený, protože s volnou výškou 64 metrů byl vyhledávaný sebevrahy.
Působivý je svým způsobem i dopravní ruch v průlivu. V Bosporské úžině, která má v nejužším místě jen 800 metrů, uvidíte vše od tankerů, přes kontejnerové lodě až po ponorky. A ano, spousta z nich se plaví pod ruskou vlajkou. Ty jsem ale raději nefotil.
Den končí v Üsküdaru, čtvrti, která vypadá jako jedno obrovské tržiště. Oči by jedly, přitom, jak zjistím následující den, má Üsküdar klidnější atmosféru než bazary na evropské straně Istanbulu, protože se není potřeba nikde tlačit, ani na mě obchodníci moc nepořvávají.
Pinar nám ukazuje všechny místní chuťovky, ať už je to sladké Künefte, bizarní Kokoreç z ovčích střev nebo ta největší klasika v podobě Balik Ekmek, což je čerstvá restovaná ryba v housce.
Já nakonec zasyčím do restaurace Okyanus. Balik Ekmek mají za 70 lir, tedy zhruba třetinu toho, co by vyšel v jedné z restaurací na Galata Koprüsü, a je naprostá bomba.
Tolik pro dnešek. Mé další kroky povedou hlouběji do nitra Istanbulu.
Jan Vaverka
Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí
Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.
Jan Vaverka
Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie
Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?
Jan Vaverka
Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem
Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.
Jan Vaverka
Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce
Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.
Jan Vaverka
Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu
To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Nesmím koupit ani lego. Otci umírajícího Vilíka vadí podmínky Donia
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio vybírali peníze na strávení společných chvil s umírajícím...
Třímetrový kráter, menší požár, ale bez zranění. Chemička po odstřelu znovu ožívá
Pyrotechnici dnes po poledni odpálili nevybuchlou leteckou pumu v areálu chemičky u Litvínova....
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Jinde dají přednost kočce nebo psovi, chválil papež Indonésany, že mají kupy dětí
Papež František v týdnu navštívil Indonésii, jejíž obyvatele přdevším pochválil za vysoké počty...
V části Česka budou v neděli tropické teploty. V dalším týdnu se ochladí
V Polabské nížině, na jihovýchodní a místy i střední Moravě a na Ostravsku se v neděli odpoledne...
Na střeše bazénu vypukl požár, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu
Jihočeští hasiči v sobotu dopoledne vyjeli k požáru střechy plaveckého bazénu v Českém Krumlově. V...
Lidé se v Divadle Bez zábradlí loučí s Heřmánkem, přišli Kostka či Satoranský
Přímý přenos V milém a uvolněném duchu „Dnu s Karlem“ se rozhodla rodina zesnulého Karla Heřmánka pojmout...
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...
- Počet článků 142
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 667x
Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.
Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.
Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.
Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.