Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpomínky na Teplice

Takový malý návrat v čase do dob, když Hadí lázně ještě byly v provozu a vařilo se zde výborné rizoto, plus špacír na horu Doubravka

 

 

obsah

část 1
Hadí lázně, poezie všedního dne a trolejbusy v Teplicích

část 2
Doubravka

část 1
Hadí lázně, poezie všedního dne a trolejbusy v Teplicích

Hadí lázně jsou jedněmi asi ze sedmi lázeňských domů v Teplicích – na rozdíl od jiných lázní jde o přízemní budovu, navíc ve stylu pozdního empíru, což dodává této lázeňské budově nádech jisté malebnosti, kterou ještě umocňuje koncertní prostora ve tvaru mušle v bezprostřední blízkosti...

Vyjímečné postavení Teplic mezi dalšími lázeňskými městy naznačuje už třeba zdejší obloha. Těžká zinková obloha, kterou slunce prostupuje jenom zastřeně. Alespoň tak tomu bylo v 70tých a 80tých letech. Ložiska těžby hnědého uhlí, chemický průmysl sice nejsou přítomny přímo ve městě, ani v bezprostředním okolí, ale jejich přítomnost je taková latentní – zastoupená třeba ve výše zmíněném zastřeném svitu slunce.

Lázeňské město je jako obvykle spojováno s něčím jako kultura nebo kulturnost – avšak jistá blízkost těžkého průmyslu vytváří kulisy zcela opačné. Zdejší literáti či jiní tvůrci si zdejší krajinu bez borůvek a jahod prostě museli naučit milovat. To je možná specifikum komunity poezie v Teplicích.

Opět trochu techniky, tedy alespoň v dopravě... Kolem Hadích lázní v Teplicích za časů první republiky i později vedla tramvaj. Pro tramvajovou síť v Teplicích byl typický provoz letitých rakousko – uherských tramvají. Rozhodnutí zrušit tramvajovou síť padlo v roce 1956, zrušena a plně nahrazena trolejbusy byla v roce 1958.

Hadí lázně v Šanově

Hadí lázně a trolejbus 8Tr

 

Trolejbus Škoda 9Tr. V letech 1958 až 1981 vyráběla 9Tr ve velkých počtech Škodovka z Ostrova nad Ohří, elektrickou výzbroj dodávala ČKD. Se 7372 vyrobenými kusy se jednalo o jeden nejvíce vyráběných typů trolejbusů na světě. V Teplicích jezdil jenom jeden vůz a to varianta 9TrHT. Pro teplický dopravní podnik byl ovšem typický předchozí typ -  trolejbus 8Tr - zde zastoupený počtem 13 kusů.

 

Hadí lázně a krátká literární miniatura „Vstávání zrušit“ nikoliv vlastní, ale sepsaná s věnováním

Ale zpět k Hadím lázním. Hadí lázně tedy patří či patřily spíše k nevelkým lázeňským objektům – přízemním, bezbariérovým. Základním léčebným prostředkem v Teplicích jako lázních je zdejší minerální voda, která se vyznačuje jistou dávkou radioaktivity – což se má projevovat příznivě například při léčbě poruch pohybových ústrojí. Proto je součástí lázní řada koupelniček s vanami a také jedním velmi malým bazénem – které jsou situovány ve středním křídle. Budovu lázní dále tvoří dvě prostornější boční křídla – a v jednom z nich se nachází kuchyň s jídelnou.

Hadí lázně jídelna a chrám Sv. Mikuláše v Praze – stejný námět zde měla jena kresba do památníku

rozcestník doprava a navigace

 

elektrické dráhy  zejména v městské dopravě  

odkazy na příspěvky související s městskou dopravou (tramvaje, trolejbusy)

Trolejbusy v Brně a Šlapanicích + První brněnská strojírna – Blog iDNES.cz

Brněnské tramvaje  hlavní příspěvek na téma tramvaje - dále příspěvek ne téma drobné stavby jako tramvajové zastávky) - Na konečné v Řečkovicích - proč byl u tramvají zaveden stejnosměrný proud a co je měnírna - Blog iDNES.cz (tato - druhá část, zaměřená více technologicky)

Po stopách jabloneckých tramvají - rozcestník pro elektrické dráhy - Blog iDNES.cz

Tramvají z Liberce do Jablonce - Blog iDNES.cz

Úzkokolejkou do České Kanady , likérka Mariazell a Vídeň - rozcestník Rakousko - Blog iDNES.cz

Tramvají z Liberce do Jablonce - Blog iDNES.cz

část 2
Doubravka

Poněkud bokem Teplic lze nalézt osamělý vrch Doubravská hora s troskami hradu. 

Osobní dojem z někdejšího pobytu v Teplicích byl, že že se jedná vlastně o hrady dva. Z původní Doubravky zbyly jen ruiny a v těsné blízkosti byla postavena nová Doubravka jako romantická napodobenina hradu. 

Na Doubravku prima špacír – možná se někam vrátím :)

Doubravka se stala vlastně námětem jedné z dětských kreseb na LŠU ve které byl mimo jiné zdůrazněn detail zavřených dveří hradní vinárny.

Doubravka ve fotografii

Hrad Doubravka byl založen  v 15. století vnukem husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic Janem Ilbrukem z Vřesovic se svolením krále Vladislava Jagellonského  na vrcholku Doubravské hory, tedy v časech kdy se již mnoho nových hradů nezakládalo a šlechta spíš dávala přednost budování zámků. Nicméně ještě předtím zde pravděpodobně bylo  nějaké starší opevněné sídlo.

Roku 1488 se pánem hradu stal jeho syn Vilém, který v roce 1507 požádal krále Vladislava II. o propuštění hradu z manství mosteckého hradu. Do dědičného držení hrad získal i s vesnicemi Trnovany a Šanov, které jsou dnes součástí města Teplice. Jeho syn Volf z Vřesovic později získal statky v Krupce, Teplicích, Kyšperku a jiné, pod samotným hradem si založil oboru a obehnal ji zdí. Po jeho smrti roku 1569 byl majetek rozdělen mezi manželku, bratra a dcery, ti však brzy po vzájemných sporech o hrad přišli. V roce 1578 hrad získal Vilém z Rožmberka, který ho vyměnil s císařem Rudolfem II. Ten hrad několikrát zastavil, až se roku 1581 stal jediným majitelem panství Jan starší z Lobkovic a po něm do roku 1590 Bohuslav Kaplíř ze Sulevic.

Doubravka jako renesanční pevnost... 
Od roku 1590 hrad náležel pánům z Vchynic, kteří spravovali teplické panství. Ti zahájili výstavbu bastionového opevnění a Doubravka se vlastně stala soukromou pevností, což budilo jistou nelibost císařského dvora..  Práce na opevnění byly na určitou dobu přerušeny, protože Vilém Vchynský musel v roce 1624 opustit zemi, ale po návratu se mu podařilo pevnost dokončit. Ovšem po dokončení v roce 1626 na hradě vypukl požár, který způsobil škodu ve výši 16 000 tolarů.

Během třicetileté války byl hrad obsazen posádkou císařského vojska pod velením Pertolda z Valdštejna a o rok později byl hrad po sedmitýdenním obléhání dobyt Švédy poté, co se jeho posádka vzdala. V období 1632 až 1639 však hrad znovu ovládala císařská posádka, které ho v roce 1634 udržela během dvanáct týdnů dlouhého obléhání. Švédské vojsko hrad dobylo až v roce 1639. Po vytlačení Švédů ze země bylo v období 1644 až 1655 z hradu vystěhováno vybavení a opevnění zbořeno, aby ho nemohl využít nepřítel. Demolici řídil hejtman litoměřického kraje Gottfried ze Salhauzenu. Využitelné zůstaly jen sklepení a kasematy a teprve v roce 1791 si panský hlídač Josef Ritschel upravil kasematy na obydlí.

Doubravka jako hotel a hostinec
V 19. století se zříceniny hradu i s horou byly se staly oblíbeným cíle špacír hostů lázeňského města. V roce 1855 byla na Doubravce  zřízena první malá restaurace - která využila prostory  rytířského sálu původního hradu. V roce 1884 tehdejší tehdejší teplický podnikatel a majitel hradu Edmund Clary-Aldringen oslovil významného architekta Bedřicha Ohmanna, pozdějšího profesora pražské Umělecko-průmyslové školy a vídeňské Akademiea. Podle jeho návrhu vybudovat prostornou restauraci s hotelem inspirovanou středověkými hrady Anglie - tedy vlastně ve stylu pozdního romantismu.  Do přístavby byly začleněny i prvky původního hradu - třeba zbytky západní věže nechal přizdít do původní výše a byly zakončeny střechou. Věž pak sloužila jako rozhledna.

 

Autor: Jan Tomášek | pondělí 10.12.2018 1:43 | karma článku: 9,96 | přečteno: 506x
  • Další články autora

Jan Tomášek

Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů

Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje

13.1.2023 v 5:39 | Karma: 5,08 | Přečteno: 348x | Diskuse | Věda

Jan Tomášek

Kamna na piliny - "piliňák"

Kamna na piliny mohou být součástí stolařských dílen, nebo provozoven kde se hodně brousí, hobluje - vznikají piliny a hobliny a mohou sloužit třeba k běžnému topení.

10.12.2022 v 11:03 | Karma: 5,07 | Přečteno: 569x | Diskuse | Hobby

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411 / LPO 411 S - užitková železniční vozidla, uhlí a důlní lokomotivy

Když zasněží a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma: 6,96 | Přečteno: 1007x | Diskuse | Věda

Jan Tomášek

Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most

Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.

24.8.2022 v 21:48 | Karma: 0 | Přečteno: 583x | Diskuse | Věda

Jan Tomášek

Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola

Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.

20.7.2022 v 16:09 | Karma: 5,75 | Přečteno: 881x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Školačka v Domažlicích pobodala dva spolužáky, po ošetření se děti léčí doma

3. září 2024  9:19,  aktualizováno  13:42

Na základní škole Komenského v Domažlicích dnes jedna z dívek zaútočila nožem na spolužáky....

Záplavy a sesuvy půdy po tajfunu Yagi si vyžádaly už přes sto mrtvých

10. září 2024  14:11,  aktualizováno  15:17

Počet mrtvých po tajfunu Yagi v severním Vietnamu vzrostl na nejméně 127. Dalších 54 lidí se...

Bartoš nemůže pokračovat, říkají ANO i SPD kvůli stavebnímu řízení

10. září 2024  5:35,  aktualizováno  15:15

Přímý přenos Už více než dva měsíce nefunguje stavební řízení tak, jak by mělo. Ministr pro místní rozvoj a šéf...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Hádka o zákon graduje. Ministerstvo a myslivci si vyčítají dezinformace

10. září 2024  14:43

Novela mysliveckého zákona se stala podle očekávání jablkem sváru mezi předkladateli legislativy z...

  • Počet článků 164
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 706x
Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Seznam rubrik