Vývoj Česko – Lužické hranice a polská epizoda v Čechách / Donínsko - České zboží v říši
rozcestník severní pomezí Čech
Úsvit Lužice - Jindřich Ptáčník a kníže Václav, Otfried Preussner: Čarodějův učeň - Blog iDNES.cz
Vývoj Česko – Lužické hranice (tento příspěvek)
ve Frýdlantském výběžku - kousek od hranic se nachází zámeček Černousy vystavěný v století 18tém ve slohu zvaném zopfstihl Copový sloh – Karel Müller – zámeček Černousy (rozcestník na téma architektura a výtvarno) - Blog iDNES.cz
obdobný příspěvek - tentokrát pomezí Čech a Rakous Vitorazsko - rozcestník Rakousko - Blog iDNES.cz
odkaz na hlavní historický rozcestník O Čáslavi-hrádku a dalších hradištích přemyslovského státu a územní správa Českých zemí - Blog iDNES.cz
Vývoj Česko – Lužické hranice a polská epizoda v Čechách, na Moravě a v Lužici
Záhvozd
Na poměrně stabilní české zemské hranici se nacházela jistá vyjímka na severu.
Pomezní krajina byla tehdy zmiňována jako Záhvozd, nebo doslovněji Zagwozd či Zagost, čímž byla označena i její poloha vůči Čechám. Na někdejší raně středověkou hranici pak upomíná několik místopisných názvů, z nichž nejznámější je asi Česká a Srbská Kamenice, z čehož vyplývá že Záhvozd se počítal spíš k pozdější Lužici než k Čechám.
Rozsah území obývaného lužickosrbskými Milčany - není díky skoupým raně středověkým pramenům přesně vymezen.
Jinak hranice mezi Čechami a Budyšínskem - s různě obměňovanými názvy se zde upravovala asi čtyřikrát.
Co se týče stop a odkazů na dřívější obyvatelstvo ve zdejší krajině – tak je zde hojně zastoupena zejména novověká hrázděná architektura lidových staveb německého typu. Připomínky na starší slovanské osídlení jsou pochopitelně už skoupější - a často musely být ozřejměny až archeologickým výzkumem. Opevnění v Předláncích lze na základě výzkumu datovat až do 13. – 15. století, naopak z doby středohradištní lze archeologickými sběry doložit osídlení kolem velice malebného kostela Sv. Vavřince ve Vsi u Černous. Předchůdce Lužických Srbů z 9. a 10. století rovněž připomene terénními náznaky hradiště Loučná poblíž Višňové.
Hradiště Loučná. Nevelké hradiště ze střední doby hradištní – osídlené v 9. a 10. století pravděpodobně (ovšem nikoliv prokázaně) osídlené Milčany – předchůdci (Horno)Lužickžch Srbů. Archeologický průzkum odhalil štěrkopískové valy s kamennou vyzdívkou a dřevěnými konstručními prvky. Nálezy zlomků šperků, ostruhy a perly umožnily datovat dobu osídlení. O nedaleké osadě Loučná jsou sice první zprávy až z 15. století – ale je pravděpodobné že osídlení je mnohem starší a mohlo navazovat na osídlení z hradiště – případně vytvořeno uprchlíky před postupující německou kolonizací Lužice.
Čechy 10. stol. a Milčansko
Nejstarší hranice mezi územím českých a lužicko - srbských kmenů (či Polabských Slovanů), neboli výše zmíněným Záhvozdem vedla tedy nejjižněji.
První německá kolonizace Lužice
Území na východ od Labe bylo v desátém století ještě výhradně osídleno Polabskými Slovany a první pokus Němců proniknout na tato území – zejména za císaře Oty I – měl podobu vojenských táborů a misijních stanic. Přičem záměrem bylo, že se zřejmě z území v Polabí stane léno Římské říše.
Při sjednocování českých kmenů se (v počástcích české státnosti) z Čech pravděpodobně stala ve Střední Evropě další regionální mocnost. Jenže desáté století je také století s naprostým nedostatkem písemných pramenů – a navíc desáté století také jako by bylo i hmotně bylo chudší než předchozí deváté století – což dosvědčuje i stavebnictví – kdy relativně členitý karolínský sloh nahradil poněkud strohý otonský sloh.
Poprvé se mělo podařit připojit k Čechám pozdější Horní Lužici za Boleslava I Ukrutného a Boleslava II Pobožného.
Jenomže již na sklonku desátého století se Český stát v důsledku bratrovražedných půtek mezi vládnoucími Přemyslovci ocitl téměř na pokraji existence – a na obzoru se objevila nová regionální mocnost, kterou bylo Polsko...
Polsko a Lužice na přelomu X. a XI. století
Třikrát se Milčansko – Budyšínsko a Lužici pokusilo získat například Polsko. Poský kníže (a v posledním roce panování i první polský král) Boleslav Chrabrý (*967 – 1025) usiloval o vytvoření státu či říše Západních Slovanů se svým panovnictvím.
Boleslav Chrabrý
kníže Polska 992 – 1025, král Polska 1025
kníže Moravy 1000 – 1025
kníže Čech 1003/1004
markrabě Lužice
markrabě Míšeňska
Když se Boleslav Chrabrý stal v Polsku knížetem, v Čechách ještě vládl Boleslav II Pobožný, obecně považovaný za jednoho z nejschopnějších Přemyslovců, i když je mu připisován čin v pravdě nekřesťanský, jakým bylo vyvraždění Slavníkovců.
Přeživší Slavníkovci našli právě útočiště v Polsku Boleslava Chrabrého. Slavníkovci byli u založení arcibiskupství v Hnězdně, a polský Boleslav také nechal vykoupit ostatky Sv. Vojtěcha zlatem – po té co byl Vojtěch umučen na misijní výpravě k pohanským Prusům – což byl jeden z kmenů v Pobaltí.
A jak se vyvíjela situce v Čechách? Zatímco se v Polsku zakládala arcibiskupství..? Dlužno podotknout, že vláda Přemyslovců poněkud ztrácela dech, ještě na sklonku vlády Boleslava II. Český stát začal přiccházet o rozsáhlá území nabytá v Polsku, počínaje na východě Červenou Rusí kolem města Přemyšl v Polsku.
Pochopitelně zvolna upadající moc Přemyslovců v Čechách měl polský Boleslav Chrabrý v patrnosti – navíc svoje potenciální nároky opíral i o dva sňatky. Ze sňatku s knížecí dcerou vládnoucího rodu Arpádovců vyplýval snad jistý nárok na Moravu – neboť Morava byla v této době snad ještě pod jistým vlivem Uher. Druhým sňatkem s Emnildou, dcerou vlivného lužickosrbského šlechtice Dobromíra snad mohl plynout zase nárok na Polabí, nicméně ponejprv šlo polskému Boleslavovi o Moravu.
Polská vojska se roku 999 zmocnila Krakova, který střežila česká posádka, lze předpokládat, že téhož roku Polsku připadlo i území pozdějšího Slezska – posléze bylo podniknuto vojenské tažení na Moravu, a to přímo v roce milénia L.P. 1000. Město Brno v té době ještě neexistovalo a polská posádka sídlila na hradišti novodobě nazývaném Staré zámky u Líšně. Moravu se Přemyslovcům podařilo dobýt zpět pravděpodobně v roce 1025 a vojska knížete Břetislava roku 1038 se opětně zmocnila Krakova, čemuž napomohla i živelná pohroma. Hlavním sídlem Boleslava Chrabrého bylo ovšem Velkopolsko a město Hnězdno.
Boleslav Chrabrý a Svatá říše římská
Boleslav Chrabrý vcelku vycházel s mladičkým císařem Otou III (983 – 1002), který usiloval především o upevnění vazby Římské říše a Německého království k papežskému Římu. Co se týče spojenectví s Německým králem – spíš se jednalo o válečné spojenectví s Němci proti slovanským Luticům a Obodritům. V Polsku se zakládala arcibiskupství a biskupství – a polský Boleslav se stal ochráncem přeživších Slavníkovců. Podle některých názorů není vyloučeno že Boleslav byl již tehdy povýšen na Krále Polska, přesto i císař Ota III počítal, že se Polsko stane – podobně jako Čechy a Polabí - něčím jako nárazníkovým územím říše.
Ota III byl přijat u polských hranic na řece Bóbr u Malomic. Poznaňský biskup Unger ho doprovodil do Hnězdna. V roce 1000 se Boleslav a Ota setkali na Hnězdenském kongresu a slavnostně oznámili slavnostní uznání přátelství – přičemž Boleslav byl nazván „frater et cooperator imperii“ (“bratr a společník říše“) a „přítel římského lidu“.
Na kongresu v Hnězdně povolil císař Ota III zřízení polské církevní struktury s metropolitní stolicí v Hnězdně – nezávislou na arcibiskupství v Magdeburgu – dalším biskupství v Polsku byla pak založena v Krakově, Vratislavi a Kolobrzegu. Boleslav však formálně odmítl odvádět daň říší – což znamenalo poněkud odlišnou pozici od Čech – kde se tribut odváděl již od časů knížete Václava – nebo možná ještě přesněji už od časů Karla Velikého a bitvy u Carnburgu – tedy od doby ještě před vznikem Velké Moravy.
Po skonu mladičkého Oty III – a určité době bezvládí – se pak po volbě nového Římského krále se vztahy Polska s Německem zhoršily – neboť Jindřich II se hodlal prosazovat především v zaalpských částech říše. Posílené Polsko a další země které Boleslav Chrabrý ovládal - či se pokoušel ovládnout – byl pro císaře jistý problém.
Polská epizoda v Čechách 1002 – 1004
Co se týče Čech - zde byl povstáním družníků sesazen despota Boleslav III Ryšavý a Čehy hledaly oporu v Polsku – pravděpodobně zásluhou Boleslava Chrabrého byl na knížecí stolec dosazen poněkud neznámý kníže Vladivoj, kterého se ovšem získal císař Jindřich II jako svého léníka.
Čechy se tedy někde v období 1002/1003 staly poprvé lénem Svaté říše římské – z čehož plyne, že Vladivoj vyjadřoval poddajnost jak k polské, tak k německé straně. Nicméně dotyčný se během zimy upil k smrti. Poláci byli z Prahy vyhnáni za přispění nespokojených Čechů a také vojsk císaře Jindřicha II. Na knížecí stolec dosedl proříšsky orientovaný Jaromír.
Jenomže polský Boleslav Chrabrý považoval Čechy za oblast svých zajmů, a protože s Jaromírem jako knížetem přílišná spokojenost nebyla – podařilo se Polsku prosadit zhruba po půl roce návrat tyrana Boleslava III, aby byl v Praze za další půlrok jako osvoboditel vítán přímo Boleslav IV Chrabrý – který zřejmě v Praze přes zimu osobně sídlil. Zimní epizoda polského Boleslava v Čechách skončila vojenským tažením z Německa (jeden z důvodů byl, že se Polský kníže odmítl poddat císaři jako léník) – a při tažení (podporovaným i z Čech) běhemi ústupu Poláků z Prahy padl i poslední přeživší Slavníkovec Soběslav. Scénář se tedy nápadně podobal předchozímu roku po skonu Vladivoje. Zimou roku 1004 tedy polská epizoda v Čechách skončila – nikoliv však na Moravě – kde polská posádka pobývala až do roku 1025, jak již zmíněno.
První dobývání Polabí Polskem
Dále jak zmíněno výše, druhým dynastickým sňatkem Boleslav Chrabrý nárokoval i jisté územní požadavky v Polabí či Lužici. Jednalo se o sňatek s šlechtickou dcerou Emnildou – území se tedy nárokoval jako dědictví, což ostatně bylo přislíbeno i na sněmu v Merserburgu v létě roku 1002, pokud země v Polabí přijme jako říšská léna.
Boleslav Chrabrý, nespokojen s nerealizováním přislíbených nároků v Polabí – sem se svými vojsky roku 1003 vtrhl – a Polákům se v Polabí a Lužici podařilo obsadit poměrně rozsáhlá území. Nicméně územní zisky nebyly nijak stvrzeny, vlastně se jednalo jenom o vojenské manévry, kdy poský Boleslav navíc využil situace sitace, že císař Jindřich II byl poněkud vzdálen – neboť v tomto období se konala jeho korunovace Italským králem v Lombardii. Tak jak tak - Boleslavova říše dosáhla největšího územního rozsahu.
Po obsazení Lužice byly na řece Sále vztyčeny pokovené sloupy – podobné hraniční sloupy měly být vztyčeny směrem ke Kyjevské Rusi.
Se ztrátou území na východ od Labe se císař Jindřich II smířit nemínil, a v roce 1004 zahájila vojska Svaté říše římské rozsáhlé manévry. Následujícího roku vypukla rozhodující bitva – pro kterou polská vojska vybudovala tři obrané línie – první na Sprévě, druhou na řece Odře a třetí na Vartě.
Dlouhá, vyčerpávající válka byla zastavena takřka na dohled Boleslavova sídla – od města Poznaně. Jindřich na žádost svých zúčastněných knížat zastavil dvě míle od „poznaňské pevnosti“. Nicméně v Poznani proběhla jednání – a bylo uzavřeno příměří – kdy se Polsko vzdalo Polabí a Milčansko asi na rok připadlo k Čechám.
XI a XII století
Krátkodobě měl tedy získat Lužici kníže Jaromír a po něm „nebratrský“ bratr kníže Oldřich.
Polsko podruhé usiluje o Polabí (Milčansko, Budyšínsko či Lužici)
Druhá polsko – německá válka o Polabí proběhla 1007- 1013, kdy byl v Merseburgu uzavřen přechodný mír, který zachoval územní status quo – když si Boleslav Chrabrý mohl ponechat Moravu a dnešní Slovensko a kníže Jaromír se potřetí stal vládcem Čech (než byl zanedlouho sesazen bratrem Oldřichem). Navíc si Boleslav Chrabrý mohl ponechat i východní Lužici a Milčansko – ovšem jako říššká léna.
Třetí polská válka o Polabí, Budyšínský mír
Císař Jindřich II porazi roku 1015 polská vojska v Polabí a překročil Odru. Na východ od Labe se však Němcům nedařilo a říšské vojsko bylo poraženo. Roku 1017 Němci neúspěšně podnikli odvetnou výpravu do Polska, a není bez zajímavosti, že v boji zahynul Gero II – syn nechvalně známého markraběte Gera – takto titulární markrabě Míšeňské marky. Na začátku roku 1018 uzavřen Budyšínský mír – ve kterém císař Jindřich II potvrdil Boleslava Chrabrého panovníkem Moravy, Milska a Lužice.
Co se dělo v Lužici po skonu Boleslava Chrabrého? Druhá německá kolonizce Lužice
Državy legendárního polského krále se rozpadly a území Polabských Slovanů ovládlo Německo, nebo spíše místní němečtí vládcové. Slované se stali národem venkova. Také křesťanství nepřijímali příliš nadšeně. Například litanii „Kirie Elesion“ komolili jako v „keři olše“.
Na delší dobu pak Horní Lužici (Milčansko, Budyšínsko) ovládl první český král Vratislav I.
V dalším století pak dlouhodoběji kníže Soběslav II.
/přehled přičlenění Lužice k Čechám rovněž v závěru příspěvku/
Žitavsko a Frýdlantsko
Ze Záhvozdu se postupně stalo Žitavsko - a částečně Frýdlantsko a snad i částečně Šluknovsko.
Od Čech oddělená obtížně prostupným pralesem Jizerských hor oblast byla pak v dobách kdy se zakládaly hrady - tedy někdy na přelomu 12. a 13. století pod vlivem místního panského rodu Ronovců, což byl český panský rod v pramenech zmíněný poprvé ve 12. století, jehož sídla se nacházela na mnohých částech Čech a Moravy - například na Českolipsku - také hradů s názvem Ronov je povícero - ale jméno Ronovci získali podle hradu Ronov na Žitavsku - ale známějším hradem byl Ojvin - po určitou dobu také v držení Ronovců.
Po jistou dobu se ovšem k Čechám počítalo Žitavsko - tedy město Žitava s okolím, například hrady Ojvín a Karsfried - a naopak šluknovský a frýdlantský výběžek náležely k Mičansku - čili pozdější Horní Lužici. Vzhledem k probíhající germanizaci pomezí oblast byla nazývána Budyšínsko, nebo oficiálněji Východní (Saská) marka.
Ronovci se vlastně stali dominantními vlastníky půdy v této příhraniční oblasti Horní Lužice směrem k Čechám. Například v čase když se stavěl hrad Frýdlant Ronovec Častolov ze Žitavy začal od roku 1256 používat přídomek "z Frýdlantu".
Ve třináctém století začala germanizace Milčanska a bývalého Záhvozdu - zejména řídce osídleného pohraničí mezi Budyšínskem a Čechami, čímž se začalo vytvářet jazykové oddělení slovanských národů.
Původní Záhvozd se tedy na čas mohl stát oblastí tří národů - Lužických Srbů, Čechů a Němců.
.
Mocenské postavení Ronovců na česko- lužickém pomezí těžce nesl král Přemysl Otakar II. a podnikl kroky aby Ronovce nahradili Biberštejnové.
Za necelých 40 let se však na Žitavsko - nikoli přímo do Frýdlantu vrátil vlivný Ronovec Jindřich z Lipé, který měl vlivné postavení zejména díky službám pro Václava II.
Frýdlatnsko - stejně jako Šluknovský poloostrov se dostalo pod vliv poněmčeného Žitavska, které ovšem náleželo tehdy k Čechám.
Žitavsko - zejména díky svazku s dalšími Hornolužickými městy - zvaném Šestiměstí - stále více inklinovalo k Lužici a politicky a soudně se ve 14. století oddělilo od Čech - i když právně to nebylo jednoznačně konstatováno.
Žitava s okolím patřila k Čechám nejprve jako poddanské město - Roku 1310 ji získal Jindřich z Lipé.. Ruku 1319 pak město získal Český král Jan Lucemburský - současně se rozdělil s knížetem Jindřichem Javorským o Horní Lužici - a Žitava tehdy byla přičleněna ke Zhořelecku, které připadlo Jindřichovi Javorskému - král Jan si z Horní Lužice pak ponechal Budyšínsko. Žitava je tedy poprvé zmíněna jako součást Budyšínska.
Po smrti Jindřicha Javorského však Žitava znovu připadla k Čechám.
Majestas Carolina potvrdil Žitavu jako nezastavitelné královské město - zatímco hrady v okolí - Ojvin a Ebersbach se staly zastavitelnými hrady českými.
Šestiměstí - další správní jednotka v Horní Lužici
Roku 1346 uzavřela Žitava spojenectví s dalšími pěti lužickými městy - a bylo vytvořeno takzvané Šestiměstí.
Pro správu Kraje Žitavského byl zřízen úřad hejtmana se sídlem na hradě Karslfried - sloučený navíc s úřadem Žitavského fojtství.
Toto fojtství zastavil Václav IV Hlaváčovi z Dubé - který byl zároveň fojtem Země budyšínské a Zhořelecké - a správa Horní Lužice a Žitavska se tedy dostala do jedněch rukou.
Církevně se až do XIII století Žitavsko počítalo k arcidiecézi pražské.
Naopak - co se týče územích výběžků - asi ve třech etapách probíhalo jejich přičleňování k Čechám v souvislosti přičleňováním vlastní Lužice, například - v XI století pravděpodobně za knížete Vratislava II, kdy bylo Milčansko podruhé nakrátko přičleněno k Čechám,a pak ve XII za knížete Soběslava II, jenž pro Čechy získal Horní Lužici roku 1136 a Češi ji drželi ji až do poloviny 13. století a zemi se podařilo přeci jen poněkud více ovládnout. Kníže Soběslav opíral však svoje postavení v Lužici však spíše než o Budyšínsko o oblast Lužice zvanou Zhořelecko.
Krátce o Zhořelecku
Zhořelec se poprvé objevuje v záznamech v roce 1071 jako slovanská vesnice. Původně se jmenoval Dřevnov a po požáru přijal jméno Žorjelice. Český kníže Soběslav I. (1125-1140) zde založil silný hrad a nechal místo uzavřít příkopy a hradbami. Po získání statutu města Zhořelec vzkvétal do té míry, že během 13 a 14 . století byl jedním z předních měst v Lužici. V roce 1377 se stalo – spolu s východní částí Dolní Lužice a jako součást Zhořeleckého vévodství – lénem Jana, syna Karla IV (Jan Zhořelecký - třetí syn Karla IV považovaný za nejtalentovanějšího).
Zpět k Česko - Lužické hranici
Co se týče dalších změn na Česko - Lužické hranice, tak hranice se měnila až ve XIV století - kdy Lužici počtvrté a nejtrvaleji připojil k Čechám Jan Lucemburský, tehdy už Frýdlant patřil k Čechám, a hranice tehdy vedla kus za Frýdlantem směrem k současné hranici - a k této poslední dlouhodobě trvalé úpravě hranice pak došlo zřejmě na začátku XV století za Václava IV.
Pro Čechy byla Horní Lužice ztracena za třicetileté války roku 1635 a připadla de jure jako zástava Sasku.
Znovu krátce o Zhořelecku
Po Napoleónských válkách v roce 1815 se Sasko samo stáhlo ze Zhořelce a část Horní Lužice postoupena k Prusku, v Prusku pak tato část Horní Lužice přičleněna ke Slezsku - tedy poněkud změněna byla i hranice Slezska. Zhořelecko je vlastně jedinou částí Slezska, které zůstalo Německu - ve Zhořelci má sídlo i Slezské muzeum.
Shrnuto
Jak se tedy měnila hranice mezi Čechami a Lužicí na Šluknovsku a Frýdlantsku
Definitivně pak byla hranice mezi Čechami a Lužicí stanovena někdy na počátku 15. století a změny se týkaly především severního okraje obou výběžků - Šluknovského a Frýdlantského. Jednalo se tedy o jednu z mála výjimek na jinak velmi stabilní zemské hranici. Typické severní výběžky na mapě Čech vznikly tedy až v této době. Vlastně se spíš jedná o severní hranici Čech – neboť název Lužice ve stávajícím slova smyslu byl zaveden až v gotice, takže v časech ranného středověku mohlo spíš jít například o hranici s výše zmíněným Záhvozdem – což bylo nejspíš o něco jako území nikoho.
2. severní hranice Čech (tehdy nejspíš se Záhvozdem) jak mohla probíhat v době panování krále Vratislava I. Posunuta směrem na jih oproti současnému stavu byla zejména oblast kolem prvního z pozdějších výběžků – tedy výběžku Šluknovského. Naznačovat průběh hranice mohly zejména místní názvy. Poměrně známá je Česká a Srbská Kamenice – ale již méně známy jsou poblíž České Lípy Skalický vrch a proti němu Chotovický vrch – u kterých se dřív používaly název Český vrch a Srbský vrch – což naznačuje, že zde nejspíš probíhala zemská hranice, byť velmi dávno.
Co se týče územích výběžků - asi ve čtyřech etapách probíhalo jejich přičleňování k Čechám - v XI století pravděpodobně za knížete Vratislava II kdy bylo Milčansko podruhé nakrátko přičleněno k Čechám (spolu s milčanským knížecím územím Záhvozd) a byla zřejmě poprvé vymezena hranice Čech a podruhé se hranice měnila ve XII za knížete Soběslava II, který získal Horní Lužici roku 1136 a a Češi ji drželi ji až do poloviny 13. století a zemi se podařilo přeci jen poněkud více ovládnout (tehdy k Čechám patřila Žitava - ale ještě nepatřil Frýdlant) – a pak se hranice potřetí měnila až ve XIV století - kdy už k Čechám patřil Frýdlant, ale hranice vedla jen kus za městem směrem na sever k současné hranici - a v dalším století pak došlo k poslední - čtvrté - a dlouhodobě trvalé úpravě hranice - a to někdy na začátku XV století za Václava IV..
znovu kdy k Čechám náležela Lužice
X. stol
Horní Lužice - tehdy Milčansko (které se tehdy počítalo k Východní marce v Sasku) k Čechám poprvé náleželo pří sjednocování Čech za Boleslava I a Boleslava II
(XI. stol. během polsko - německých válek Milčansko podvakráte znovu patřilo k Čechám - jednou za knížete Jaromíra a jednou za knížete Oldřicha)
XI.stol.
Horní Lužici jako součást Míšeňské Marky (Saska) nakrátko získal kníže a král Vratislav II (I)
XII a XIII stol.
Horní Lužici pro Čechy trvaleji ovládnul kníže Soběslav II
XIV a XVI stol.
Horní Lužici pro Čechy nejtrvaleji získal král Jan Lucemburský, přičleněna rovněž byla Dolní Lužice
kdy byla Lužice ztracena
Lužice byla ztracena během třicetileté války – a to podmíněně – tehdy celou Lužici – Horní i Dolní (s vyjímkou Chotěbuzka, které v té době patřilo Braniborsku) získal do zástavy saský kurfiřt Jan JIří – od císaře Ferdinanda II.
Donínsko – české zboží v říši
Donínsko – někdejší český poloostrov v Německu
Hranice Čech tvořená okruhem pohraničních hor, jejichž hřebeny na severu překračuje několik výběžků – nazývaných také poloostrovy – nejvýraznějším výběžkem je Šluknovský a Frýdlantský výběžek. V ranném středověku patřil k Čechám ještě jeden výběžek – Donínsko – který se táhl až téměř k dnešním Drážďanům.
V jedenáctém století měli na území ještě svá sídla Polabští Slované – se kterými se například v předchozím století potýkala vojska Saského vévody Jindřicha Ptáčníka. V této době kolem řeky Labe vyrostly pevnosti – a byly ustanoveny pohraniční marky – Míšeňská marka, Lužická marka a Saská (Východní) marka.
Přibližně kolem milénia – vyvstala v Německu staronová idea (německý Ostsiedlung) – ovládnout území na východ od Labe nepřímo – prostřednictvím lenní závislosti. Nebyla to idea nijak nová – jelikož o lenní závislost vůči Slovanům usiloval již Karel Veliký – nebo Ludvík Němec – první Východofrancký král.
Na knížecím stolci se během bratrovražedných půtek mezi Přemyslovci ocitl Vladivoj – zimní kníže – který údajně v důsledku moudré rady přislíbil věrnost Římskému králi Jindřichovi II. a Čechy obdržel jako léno.
Od této doby byly Čechy lénem Římské říše – později Svaté říše římské národa německého.
V jedenáctém století se Čechům na čas podařilo opanovat Donínsko – územní polostrov – který byl vyčleněn z Míšeňské marky – přičemž Donínsko získalo poněkud kuriózní statut: Donínsko – české zboží v říši. Což naznačuje, že v jedenáctém století Čechy za plnohodnotnou součást Svaté říše římské považovány nebyly.
Donínsko poprvé patří k Čechám
Patrně nejznámějšími a nejvýznamnejšími knížaty jedenáctého století – tedy druhého století doby otonské, či prvního století doby románské byli knížata Spytihněv a Vratislav – oba s přídomkem druhý. Spytihněv II je známý především přestavbou rotundy Sv. Víta na baziliku – další zajímavostí například bylo, že na Moravě zrušil údělná knížectví a České země byly spravovány jako jeden celek.
Na knížecí stolec nastupuje Spytihněvův bratr Vratislav II. Na dvorském sjezdu v Mohuči roku 1085 udělil Římský císař Jindřich IV českému knížeti královskou hodnost, a patnáctého června téhož roku se na Pražském hradě konala vůbec první korunovace – při níž Arcibiskub trevírský Egelbert za ohromného návalu lidu vložil zlatou čelenku na hlavu knížete Vratislava II, od té chvíle jako krále prvního – poněkud skromnější čelenkou ozdobil i hlavu jeho manželky – polské princezny Svatavy.
Vratislav I – první Český král sídlil na Vyšehradě (Na pražském hradě měl sídlo znešvářený bratr biskub Jaromír). Král Vratislav byl spojencem císaře Jindřicha IV – mimo jiné při sporech o Míšeňsko – ze kterého se později vyšlenilo Donínsko se Vratislav I krátkodobě stal i markrabětem Saské východní marky a Míšeňska.
S další generací českých knížat – což byli Vratislavovi synové už byla situace horší – neboť mezi bratry byla spousta sporů a zášti, která končila i prolitím krve. Ostatně jména jako Břetislavj II, Vladislav I, Bořivoj II a Soběslav I již nejsou tak známa, jako jména předků z počátků státu.
Donínsko již k Čechám nenáleží
Donínsko ovšem zanedlouho obdržel jako věno Wiprech Grojčský (nebo také Wiprecht z Grojče – německy Wiprecht von Groitzsch – kolem 1150-1124 klášter Pegau) takto německý šlechtic, bojovník, přítel a rádce krále Vratislava II. Jako Wiprecht II byl purkrabí župy Balsamgau, od roku 1070 hrabě z Grojče a jako Wiprecht I od roku 1023 Markrabě míšeňský a lužický.
Donínsko podruhé patří k Čechám
V roce 1212 připadl hrad Donín darem Fridricha II českému králi Přemyslu Otakarovi I. – ovšem za podmínky, že hrad vyplatí Míšni, což se i stalo. Z hlediska dobového práva ovšem již šlo o Purkrabství donínské – a od roku 1341 je purkrabství změněno na panství koruny české – náležející přímo králi.
Hrad Königstajn založil Václav I.
V době panování Karla IV došlo ke dvěma významným událostem
Roku 1356 bylo třeba i z území Míšeňské marky ustanoveno Saské kurfiřství (neboli Kursako či Cursasko).
A přímo na hrad Königstain přijel Karel IV slavnostně podepsat privilegium plavby na Labi.
O Donínsko Česká koruna přišla roku 1402 přičleněním k Míšeňsku, později k Sasku. Grojičtí také přišli o svoji hodnost „purkrabích z Donína“.
Česká koruna se sice domáhala náhrady za ztrátu Donínska – v 17. století ale tyto pokusy ustaly.
některé z mnoha dalších epizod...
V roce 1516 šel kolem hradu Königstain Saský vévoda Jindřich „Vousáč“ a dostal nápad. Zanedlouho na hradě Königstain vznikl...
Klášter Mariina zázraku
který čítal jednoho převora a dvanáct mnichů. Již roku 1524 však po řeholnících nebylo ani stopy.
Königstain – obří pevnost nedaleko českých hranic skrývá ponurou minulost plnou utrpení. Bylo v ní nejen vězení, nebo zajatecký tábor – ale v dobách „Východního Německa“ třeba tak kuriózní instituce jako dětský pracovní tábor.
Jan Tomášek
Mikroregion Balkán a geologické toulky kolem Berounky
Toulky mikroregionem Balkán a zejména údolím Berounky s četnými nalezišti zkamenělin. A také geologická mapa Českých zemí.
Jan Tomášek
Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů
Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje
Jan Tomášek
Kamna na piliny - "piliňák"
Kamna na piliny mohou být součástí stolařských dílen, nebo provozoven kde se hodně brousí, hobluje - vznikají piliny a hobliny a mohou sloužit třeba k běžnému topení.
Jan Tomášek
Sněhový pluh KSP 411
Když zasněží a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.
Jan Tomášek
Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most
Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.
Další články autora |
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes šedesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya v úterý zemřelo nejméně 66 lidí, počet...
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
V NATO i EU samozřejmě zůstáváme. Orbán souzněl s Ficem, kritizovali Ukrajinu
Slovenský premiér Robert Fico v úterý přijal maďarského premiéra Viktora Orbána. Na následné...
Hrozí destabilizace Slovenska, tvrdí tajná služba. Matovič má Fica za blázna
Slovenská civilní tajná služba SIS oznámila, že získala závažné informace o organizované dlouhodobé...
Piráti vytáhli na Fialu kampeličku. Je monstrózně namočen, říká i Schillerová
Piráti zaútočili na předsedu vlády Petra Fialu. „V kampeličce, kde měl podíl premiér, docházelo k...
V Jižní Koreji našli mrtvého šéfa firmy, která postavila zeď na letišti v Muanu
Bývalého šéfa státní společnosti Korea Airports Corporation, která rekonstruovala lokalizér na...
Jaké vybrat doplňky stravy pro děti
Vitamíny a minerály hrají klíčovou roli ve správném fungování organismu, protože se účastní metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Kvalitní strava je...
- Počet článků 155
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 717x