V zajetí počítačů 6 "h" - jak zprovoznit počítač technicky, telekomunikační úřad Brno

Instalace a  zprovoznění nově pořízeného počítače, připojení k internetu, aktualizace programů v počítači, případně telefonu -  HARDWAROVÁ ŠESTKA,  telekomunikace Brno, satelitní přenos internetu, kosmonautika

obsah

rozcestník televizní a rozhlasové vysílání a poplatky
rozcestník VUT Brno a Brno

okruh „K“ satelitní přenos inernetu a kosmonautika

Část "K1" matematika kosmických výpočtů a bezdrátová telekomunikace, sateletní přenos internetu
rozcestník matematika kosmických výpočtů, satelitní přenos  signálu - letectví a kosmonautika, rozcestník druhy signálu (internet, televize, rozhlas)
rozcestník pošty, telefonie a telegrafie, telekomunikace 
rozcestník počítače, telefony, internet
Část "K2" satelitní přenos internetu, český telekomunikační úřad Šumavská

okruh počítačový hardware

Část 1 ZAPOJENÍ NOVEHO POČÍTAČE / 
Část 2 PROGRAMY NOVÉHO POĆÍTAČE /
Část 3 PŘIPOJENÍ NOVÉHO POČÍTAČE K INTERNETU /
Část 4 ZPROVOZNĚNÍ NOVÉHO MODEMU

okruh Německo

rozcestník Německo, doprava, jízdné

Část D továrna počítačových čipů TSMC v Drážďanech
rozcestník procesor a integrovaný obvod

rozcestník politické spektrum
Část D 9.11. 1989 – politické spekrum NDR v přelomových letech 1989/90

 V  zajetí počítačů  6 "h" - prakticky vzato - jak zprovoznit počítač po technické stránce - satelitní přenos internetu, telekomunikační úřad Brno

rozcestník televizní a rozhlasové vysílání a poplatky

televizní vysílání technicky

V  zajetí počítačů  6 "h" - prakticky vzato - jak zprovoznit počítač po technické stránce - satelitní přenos internetu, telekomunikační úřad Brno (administrativně) 

televizní a rozhlasové vysílání administrativně

Televizní poplatky

Povinnost platit TV poplatek mají všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač. I díky poplatkům může Česká televize zůstat nezávislým veřejnoprávním médiem, natáčet oblíbené pořady a vysílat téměř bez reklam.

Domácnosti platí 135 Kč měsíčně bez ohledu na počet televizních přijímačů.
Osvobození od televizních poplatků pro vlastníka televize ve specifických případech, domácnost která televizi nevlastní musí o osvobození požádat.

odkaz na hlavní příspěvek na téma koncesionářské poplatky Léta šedesát šest až šedesát devět - televizní poplatky a rozhlasové poplatky - Blog iDNES.cz

rozcestník VUT Brno a Brno

VUT Brno "matematika" Matematická mechanika A0/ KFD 0 jak měří siloměr přes rychlost sílu / výpočty přes stopky - Blog iDNES.cz

VUT Brno "osciloskop" Co se děje kolem elektřiny 4 - osciloskop a měřící přístroje, Tesla Brno a Metra Blansko - Blog iDNES.cz

počítače například vyráběla Zbrojovka Brno (odkaz na rozcestník Zbrojovka, Zetor, elektrotechnika a zemědělské stroje) Cesty elektrické energie 11 - rozvody a jištění v průmyslu (Zetor a Zbrojovka) - Blog iDNES.cz

 

 

obsah

rozcestník televizní a rozhlasové vysílání a poplatky
rozcestník VUT Brno a Brno

okruh „K“ satelitní přenos inernetu a kosmonautika

Část „K1“ matematika kosmických výpočtů a bezdrátová telekomunikace, sateletní přenos internetu
rozcestník matematika kosmických výpočtů, satelitní přenos signálu - letectví a kosmonautika, rozcestník druhy signálu (internet, televize, rozhlas)
rozcestník pošty, telefonie a telegrafie, telekomunikace
rozcestník počítače, telefony, internet
Část „K2“ satelitní přenos internetu, český telekomunikační úřad Šumavská

okruh počítačový hardware

Část 1 ZAPOJENÍ NOVEHO POČÍTAČE /
Část 2 PROGRAMY NOVÉHO POĆÍTAČE /
Část 3 PŘIPOJENÍ NOVÉHO POČÍTAČE K INTERNETU /
Část 4 ZPROVOZNĚNÍ NOVÉHO MODEMU

okruh Německo

rozcestník Německo, doprava, jízdné

Část D továrna počítačových čipů TSMC v Drážďanech

rozcestník procesor a integrovaný obvod

následuje část příspěvku "K1"  na téma bezdrátová komunikace

Český Telekomunikační Úřad

Adresa: Šumavská 519, 602 00 Brno-střed-Veveří
Telefon: 541 428 610

Rozdíl mezi pojmy pošta a spoje spočívá v tom, že pošta znamená veřejnou službu doručování zásilek, hotovosti a další korespondence, zatímco spoje (nebo „elektronická pošta“) označuje moderní formu elektrotechnického přenosu informací - a to buď jednosměrně z centra směrem k veřejnosti (rozhlas, televize) - nebo obousměrný přenos informací mezi účastníkem A k účastníkovi B prostřednictvím internetu.

Spojení rezortů pošta a telekomunikace se v různých dobách rušilo, nebo znovu obnovovalo – například – se spoje v roce 1963 osamostatnily pod hlavičkou Ústřední správy spojů, která byla k 1. lednu 1969 nahrazena Federálním výborem pro pošty a telekomunikace. Na republikové úrovni došlo ke zřízení Ministerstva pošt a telekomunikací ČSR v Praze a Ministerstva dopravy, pošt a telekomunikací SSR v Bratislavě. Zároveň s tím byla provedena změna i v označení jednotlivých organizací spojů na organizace pošt a telekomunikací. Pod vlivem nastupující normalizace proběhly další státoprávní změny, které v případě odvětví pošty a telekomunikací vedly ke zřízení Federálního ministerstva spojů ČSSR k 1. lednu 1971. Tím zanikl nejen Federální výbor pro pošty a telekomunikace, ale také obě republiková ministerstva. V roce 1988 došlo opět ke sloučení spojů s odvětvím dopravy ve Federálním ministerstvu dopravy a spojů, aby se systém nakonec vrátil k podnikovému principu zřízením státního podniku Správa pošt a telekomunikací Praha.

V následujících desetiletích až do roku 1992 byla agenda spojů střídavě samostatná a sloučená s ministerstvem dopravy. V novodobé České republice agenda někdejšího Ministerstva pošt a telegrafů zhruba odpovídá částem působnosti Ministerstva průmyslu a obchodu, Českého telekomunikačního úřadu (tento příspěvek) a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Televizní vysílání a jeho administrativa – Blog iDNES.cz .

K2 satelitní přenos signálu


Část K2 SATELITNÍ PŘENOS INTERNETOVÉHO SIGNÁLU a TELEKOMUNIKAČNÍ ÚŘAD BRNO, výškové budovy v Brně

První zmínka o letu nad zemskou atmosféru je zaznamenána v řeckém mýtu o Ikarovi, jehož otec Daedalus vyrobil křídla z peří slepená voskem, aby uprchl z Kréty. Ikaros neodolal letět výš než bylo potřeba - vzhůru ke Slunci - ovšem za svou zvídavost zaplatil životem, když se vosk, neboť vosk, kterým byla slepena jeho křídla se roztavil. poprvé popisuje použití Systému složený z raket vystřelených ze Země na Měsíc je poprvé zaznamenán v roce 1650 jako Cyrano z Bergeracu a Komiksová historii cesty na Měsíc. Podobně autor dobrodružných a vědeckofantastických románů Jules Verne ve svém díle Ze Země na Měsíc z roku 1866 rovněž popisuje cestu vesmírem na obdobném principu výstřelu z děla. Vernova práce podnítila zájem o kosmonautiku a dala vzniknout literárnímu žánru sci-fi, a možná byla předvojem reálných vědeckých výpočtů letů nad zemskou atmosféru do vesmíru - kterými se začaly zabývat matematikové již na sklonku 19. století.

Reálné rakety byly zkonstruovány ve 20. století jako vojenské střely - zpravidla na vzdálené pozemní cíle. Matematický model letu do vesmíru byl hotov pravděpodobně někdy v polovině 50tých let - projekt rakety s kosmickou lodí v roce 1957 - cesta do vesmíru uskutečněna roku 1961 - nejprve v SSSR, ale ještě téhož roku byl podobný úspěch zaznamenán i v USA.

Cesta do vesmíru se tedy stala realitou - a pochopitelně správný úspěch si zasluhuje nějaký ohlas či symbolickou zkratku - takže například v rozhlase se začaly vysílat písně s tématikou letu do vesmíru - obdobně se kosmické lety staly i námětem několika výtvarných děl.

Miloš Axman: sousoší Komunisté – Náměstí Rudé armády

Možná se někomu vybaví sousoší Miloše Axmana v Brně v někdejším parku Náměstí Rudé armády (nyní Moravské náměstí) směrem k hotelu Continental. Původní sousoší mělo název Komunisté - zde výtvarná variace na sousoší jako „Kosmonauté“.

Kosmonauté a hotel Continental – výtvarná variace na původní sousoší na Moravském náměstí

Sousoší tak trochu dotvářelo pohled k hotelu Continental a na konci 60tých let tak Brno získalo poněkud jinou tvářnost. Vlastně hotel Continental tak trochu připomínal výškové budovy v cizině, ovšem nejednalo se o nejvyšší budovy v Brně - těmi vyšším byla trojice budov na Šumavské - někdy nazývaná podle jedné budovy jako Chepos.

Ostatně v jedné z tří sousedících budov sídlí například ředitelství telekomunikací.

A jelikož se signál často přenáší bezdrátově - prostřednictvím satelitů, tedy kosmickou technologií, která právě která se právě v desetiletích padesátých a šedesátých let rozvíjela velmi bouřlivě. Vlastně součástí někdejšího sousoší na nynějším Moravském náměstí byl také kosmonaut.

Matematickým výpočtům pro kosmonautiku a letectví jsou věnovány jiné příspěvky, zde dále spíše zaměřeno na bezdrátový přenos signálu především pro internet.

Satelitní přenos internetu

satelitní přenos internetu a televizní a rozhlasové poplatky

satelitní přenos internetu a televizní a rozhlasové polatky

Poslední novinkou na oběžné dráze jsou tzv. konstelace satelitů pro přenos internetu. Asi znáš Starlink, který hodně zpopularizovalo jeho použití Ukrajinou ve válce proti Rusku, ale jsou i další. Samozřejmě že šel přenášet internet už dříve přes telekomunikační satelity, ale to bylo vyhrazeno spíše pro providery a také, čím dále je družice od Země, tím delší ping, ty vzdálenosti jsou už takové, že při současných přenosových rychlostech to je znát. Ale Starlink otevřel přístup k rychlému internetu kdekoliv na světě, včetně oblastí jenom velice spoře pokrytých jinou infrastrukturou pro přenos telekomunikací. Družice létají na nízkých oběžných drahách a jednou navázané spojení si mezi sebou předávají podle toho, která z družic je v dosahu pozemní antény. I proto bude satelitů Starlink okolo 12 000. Do rozjeteého vlaku chtějí se svými konstelacemi naskočit i Amazon s Projektem Kuiper, nebo OneWeb a Telesat s Lighspeed sítí.

druhy vln a druhy signálu a druhy přenášených informací (služeb) pro počítače a telefony s internetem

druhy vln: WiFi (utrakrátké vlny), gsm (velmi krátké vlny), telefonnní signál, televizní signál

druhy vln

wifi (ultrakrátké vlny), gsm (velmi krátké vlny) , telefonní signál, televizní signál

telefon může fungovat také například prostřednictvím televizních vln

co přenáší (jakou službu)

běžné telefonování, internet, televizní signál, televize do telefonu atd

telefon může fungovat jednak na televizních vlnách, ale také může například přenášet televizní pořady - což můžou být dvě různé věci...

Úprava mikropočítačového řízení družicového přijímače podle Amatérského rádia 10/90

úprava mikropočítačového řízení družicového přijímače

Haló, haló Brno pošta Brno 11

3 x o kouzelném sluchátku na ústřední poště v Maskatu

Radioreléová věž na ústřední poště v Maskatu (Japonsko)

Na počítačem řízenou telefonní síť je zatím napojeno 60 tisíc telefonních stanic. Pošty s telefony byly zřízeny i v oázách. Jsou to kontejnery s technikou a jedním zřízencem. I tak mají v Ománu nyní telefonní síť, která se začne rozšiřovat ve světě až po roce 2000.

(Výňatek z textu článku 3x o kouzelném sluchátku z časopisu ABC 186 38/12)

telefon v Maskatu

 

rozcestník letectví, kosmonautika a satelitní přenos internetu

 

matematika kosmických výpočtů I. A11V Eulerova konstanta, integrály, derivace, logaritmy (Co se děje kolem matematiky 11) - Blog iDNES.cz

matematika kosmických výpočtů II. Hallův efekt, matematika kosmických letů ; autoelektrika a elektromobil - Blog iDNES.cz

V  zajetí počítačů  6 "h" - prakticky vzato - jak zprovoznit počítač po technické stránce - satelitní přenos internetu (tento příspěvek)

Letiště Brno, Mig 21 a elektrotechnické a radiotechnické vybavení letadel - Blog iDNES.cz

Jak měří letecký tachometr rychlost letounu 2, letiště Žatec a Mig 29, mechanika DPMW - Blog iDNES.cz

letecká navigace Letiště Vídeň - Schwechat a letoun Boeing 707 / 737 / 777 - Blog iDNES.cz

kosmonautika - příspěvky vně

Hubbleův vesmírný dalekohled je v nouzovém režimu. NASA vysvětluje, v čem je problém (msn.com)

Nejhorší nehody ve vesmíru (msn.com)

Česká družice Planetum-1 se dnes podvečer nebezpečně přiblíží k bulharskému satelitu. Hrozí srážka (msn.com)

Kdy se ve vesmíru poprvé setkaly dvě kosmické lodě? Podívejte se na unikátní záběry (msn.com)

RRTV rozcetník přenos signálu

přenos signálu pro internet – jak si zřídit stanici WiFi – Blog iDNES. cz

Český telekomunikační úřad Brno – Šumavská, satelitní přenos internetu (tento příspěvek)

přenos signálu pro mobilní telefon (jak se pžipojit k internetu 12) – Blog iDNES.cz

rozhlasové vlny – Blog iDNES.cz

rozcestník pošty, telefonie a telegrafie

rudolfínská pošta Stará pošta v Praze - dům s pečovatelskou službou - administrativa sociálního zabezpečení - Blog iDNES.cz

pošta 1 pošta hlavní příspěvek Jak se připojit k internetu 3.1 - pošta nebo internet ? (síť a podsíť, PSČ) - Blog iDNES.cz zejména Pošta v Praze, letecká pošta

Pošta  Brno 11 Kounicova 688/26, 611 00 Brno-střed-Veveří 3 x o kouzelném sluchátku (výběr z článku ABC 1986 r.30/č 12) V  zajetí počítačů  6 "h" - jak zprovoznit počítač technicky, telekomunikační úřad Brno (tento příspěvek)

rozcestník telefone a telegrafie - radiotechnika, telekomunikace

Haló, haló 1 - telefon elektromechanický, elektronický, bezšňůrový, mobilofon, MNT - Blog iDNES.cz

Haló, haló 2 (smartphone) - Blog iDNES.cz

Haló, haló 2,5 Vyzváněcí obvod TESLA MA 6520 - Blog iDNES.cz 

Haló haló 3 Jak se připojit k internetu 12- tarify, aplikace, telefon místo počítače - Blog iDNES.cz

Na cestu s telefonní mapou - Haló, haló 4 - Blog iDNES.cz

Haló, haló Brno 11 3 x o kouzelném sluchátku (výběr z článku ABC 1986 r.30/č 12) V  zajetí počítačů  6 "h" - jak zprovoznit počítač technicky, telekomunikační úřad Brno (tento příspěvek)

telefonní zesilovací stanice Olomouc Haló haló 3 Jak se připojit k internetu 12- tarify, aplikace, telefon místo počítače - Blog iDNES.cz

telefonní zesilovací stanice Olomouc Jak kopírujeme text nebo odkaz v mobilním telefonu / Telefonní zesilovací stanice Olomouc - Blog iDNES.cz

přehled příspěvků na téma počítače a internet

Jak se připojit k internetu

přehled příspěvků na téma ovládání počítačů, tabletů a telefonů - s připojením k internetu,,,

přímo o telefonování a historii telefonování pojednává cyklus příspěvků

příspěvky jsou členěny na "logicky vzato" /na ilustraci níže vpravo - nižší čísla/

a "prakticky vzato" /na ilustraci vlevo - vyšší čísla/

některé příspěvky jsou spojeny ze zcela jiným tématem - například 

Jak se připojit k internetu 3- s poštou a poštovnictvím

- - -

obdobný cyklus 

Haló, haló...

- zaměřený ovšem na telefonování a historii telefonování

 

Jak se připojit k internetu - přehled příspěvků

Jak se připojit k internetu

několik posledních, nejvíc obsažných příspěvků

 1 - Jak se připojit k internetu (na cestách - například s modemem LTE) Jak se připojit k internetu 1 - prostřednictvím LTE - Blog iDNES.cz

2 - Jak se připojit k inernetu 2 (referenční model ISO/OSI a sada protokolů TCP/IP) pro spojení mezi internetem a počítačem ( stejné téma "4" - počítač a námořní přístav"

Jak se připojit k internetu 2 - Blog iDNES.cz

3 - Jak se připojit k inernetu 3 Cestami internetu do Podivína (Jak se připojit k internetu 3) - Blog iDNES.cz historie internetu, jak vznikal internet - návštěva USA v četbě

3.1 - Jak se připojit k inernetu 3.1 (internet a pošta , srovnání internetové a poštovní sítě)

Jak se připojit k internetu 3.1 - pošta nebo internet ? (síť a podsíť, PSČ) - Blog iDNES.cz

(vlastně se jedná o  trojpříspěvek, jelikož zde je pojednáváno ještě srovnání internetové a poštovní sítě, dále jak si vyřídit identitu občana, e - občanka, elektronický podpis), přičemž stejnému tématu ještě podrobněji věnován příspěvek Státní a veřejná správa a současně administrativa plateb v domácnosti včetně energií - Blog iDNES.cz )

 4 - Jak se připojit k inernetu 4 (počítač jako námořní přístav - a zároveň přístavní jeřáb -> v tomto smyslu navazují příspěvky CESTY ELEKTRICKĚ ENERGIE - pojistky 3 a mostový jeřáb - jeřáby a bagry z hlediska elektřiny - a příspěvek Mechanika JB - mechanika jeřábů a bagrů z hlediska mechaniky)  Jak se připojit k internetu 4 (počítač a námořní přístav) - Blog iDNES.cz

 5 - Jak se připojit k inernetu 5 (cyklické platby za počítačové aplikace) Jak se připojit k internetu 5 - cyklické platby za internetové aplikace - Blog iDNES.cz  -  v tomto smyslu je navazující příspěvek Jak se připojit k internetu 9 .(banky a internetové bankovnictví))

6s - Jak se připojit k inernetu 6s (internetové účty, blogy, navigace) Jak se připojit k internetu 6 "s" - internetové účty, blogy a navigace - Blog iDNES.cz

6h - Jak se připojit k inernetu 6h (prakticky vzato) - část 1 - druhy počítačů, část 2 - jaké součástky jsou potřeba pro připojení k internetu - V zajetí počítačů 6 "h" - prakticky vzato - jak zprovoznit počítač po technické stránce + satelitní přenos signálu internetu (tento příspěvek)- v tomto smyslu je navazující příspěvek Jak se připojit k inernetu 11 (část 1 - součástky, druhy signálu) - tedy instalování nového počítače a jeho zprovoznění po hardwerové i softwérové stránce Jak se připojit k internetu 11 - součásti, druhy signálu a změna nastavení a programů - Blog iDNES.cz

 (nejobsažnější příspěvek) - Jak se připojit k inernetu 9 (bankybezhotovostní bankovnictví, internetový obchod, internetové platbyBezhotovostní bankovnictví a internetové nákupy (Jak se připojit k internetu 9) - Blog iDNES.cz -  v tomto smyslu je navazující příspěvek Cesty elektrické energie E - elektřina a ekonomika - jak platit za elektřinu - například QR kódem Cesty energie E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika - Blog iDNES.cz, případně příspěvek věnovaný nákupu jízdenek - zejména přes internet Přestupy mezi dálkovou a městskou dopravou - jízdní řády a dopravní architektura - Blog iDNES.cz

10 - Jak se připojit k internetu 10 - část 1 - ovládání počítače a nastavení programů podle druhu WINDOWS a část 2 -  stahování a nahrávání programů - zejména hlavních uživatelských - WORD a Photoshop. Ukládání a stahování souborů - uživatelské programy pro text a obraz - například WORD Adobe Photoshop - zejména jak tyto programy v počítači instalovat -  blog na iDNES (Jak se připojit k internetu - v zajetí počítačů 10) na příspěvek volně navazuje příspěvek 11 - zejména o provozních programech jako je například antivirus

Jak se připojit k internetu 10 - Ovládání počítače, programy , přenos , internetové účty - Blog iDNES.cz

11 - Jak se připojit k internetu 11 - kapitola 1 – jak zprovoznit stanici WiFi internet před domem, příjem internetu v domě, internet v počítači, kapitola 2 – programy v počítači – Word a antivirus zejména technickým propojením počítače a telefonu s internetem (tedy jaké součásti jsou ke spojení potřeba) - dále provozním propojením (tedy jaké druhy signálu prochází těmito spojovacími součástmi)  i uživatelským ovládáním - zejména jak do počítače nainstalovat nové programy/ Jak se připojit k internetu 11 - jak vytvořit stanici WiFi, součásti, druhy signálu a změna nastavení a programů - Blog iDNES.cz

12 - Jak se připojit k internetu 12 telefon s připojením na internet Haló haló 3 Jak se připojit k internetu 12- tarify, aplikace, telefon místo počítače - Blog iDNES.cz

dosavadní odkazy se týkaly jak počítačů, tabletů a telefonů

následujících několik odkazů je zaměřeno na

t e l e f o n y aneb cyklus

Haló, haló...

- zaměřený na telefonování a historii telefonování

Jak kopírujeme text nebo odkaz v mobilním telefonu - Blog iDNES.cz

Haló, haló - Blog iDNES.cz

Haló, haló (2) - Blog iDNES.cz

12 - Jak se připojit k internetu 12 (Haló, haló 3) telefony a internet 

Haló haló 3 Jak se připojit k internetu 12- tarify, aplikace, telefon místo počítače - Blog iDNES.cz druhy telefonních tarifů, ovládání telefonů, aplikace pro telefon

následuje spíš teorie matematické funkce počítačů

tedy disciplína nazývaná k y b e r n e t i k a 

odkazy k cyklu  V ZAJETÍ POČÍTAČŮ (A KYBERNETIKY)

V zajetí počítačů, elektroniky a kybernetiky 4 - Blog iDNES.cz

V zajetí počítačů 3 (matematická logika a technika) - Blog iDNES.cz

V zajetí počítačů II - Blog iDNES.cz

na téma procesor

V zajetí počítačů - Blog iDNES.cz

historie počítačů

 

obsah

rozcestník televizní a rozhlasové vysílání a poplatky
rozcestník VUT Brno a Brno

okruh „K“ satelitní přenos inernetu a kosmonautika

Část „K1“ matematika kosmických výpočtů a bezdrátová telekomunikace, sateletní přenos internetu
rozcestník matematika kosmických výpočtů, satelitní přenos signálu - letectví a kosmonautika, rozcestník druhy signálu (internet, televize, rozhlas)
rozcestník pošty, telefonie a telegrafie, telekomunikace
rozcestník počítače, telefony, internet
Část „K2“ satelitní přenos internetu, český telekomunikační úřad Šumavská

okruh počítačový hardware

Část 1 ZAPOJENÍ NOVEHO POČÍTAČE /
Část 2 PROGRAMY NOVÉHO POĆÍTAČE /
Část 3 PŘIPOJENÍ NOVÉHO POČÍTAČE K INTERNETU /
Část 4 ZPROVOZNĚNÍ NOVÉHO MODEMU

okruh Německo

rozcestník Německo, doprava, jízdné

Část D továrna počítačových čipů TSMC v Drážďanech

rozcestník procesor a integrovaný obvod

následují části příspěvku věnovaná počítačovému hardwaru (1,2,3,4), přesněji hardwaru z hlediska uživatele, takže vlastně spíš softweru...

Počítače se kdysi vyráběly i v Československu třeba brněnská Zbrojovka, takže zde jistá připomínka.

V zajetí počítačů 6h - prakticky vzato "HARDWAROVÁ ŠESTKA (spíš hardwarově softwerová"  

 Část 1 ZAPOJENÍ NOVÉHO POĆÍTAČE

 Například konektory, příbuzná zařízení...

 

část2 PROGRAMY a SOUBORY NOVÉHO POĆÍTAČE (soubory spustielné a soubory ostatní)

soubory spustitelné a soubory ostatní

Uživatel u nově instalovaného PC také může řešit zádrhel - že uživatelské rozhraní u nového PC je poněkud jiné.

z jiného příspěvku

záložka "Tento počítač" - zejména pro informace o souborech s informacemi (konstantách) - tedy například textových - či obrazových souborech - souhrnně označovaných jako "soubory ostatní", a to jak ve vlastním počítači (konkrétně na harddisku) tak v přídavných médiích typu flesh atd

v některých počítačích se záložka "Tento počítač" nezobrazuje hned při otevření - a lze se k ní dobrat například dodatečně přes "Dokumenty"

záložka "Nastavení" je zase určena především pro nastavení, změnu parametrů, nahrávání jednak programů (neboli aplikací) a pak ovládání i různých jiných nastavení v počítači - tedy hardwaru.

Původní uživatelské rozhraní u předchozího PC mohlo být třeba následující....

- tento počítač (všechny aplikace-programy a soubory)

- dokumenty (vybrané aplikace-programy a soubory)

plocha (jiné vybrané aplikace a soubory)

...Jenže u nového PC je jistá změna

Plocha je prázdná a složka tento počítač není k nalezení.

Nové rozhraní rozkliknutím ikony widows vlevo dole.

dokumenty

obrázky

nastavení (obsahuje třeba dílčí složky systém, aplikace - ) 

 

Možná pro jisté upřesnění informace že počítačové soubory jsou dvojího druhu -

jednak proměnné (spustitelné, aplikace, aplikační programy, programy - de fakto jiný název pro totéž -- aplikace spíše z hlediska uživatele - programy spíš z provozu počítače)

a dále vlastní sobory s informacemi (třeba textový nebo obrazový soubor) - čili vpodstatě konstanta

- oba druhy souborů spolu vytváří jakousi dvojici, přičemž v mnoha případech by bylo potřeba soubor otevřít v jiném - pokročilejším programu - místo prohlížeče použít pro úpravu fotek například photoshop - místo poznámkového bloku např. textový editor...

U NOVÉHO ROZHRANÍ VŠAK MŮŽE BÝT JISTÝ PROBLÉM JAK ZJISTIT JAKÉ APLIKACE (PROGRAMY) JSOU V POĆÍTAČI VŮBEC INSTALOVÁNY.

dokumenty (například textové soubory)

obrázky

nastavení (obsahuje třeba dílčí složky systémaplikace - přes tuto složku lze zjistit programy - ale složka nastavení spíš slouží k úpravě parametrů - třeba hlasitosti - nebo odistalovávání - ći instalování programů atd ) 

přes složku dokumenty a obrázky ovšem je možno se dostat do složky tento počítač

tento počítač dokumenty

tento počítač - obrázky

Přes složku tento počítač lze teoreticky také zjistit jaké programy - aplikace vlastně jsou v pc instalovány, ovšem  také poněkud komplikovaně.

Jak tedy zjistit programy v PC?

1. prohledáváním aplikací - či složky tento počítač

2. zjistit v jakém programu se soubor otevírá (přes záložku "vlastnosti")

3. zadat do vyhledávacího okénka vlevo dole název programu používaného v předchozím počítači

  

 

Zjednodušeně lze konstatovat - že1. soubory spustitelné (tedy programy - neboli aplikace) se nacházejí na hardisku "C" v adresáři programů, kam se stahují i aplikace stažené s internetu2. sobory ostatní - tedy soubory s informacemi - či daty - čili konstanty - se shromažďují na hardisku - v adresáři uživatele (v případě telefonu jde o vnitřní úložiště pro data - aplikace se pak stahují přímo do procesoru).

zařazení složek a souborů v počítači

JEŠTĚ DODATEK K NAVIGACI...aneb kde je co v počítači...Zhruba lze konstatovat - že v počítači se nachází několik - pravděpodobně tři skupiny navigačních menu - ale žádná navigace nepopisuje počítač jak funkční celek - ale buď jenom funkce - a hlavně jejich nastavení a ovládání - nebo navigace může popisovat třeba jenom vybrané soubory.

Pokud by se přijalo přirovnání k automobilu- potom by  navigace -  nastavení - měla něco jako pokyny pro mechanika- navigaceovládací panely zase něco jako metodika pro řidiče - nebo volant a přidružené přístroje na palubě- a navigace tento počítačpak poskytuje informace o složce soubory spustitelné - tedy o souborech s daty - jako jsou například texty - nebo obrazové soubory (i když i přes složku tento počítač se dá dobrat k programům - či aplikacím - ale spíš než jako funkčnímu celku - tak jednotlivým stavebním složkám - čili něco jako prvočinitelům).

Část 3 PŘIPOJENÍ NOVÉHO POĆÍTAČE K INTERNETU

Zdroje mobilního internetu jsou vpodstatě jen dva - 1. Wi-Fi, 2. internet na bázi telefonního signálu gsm (v různých modifikacích) - který se v počítači zobrazuje jako "enternet".

 

1. Wi-FI

2. enternet (signál internetu na bázi telefonního signálu gsm)

    – „data

    – „2G, 3G

    – „ 4G – LTE

(3. kabelové, či telefonické připojení)

 

Dílčí problém – internet na novém zařízení s původním modemem LTE nefungoval – podařilo se vyřešit ovšem nikoli přes síťová nastavení ale přes nastavení modemu cestou z nového PC.

Mimochodem - LTE připojení na bázi GMS je patrně jediný způsob jak se připojit k internetu zároveň s telefonem a zároveň s počítačem. K telefonu je obdržena SIM karta s adresou a počítači modem.

S internetem je telefon propojen přes sim kartu - která je zároveň adresou zařízení.

V případě druhého zařízení veřejná síť internetu je příjmána v modemu - získaném v rámci služby - od modemu až po síťovou kartu počítače - kam pokračuje signál internetu - pak jde jde o místní - či lokální síť. Síťová karta je zároveň adresou počítače.

bezdrátový internet

Druhý problém – PC – bez zvuku „nejde zvuk“ – při té příležitosti zjištěna možnost zapnou – či vypnout zvuk v liště nahoře – kde se u každé otevřené záložky (stránky) nabízí možnost zapnout – či vypnout zvuk.

 

jak zjistit případně změnit připojení k internetu - nebo alespoň změnit domovskou stránku, nebo vyhledávač?

jak zjistit (1) připojení k internetu a jak změnit (2) připojení k internetu

"zjistit" a "změnit" jsou zde dvě různé záležitosti

ve WINDOWS 10 se připojení zjistí přes kolonku "nastavení"

zjistit IP konfiguraci
----------------------

nastavení -> síť a internet -> STAV -> vlastnosti (a měla by se načíst tabulka s IP konfigurací)

změnit připojení - nebo jen domovskou stránku, případně vyhledávač 
------------------------------------------------------------------------------

připojení, případně domovská stránka, nebo vyhledávač se ale mění přes "ovládací panely"

"nastavení" se samo po určitých krocích přepne na "ovládací panely"

nastavení -> síť a internet -> telefonické připojení (historicky výchozí připojení k internetu) -> /nastavení se zde změní na ovládací panely/ -> MOŽNOST INTERNETU ->  vlastnosti -> např. změnit domovskou stránku

  

adresa modemz WAN IP, adresa počítače

Část 4 ZPROVOZNĚNÍ MODEMU, adresa modeu WAN IP, adresa počítače

při zapojení modemu do počítače je někdy potřeba jej zprovoznit ze strany počítače - z toho důvodu je potřeba modem v počítači vůbec najít.

Vlastní modem je v počítači evidován evidován jako zařízení  - kdežto propojovací kábel (ethernet) jako síť.

Nalézt je možno přes "nastavení" - nebo "ovládací panely".

Adresa modemu je WAN IP adresa - "WAN" je zkratka pro prostředí internetu jako takového.

Adresa vlastního počítače - tedy jeho síťové karty - podobně jako karty telefonu je IP adresa.

Propojení  mezi modemem a počítačem je buď s názvem "LAN" - pokud jde o propojení prostřednictvím propojovacího káblu - nebo "WLAN" pokud se jedná o bezdrátový přenos.

(Část 3d PŘIPOJENÍ NOVÉHO POĆÍTAČE K INTERNETU - podklady z dřívějška)

 

několik administrativních informací ohledně připojení z dřívějška

Cestami internetu - ilustrace z dřívějška

 

adresa počítačové sítě (či podsítě) - má v jednom ze čtyřćíslí  jennulu (neno nuly)

adresa podsítě má navíc lomeninu

 

adresa počítače (přesněji síťové karty počítače) má ve všech čtyřćíslích čísla větší než nula - jinak adresa počítače může být ve dvou formách - s lomeninou a bez lomeniny

 

okruh Deutchland, Drážďany, doprava

RD rozcestník Německo – doprava – jízdné

Severní Porýní-Vestfálsko, Kolín nad Rýnem Hnědouhelné elekrárny Kolín nad Rýnem, Porůří – Blog iDNES. cz

Brémy a Východní Frísko: Cesty elektrické energie 2Z (větrné elektrány) >>> blog iDNES část 5

Bavorsko Převody mechanické a vojenství v Pošumaví – část „B“ Bavorsko – Blog iDNES.cz

Nádraží Praha-Smíchov – část 5 přestupy mezi městskou a dálkovou dopravou – Blog iDNES.cz

tramvaje a metro v Německu blog iDNES část 7 zahraničí

Sasko: tento příspěvek

Část D TOVÁRNA POČÍTAČOVÝCH ČIPŮ TSMC v DRÁŽĎANECH

původní příspěvek Výrobce čipů TSMC postaví v Drážďanech továrnu za deset miliard eur | e15.cz

Největší zakázkový výrobce čipů na světě tchajwanský kolos TSMC nakonec skutečně postaví ve východním Německu výrobní závod. Stát bude u Drážďan poblíž hranic s Českem. Projekt vyjde na deset miliard eur, necelých 250 miliard korun. Německá vláda poskytne subvence ve výši pěti miliard eur.

továrna TSMC v Drážďanech

Tchajwanci nebudou v Německu stavět sami, továrna bude výsledkem spolupráce s evropskými firmami Infineon, Bosch a NXP Semiconductors. TSMC má ovládat sedmdesát procent joint venture podniku, ostatní firmy po deseti procentech.

Tito evropští spoluinvestoři už mají v Drážďanech silné zázemí. Německý Infineon tam provozuje polovodičovou továrnu a do jejího rozšíření investuje pět miliard eur. Infineon se zabývá výrobou čipů pro automobilky a průmysl, odběratelem je i Škoda Auto. Rovněž Bosch v Drážďanech nedávno postavil továrnu za miliardu eur. Nizozemská NXP navrhující čipy patří mezi velké zákazníky těchto továren.

Stavba takzvaného fabu začne ve druhé polovině příštího roku a výroba se rozjede v roce 2027. Továrna vytvoří dva tisíce pracovních míst. Její měsíční kapacita má dosahovat čtyřiceti tisíc waferů o průměru 300 milimetrů (křemíkové destičky, na které se „vypalují“ čipy – pozn. red.).

TSMC v Evropě nezavede své nejmodernější výrobní procesy, pomocí nichž se vyrábějí například čipy do iPhonů Applu nebo pro Nvidii, tedy technologii pracující s rozměry od sedmi nanometrů níže. V případě tranzistorů CMOS (technologie běžně používaná od roku 1985 – pozn. red.) rozjede v Evropě výrobu pomocí 28 a 22 nanometrů a u tranzistorů FinFET (pokročilejší technologie užívaná zhruba od roku 2016 – pozn. red.) to bude 16 a 12 nanometrů. Takové čipy se hodí pro automobilky a průmysl, tedy obory představující silnou stránku evropských ekonomik.

Tchajwanci podle informací e15 neměli zájem stavět na Starém kontinentu modernější výrobu, a to ze dvou příčin. Evropa nemá firmy typu Apple, které by vyžadovaly ty nejmodernější čipy.

Tchaj-wan kromě toho používá svůj vyspělý polovodičový průmysl jako takzvaný křemíkový štít, jinak řečeno, nechává si vyspělé technologie u sebe na ostrově v rámci obrany proti Číně. 

TSMC udělala výjimku v případě USA, kde staví nejmodernější továrnu v Arizoně. Start výroby ale nakonec bude muset odložit pro nedostatek kvalifikovaných odborníků.

Německá vláda na podporu výroby čipů už uvolnila dvacet miliard eur. Deset miliard získá Intel na projekt za více než 30 miliard eur ve východním Německu. Pět miliard získá TSMC a další částky si rozdělují Infineon, ZF a ostatní společnosti. „Bude to drahé, ale je to potřeba,“ k tomu při poslední návštěvě Prahy německý kancléř Olaf Scholz.

 

RPI rozcestník procesor a integrovaný obvod 

V zajetí počítačů - Blog iDNES.cz

V zajetí počítačů II - 32 bitový procesor - Blog iDNES.cz

Ac3 V zajetí počítačů 3 (matematická logika a technika, logická hradla logické funkce ) - Blog iDNES.cz

Ac odkaz na rozcestník matematika a kybernetika  V zajetí počítačů, elektroniky a kybernetiky 4 - Blog iDNES.cz

"softwarová šestka" Jak se připojit k internetu 6 "s" - internetové účty, blogy a navigace, HTML - Blog iDNES.cz

"hardwarová šestka" V  zajetí počítačů  6 "h" - jak zprovoznit počítač technicky, telekomunikační úřad Brno, továrna počítačových čipů v Drážďanech (tento příspěvek)

Specializované mikroprocesory pro průmysl, vědu a výzkum - hradlová pole FPGA - Blog iDNES.cz

VUT Brno "osciloskop" Co se děje kolem elektřiny 4 - osciloskop a měřící přístroje, Tesla Brno a Metra Blansko - Blog iDNES.cz

počítače například vyráběla Zbrojovka Brno (odkaz na rozcestník Zbrojovka, Zetor, elektrotechnika a zemědělské stroje) Cesty elektrické energie 11 - rozvody a jištění v průmyslu (Zetor a Zbrojovka) - Blog iDNES.cz

rozcestník politické spektrum

Rozcestník politické spektrum – politická scéna Francie 80tých a 90tých let – Blog iDNES.

Kolín nad Rýnem, Spolková republika Německo – rozcestník politické spektrum Německa – Blog iDNES.cz

Část D 9.11. 1989 – politické spektrum NDR na přelomu 1989/1990

OBSAH na závěr

rozcestník televizní a rozhlasové vysílání a poplatky
rozcestník VUT Brno a Brno

okruh „K“ satelitní přenos inernetu a kosmonautika

Část „K1“ matematika kosmických výpočtů a bezdrátová telekomunikace, sateletní přenos internetu
rozcestník matematika kosmických výpočtů, satelitní přenos signálu - letectví a kosmonautika, rozcestník druhy signálu (internet, televize, rozhlas)
rozcestník pošty, telefonie a telegrafie, telekomunikace
rozcestník počítače, telefony, internet
Část „K2“ satelitní přenos internetu, český telekomunikační úřad Šumavská

okruh počítačový hardware

Část 1 ZAPOJENÍ NOVEHO POČÍTAČE /
Část 2 PROGRAMY NOVÉHO POĆÍTAČE /
Část 3 PŘIPOJENÍ NOVÉHO POČÍTAČE K INTERNETU /
Část 4 ZPROVOZNĚNÍ NOVÉHO MODEMU

okruh Německo

rozcestník Německo

Část D továrna počítačových čipů TSMC v Drážďanech

rozcestník procesor a integrovaný obvod

Autor: Jan Tomášek | pondělí 3.5.2021 22:11 | karma článku: 5,61 | přečteno: 780x

Další články autora

Jan Tomášek

Mikroregion Balkán a geologické toulky kolem Berounky

Toulky mikroregionem Balkán a zejména údolím Berounky s četnými nalezišti zkamenělin. A také geologická mapa Českých zemí. Rozcestník metalurgie - přehled kovů.

29.12.2024 v 13:22 | Karma: 0 | Přečteno: 202x | Diskuse | Cestování

Jan Tomášek

Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů

Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje

13.1.2023 v 5:39 | Karma: 5,08 | Přečteno: 403x | Diskuse | Věda

Jan Tomášek

Kamna na piliny - "piliňák"

Kamna na piliny mohou být součástí stolařských dílen, nebo provozoven kde se hodně brousí, hobluje - vznikají piliny a hobliny a mohou sloužit třeba k běžnému topení.

10.12.2022 v 11:03 | Karma: 5,07 | Přečteno: 1105x | Diskuse | Hobby

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411

Když zasněží a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma: 6,96 | Přečteno: 1147x | Diskuse | Věda

Jan Tomášek

Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most

Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.

24.8.2022 v 21:48 | Karma: 0 | Přečteno: 802x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální výzdobu

Vánoční strom uprostřed kruhového objezdu u Nákladového nádraží Žižkov. Tento...
8. prosince 2025  13:45

Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...

Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?

Čtenáři Metra jsou v MHD milovníci jednosedadel. Nejraději na nich odpočívají v...
8. prosince 2025  13:54

Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...

VyVolení slaví výročí. Dvojnásobný vítěz Vladko Dobrovodský už není v Česku

Vladko Dobrovodský
10. prosince 2025  13:25

Ve čtvrtek 11. prosince 2025 si připomeneme významné výročí české televizní historie. Bude to totiž...

Cestující mezi Prahou a Středočeským krajem ušetří. Praha sníží počet tarifních pásem

Vlakové spoje PID
10. prosince 2025  10:01

Od 1. ledna čeká cestující změna v tarifu PID. Území Prahy se nově bude počítat jako tři pásma...

Poslední tramvaj jela po Václaváku před 45 lety. Praha chce provoz obnovit do roku 2027

Václavské náměstí ve 20. století. Rok 1961.
11. prosince 2025  11:40

Provoz tramvají na Václavském náměstí, který po více než století patřil k samozřejmé součásti...

Sněhová královna poprvé obouvá brusle. Pohádka od Andersena se mění v hudebně-lední podívanou

Muzikál na ledě Sněhová královna se nejprve podívá do Chomutova, a to 31. ledna...
14. prosince 2025  17:13

Představení na motivy Andersenovy pohádky i tuzemského muzikálu bude také uctěním památky zpěvačky...

Vlak odhodil na Pelhřimovsku auto do příkopu u trati, řidič je zraněný

Srážka vlaku s osobním autem na železničním přejezdu v obci Leskovice na...
14. prosince 2025  17:12,  aktualizováno  17:12

Deset lidí cestovalo ve vlaku, kterému na železničním přejezdu v obci Leskovice na Pelhřimovsku...

V Krkonoších a Orlických horách o víkendu lyžovaly tisíce lidí

ilustrační snímek
14. prosince 2025  15:25,  aktualizováno  15:25

Inverzní počasí přilákalo do hor Královéhradeckého kraje tisíce lidí. V provozu jsou lyžařské...

Z hořícího domu v Třinci vynesli hasiči muže, skončil v kritickém stavu

ilustrační snímek
14. prosince 2025  15:21,  aktualizováno  15:21

V kritickém stavu skončil v nemocnici muž, kterého vynesli v noci hasiči z hořícího neobydleného...

Vánoční úklid bez stresu: Jak mít doma čisto a přitom se nezhroutit
Vánoční úklid bez stresu: Jak mít doma čisto a přitom se nezhroutit

Vánoční úklid se sám neudělá, to víme všechny. Zároveň ale nemusí být zdlouhavým utrpením. Stačí pár šikovných tipů, trocha plánování a moderní...

  • Počet článků 155
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 781x
Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.