Facebook – držkokniha: Metla nebo šance mladých?

Kdo není na „Fejsu“ nebu Twitteru, jako by nebyl. Můžeme ho zbožňovat, tolerovat či nenávidět, ale nic neuděláme s tím, že se zabydlel na panelech našich prohlížečů. Můžeme na něj nahlížet jako na Velkého Bratra (není VB jako StB), který ví, kdy jsme se dlobali v nose či společensky unavili, či na možnost komunikovat s lidmi, se kterými je pro nás obtížné se spojit.

Nikdo si chce svou "zed" i vytisknout. Treba na památku pro svá vnoucata. :-)robleto on Flickr.com

Facebooková generace

Možná by bylo dobré zprvu napsat, kdo vlastně uživatelé Facebooku jsou. Jsou to převážně mladí lidé, teenageři, studenti a třicátníci. Pak křivka klesá strmě dolů, jelikož starší lidé buď vůbec nemají počítač, nejsou připojeni k iternetu či nevědí, jak ten všude omílaný Facebook najít. A nebo již z podobných krávovinek vyrostli.

Řekni mi o sobě všechno, menší bratře

Pokud ještě svůj účet nemáte a zadáte www.facebook.com, vyskočí na Vás decentní stránka, snažící se Vás přesvědčit, že být na FB, budu tuto zkratku dále používat, získáte mnoho výhod. No a kdo by nechtěl být v kontaktu se svými přáteli na druhém konci planety či si s Marunou z vedlejší kanceláře posílat vzkazy o otravných šéfech. Tak ted zadáváte svůj e-mail a postupně hromadu dalších údajů. Nejprve si FB řekne o datum narození, o fotku, o město narození, o místo, kde momentálně bydlíte, o Vaše vyznání, politické názory... Po chvilce Vámi utajené zbyde jen rodné číslo, číslo OP, pasu a řidičského průkazu. Začnete hledat své přátele, kterým se ukazuje, že jste noví a že Vám má doporučit na přidání další Vaše přátele. Můžete vytvářet alba, u kterých se Vás FB zeptá, kde bylo pořízeno a kdo na nich je, chatovat, psát vzkazy na zeď Vašich přátel, psát své statusy, aneb co se Vám právě honí hlavou, používat aplikace a komentovat všechny činnost Vašich přátel. To vše však pod dohledem Vašeho nového sourozence.

100 mailů? To musel přestat fungovat filtr SPAMU...

...se divíte, otevřete-li si po pár dnech svůj mail. Dohlédnete-li však níže do Vašich Doručených zpráv, zjistíte, že všechny ty otravné maily Vám poslal milý VB, tedy FB.

Petr Novák komentoval na Váš status.

Marii Novákové se líbí Vaše video.

Pepa Jarouš si Vás chce přidat do přátel.

A tak dále. To vše Facebook doprovází lakomickou poznámkou: „Počet odesílaných mailů můžete nastavit zde.“ Člověk se jen může divit, proč má tato služba defaultně nastavené takové obtěžování lidí.



Zachraň prales, postav restauraci, jen tu zůstaň s námi..

Á, také jste již objevili kouzlo aplikací na Facebooku. Kdo by si nezkusil, jak se vede vlastní restaurace, kdo má lepší zeměpisné znalosti, jakou máte úchylku či podobně. Najednou však zjisťujete, že není jen jeden Velký Bratr, ale že ten přivádí celou rodinu sourozenců právě pomocí aplikací, vyžadujících povolení k přístupu k Vašim údajům. A to je právě kámnen úrazu. Takovou aplikaci si může vytvořit každý a shromažďovat Vaše veškerá data z FB. Tomu možná ještě věřit můžeme, krom toho, těch uživatelů je spousta a pravděpodobnost, že se bude někdo hrabat ve Vašich údajích je malá. Ovšem pomocí těchto aplikací se Vaše data dostávají ke třetím osobám a nikdo Vám nezaručí, co s nimi udělá. Než mi právě toto došlo, shromáždil jsem ohromné množství naprosto přitroublých aplikací, her a kvízů, která mají má data. Je však ještě možnost, jak se jich zbavit – v Nastavení aplikací můžete své povolení zrušit. Jenže to nejde hromadně a trávit nad tím víkend se mi také nechce.

Obamova linka

Vynechal jsem ještě jedno téma a to dost zásadní. Skupiny a události. Také na Facebooku můžete zakládat skupiny s libovolným tématem. Můžete narazit i na skupiny s lidmi nacisticky smýšlejícími – třeba na první pohled nevinná skupina: „Nemám rád smraďochy v MHD“, kde se vyskytují i jedinci otevřeně podporující názor, že pro důchodce (ti jsou zde také objektem nenávisti) a bezdomovce (alias smraďochy) by měly být zřízeny speciální vagony či snad i linky. Bojím se, že to nebude trvat dlouho a tito lidé budou navrhovat, aby tyto autobusové linky pro občany druhé kategorie neměly výfuk ven. Ale zpět ke skupinám... Skupiny jsou opravdu různorodé a každý se v nějaké může nalézt. V těchto skupinách probíhá diskuze o různých tématech a organizují se v nich lidé podobně smýšlející. Tyto skupiny reagují na aktuální, nejen politickou, situaci. Právě takto Nám vznikla například skupina. „Vajíčko pro Paroubka v každém městě“, která během pár dní nasbírala přes 50 000 lidí nespokojených s tímto politikem. Jako výsledek můžeme uvést například mediálně velmi omílanou „bitvu u Anděla“. Právě tato bitva způsobila u některých politiků velký zájem o toto médium. Neb právě internet je hybnou silou mladých. Politický potenciál sociálních sítí na internetu je obrovský. Podívejme na Obamu, který využil možnosti se zdarma prezentovat na YouTube.com a díky tomu vyhrál volby. Nápad dávat politické projevy na internet je skvělý a vyplácí se. (Pardon, že uhýbám, ale dovedete si představit, jak Václav Klaus komunikuje s lidmi elektronicky?) Další nová skupiny, která nyní vznikla je skupina politické strany TOP 09. Během velmi krátké doby je v ní více členů než ve skupině strany Facebookově největší – ODS. Jedině pan paroubek si potencionál FB neuvědomuje.

Bráško, ďáble, revolucionáři!

Jak jsem již napsal, Facebook je tu a nic s tím dělat nemůžeme. Sice nás okrádá o naše osobní informace, ale dává nám možnost komunikace s dávno ztracenými přáteli. Dává nám možnost vyjádřit náš názor a právě díky FB vidíme, jak je náš nápad populární. Můžeme přes něj, nebo přes Twitter, organizovat demonstrace, revoluce a setkání. Jen by mě zajímalo, kolik íránských studentů jsou opravdoví Íránci a nikoliv tajné služby, ať už americká či íránská.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Tomanek | čtvrtek 9.7.2009 17:35 | karma článku: 13,39 | přečteno: 1452x