Tři paradoxy samopalu vz. 58

Jak přiblížit samopal vz. 58 lidem, kteří z něj nikdy nemuseli střílet? Jednou z možností je pohled prostřednictvím tří paradoxů.    
Somálský voják vyzbrojený samopalem vz. 58 P, Mogadišo 2015

Střelbu z palných zbraní lze nepochybně označit za poněkud kontroverzní téma. Najdou se mezi námi principiální pacifisté, kteří by kvér dobrovolně do ruky nikdy nevzali, avšak dobře známe i nadšené pistolníky, kteří veškerý volný čas tráví na střelnicích.

Já jsem se sice do střílení nijak nehnal, tuto činnost mi ale dopřál sám stát, který mě poslal na vojnu. Došlo k tomu již před 20 lety, takže zbraň, se kterou jsem se tehdy setkal, nemohla být samozřejmě nic jiného než samopal vz. 58.        

Nikdy potom už jsem ke střelbě „opravdickou“ flintou nedostal, a tak není překvapivé, že mi Sa-58 hluboce uvíznul v hlavě. Když jsem o hodně později přemýšlel nad tím, jak „kosu“ popsat těm, kteří na vojně nebyli, a privilegia střílet se jim nedostalo, napadlo mě zaměřit se na tři paradoxy, které mám s touto zbraní neodmyslitelně spojeny:

  1. Paradox názvu – vz. 58 se sice oficiálně nazývá samopalem, jedná se však ve skutečnosti o útočnou pušku. Příčina tkví v tehdejší československé terminologii, která nerozlišovala, zda zbraň používá pistolové střelivo nebo střelivo střední výkonnosti. Důležité bylo, že střílí dávkou. Proto byl vz. 58 označen jako samopal. Pozoruhodné je, že se v tomto bodě čs. terminologie odchylovala nejen od západního názvosloví (samopal – submachine gun – Maschinenpistole, útočná puška – assault rifle – Sturmgewehr), ale také od tehdejšího sovětského vzoru (samopal – pistolet-pulemjot, útočná puška  – avtomat). K tomu je ale nutné dodat, že i první zbraň tohoto typu – německá útočná puška StG 44 byla původně označována jako samopal (Maschinenpistole 43) a jako samopal označovali svou verzi AK-47 i východní Němci (MPi-K, MPi-KM a další varianty). 
  2. Paradox adaptace – než jsme se na vojně dostali k prvním střelbám, prošli jsme samozřejmě důkladným školením o tom, jak zbraň funguje a jak ji bezpečně používat, a také následným drilem, jak ji rozložit, vyčistit a zase složit (rozborka a sborka). Není proto divu, že jsme k ostře nabitým samopalům s nasazenými bodáky zprvu přistupovali s ohromným respektem. I ti největší rebelové v našich řadách si uvědomovali, jaký smrtonosný potenciál se v té zbrani skrývá. Respekt jsme si uchovali i na dalších střelbách, zároveň ale bylo překvapující, jak rychle se dostavila adaptace na tuhle zbraň. Člověk si zřejmě zvykne na všechno, a v tomto případě určitě hrála roli i nízká hmotnost samopalu a jeho kompaktní rozměry (ve verzi Sa-58 V, které jsme říkali „sklopka“), takže se dobře nosil a nebyl příliš na obtíž. Samostatnou kapitolou pak bezesporu je až nečekaně malý zpětný ráz.     
  3. Paradox zdánlivé zastaralosti – i přes nesporné kvality Sa-58 mnozí z nás již před 20 lety brblali a vnímali jej jako vykopávkovou zbraň. Není se ani moc čemu divit, vždyť už tehdy byly nejstarší kusy přes 40 let staré a letos slaví „kosa“ své 65. narozeniny. Ve skutečnosti se ale stále jedná o velmi účinnou pěchotní zbraň, která je schopna rychlosti střelby až 800 ran za minutu s účinným dostřelem přes 500 metrů. O nadčasovosti konstrukce Sa-58 svědčí např. to, že se u nás v době jeho vývoje stále ještě vyráběly parní lokomotivy, po našich silnicích se proháněly zbrusu nové spartaky a lidstvo teprve začínalo pronikat do vesmíru. I když je samozřejmě nutné uznat, že na moderním bojišti by se vedle vz. 58 neztratily ani útočné pušky StG 44, AK-47 nebo AR-15 z přibližně stejného období. Samopal vz. 58 nicméně svou kvalitou a odolností dokazuje vysokou úroveň tehdejšího československého zbrojního a strojírenského průmyslu, který navazoval na zlaté období 1. poloviny 20. století. 

V závěru tohoto textu lze ještě zmínit několik statistických údajů. V médiích se nyní pozornost věnuje zejména těžkým zbraním, např. tankům, letadlům a raketám nebo zbraním hromadného ničení. Útočné pušky zůstávají spíše stranou pozornosti. Pro ilustraci je nicméně možné uvést, že jen samopalů vz. 58 bylo vyrobeno asi 1 milion kusů, pušek AR-15/M16/M4 cca 20 milionů a pušek AK-47/74 včetně různých derivátů bylo dle střízlivých odhadů vyprodukováno dokonce celkem asi 100 milionů. Armáda, která by měla k dispozici všechny tyto vyrobené útočné pušky s palebným průměrem 65 nábojů na zbraň, by mohla teoreticky vyhladit celou lidskou populaci.      

Přejme si proto, aby maximum těchto zbraní a také jejich kolegyň a nástupkyň strávilo svou kariéru někde ve skladu, popř. na cvičáku, a nikoliv při ostrém nasazení na frontě.

Autor: Jan Snopek | středa 5.4.2023 17:37 | karma článku: 27,92 | přečteno: 1049x

Další články autora

Jan Snopek

Neblahé dědictví dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka jsou sice geniálním protiválečným uměleckým dílem, zároveň však i tento román přispěl k vlažnému přístupu české společnosti k obraně vlastního státu.

9.4.2025 v 12:49 | Karma: 11,21 | Přečteno: 418x | Diskuse | Ostatní

Jan Snopek

Kde se nachází hranice mezi kanónem a kulometem?

Mezi velkorážnými kulomety dominuje již dlouhá desetiletí ráže 12,7 mm, i dnes však lze nalézt ve výzbroji některých armád zbraně využívající ještě výkonnější munici.

24.2.2025 v 19:40 | Karma: 16,86 | Přečteno: 409x | Diskuse | Ostatní

Jan Snopek

Ovlivnili antičtí bohové průběh druhé světové války?

Jména antických bohů byla použita nejen pro pojmenování planet, ale také pro pojmenování operací druhé světové války.

29.1.2025 v 0:07 | Karma: 7,16 | Přečteno: 163x | Diskuse | Ostatní

Jan Snopek

Proměna aneb jak Otakar Včelař našel svou tvář a přijal svou neviditelnost

Otakar Včelař snil o neviditelnosti již od svého dětství. Když se jí konečně dočkal, zjistil, že má vedle svých nepopiratelných výhod i jisté nevýhody.

16.1.2025 v 9:06 | Karma: 5,91 | Přečteno: 111x | Diskuse | Poezie a próza

Jan Snopek

Kdy byl dosažen poslední sestřel dvouplošným stíhacím letadlem?

Dvouplošné stíhací letouny byly v době druhé světové války již velmi zastaralé, přesto se používaly až do jejího konce. Kdo byl posledním pilotem, který na tomto typu letounu dosáhnul sestřelu?

9.12.2024 v 15:12 | Karma: 16,17 | Přečteno: 316x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Ukrajina míří na důležité jednání o příměří. USA zvažují ústupky Rusku

22. dubna 2025  21:58

Sledujeme online Na středeční jednání o Ukrajině v Londýně vyšlou Spojené státy místo ministra Marca Rubia vyslance...

Turek ustupuje. Zanechte hranaté výzvy, napsal po kritice fanouškům

22. dubna 2025  16:14,  aktualizováno  21:48

Europoslanec Filip Turek po silné kritice vyzval své fanoušky, aby zanechali „hranaté výzvy“ a...

Transženy budou muset na pány. Britské politiky potěšil verdikt Nejvyššího soudu

22. dubna 2025  21:41

Britský premiér Keir Starmer přivítal rozhodnutí britského Nejvyššího soudu, který rozhodl, že...

Pistácií je nedostatek. Jejich zásoby se tenčí kvůli trendu dubajské čokolády

22. dubna 2025  21:29

Internetový trend v podobě oblíbené dubajské čokolády, který vznikl na sociální síti TikTok,...

  • Počet článků 122
  • Celková karma 11,74
  • Průměrná čtenost 424x
Nepovažuji se za nijak zvláštního či mimořádného jedince. Má neobyčejnost spočívá snad jen v mé obyčejnosti.

 

Kontakt: jansnopek@hotmail.com

Seznam rubrik