Prdy ve tmě
Se svými kumpány Medvědem, Hrochem a Sumcem jsem prochodil téměř všechna česká pohoří. Brdy nám ale stále chyběly. Ačkoliv jsme je již léta měli na našem seznamu, stále se nám nedařilo vyrazit na čundr právě tam.
Pak ale Sumec přišel s návrhem rychlé akce s příjezdem vlakem v sobotu do Příbrami, bivakem někde v okolí Toku a odjezdem v neděli odpoledne z Rokycan. Kupodivu měli všichni následující víkend čas, a tak výpadu do brdských hvozdů konečně nic nebránilo.
Všechno šlo jak na drátkách, příjezd vlakem do Příbrami, přesun v Brdech po místních cestách i nalezení skvělého noclehu. Vybrali jsme si výborné místo v hlubokém lese, s tím, že nebudeme rozdělávat oheň a spokojíme se s večeří na vařiči.
Večer rychle utekl a než jsme se nadáli, na naše tábořiště se snesla noc. Medvěd, Hroch i Sumec, kteří ještě před krátkou chvílí překypovali energií a sršeli dobrou náladou, začali najednou sborově zívat, jako jeden muž vlezli do spacáků a okamžitě usnuli.
Co teď? Pomyslel jsem si. Spát se mi nechtělo, bavit se nebylo s kým a výhled na hvězdy byl jen velmi nevalný. Rozhodl jsem se, že si dopřeji noční procházku lesem. Vzal jsem si do ruky baterku a vyrazil do tmy.
Abych byl bezpečně schopen vrátit se zpět, nechtěl jsem se vzdalovat nijak daleko, jenže sotva jsem ušel pár desítek metrů, baterka mi zničehonic přestala svítit. Okamžitě mě pohltil temný majestát lesa. Ocitl jsem se sám uprostřed lesního masivu, v obklíčení černých stromů a ponurého ticha.
Po chvíli mi před očima začali tančit lesní duchové. Nedalo se jim uniknout, všude, kam jsem se podíval, jsem spatřil jejich výsměšné obličeje, které doprovázelo škodolibě zlověstné skřehotání.
Nevěděl jsem kudy kam, a tak jsem se bez jakéhokoliv jasného směru prodíral větvemi, narážel do stromů a zakopával o jejich kořeny. Doslova jsem ztrácel půdu pod nohama, a zdálo se mi, že už nikdy nenajdu cestu zpět. Lesní duchové se mi smáli, až se za břicho popadali.
Když tu jsem zaslechl vzdálený ale přesto jasně slyšitelný akustický signál dalekonosné fujary. No ano, uvědomil jsem si rychle, byly to větry jednoho z mých kumpánů. Na večeři jsme měli trenčianský párek s fazolí, které mi teď přišly velmi vhod.
Netrvalo dlouho a noční vzduch prořízly další čerstvé větry nyní v podobě kouzelné flétny středního dosahu. Tentokrát jsem už byl plně ve střehu a spolehlivě jsem identifikoval směr, odkud spásný zvuk dorazil. Vydal jsem se mu v ústrety a zanedlouho se – již v bezprostřední blízkosti – ozvala decentní pikola. Cíl byl nadosah.
Lesní duchové po mě ještě nějakou dobu vrhali nenávistné pohledy, naposledy zahrozili, a pak zmizeli jak pára nad hrncem. Poté stačilo sklonit hlavu a uviděl jsem své spasitele a mistry nonverbální komunikace ponořené do hlubokého spánku. Byl jsem zachráněn!
Zbytek výpravy už proběhnul bez jakýchkoli potíží. Ráno jsme nasadili ostré turistické tempo, na které jsme byli zvyklí, a brzy odpoledne jsme dokráčeli do Rokycan. O nočním dobrodružství jsem se svým kumpánům sice zmínil, ti se mi ale vysmáli, poslali mě do patřičných míst a řekli mi, že se mi vše jen zdálo. Já mám ale jasno: na příští akci do batohu pro jistotu opět raději přibalím pár plechovek trenčianského párku s fazolí…
Jan Snopek
Vidlicové dvanáctiválce – králové automobilových motorů
Kapesní průvodce pestrým světem dvanáctiválcových motorů aneb králové silnic odcházejí pozvolna ze scény.
Jan Snopek
Příběh letounu An-225 Mrija: Sen, který se změnil v noční můru
Prvního vzletu se největší letoun světa dočkal v posledním období existence sovětského impéria, jeho konec je spojen s počátkem eskalace krvavého konfliktu na Ukrajině.
Jan Snopek
Zánik Ústavu pro jazyk těžký
Moc krále Těžkoně se opírala o Ústav pro jazyk těžký. Kdo dokázal ohrozit ústav, ohrozil zároveň Těžkoně i celé jeho Těžké království.
Jan Snopek
Projekce strategické síly účastníky druhé světové války
Průběh druhé světové války zásadním způsobem ovlivnily tankové jednotky, strategické bombardovací letectvo a letadlové lodě. Které země těmito zbraněmi disponovaly?
Jan Snopek
Nestárnoucí Heidi a úpadek osobních automobilů značky Tatra
Tatru 613 měla na konci 80. let zachránit italská společnost Scioneri. Naděje do ní vkládané se však nenaplnily.
| Další články autora |
Tenhle těžký stroj už zabránil škodám za miliony. V zimě drží Prahu v pohybu
Zima v Praze umí být krásná, ale pro tramvajovou dopravu často znamená pořádnou výzvu. Jakmile...
Pozor, bude to zase klouzat! Ledovka a mlhy potrápí Česko také o víkendu
Zimní počasí bude v Česku pokračovat i během nadcházejícího víkendu. Po středě, kdy ranní teploty...
Vraždil mladé ženy a bylo mu 16. Metoda Markovič rozkrývá případ spartakiádního vraha
Dlouho očekávaná šestidílná minisérie o dopadení spartakiádního vraha začíná už dnes. Seriál Metoda...
Biatlon v Oberhofu 2026: Čeští biatlonisté uzavřeli povedenou zastávku sezónním maximem
Světový pohár v biatlonu se po vánočních svátcích a Novém roce vrací. A to do německého Oberhofu....
Jak zaplatit parkování v Praze po konci aplikace MPLA? Máme přehled možností
Od Nového roku nemůžou řidiči pro placení krátkodobého stání v hlavním městě používat aplikaci...
Na přejezdu v Bystřičce se srazil vlak s autem, nehoda se obešla bez zranění
Na železničním přejezdu v Bystřičce na Vsetínsku se dnes odpoledne srazil osobní vlak s osobním...
V kauze libereckého dopravního podniku je obžalováno devět lidí a 12 firem
V korupční kauze libereckého dopravního podniku podalo krajské státní zastupitelství v tomto týdnu...
Od soboty bude v Liberci v provozu chátrající Svijanská aréna, pomohla obleva
V Liberci bude od soboty opět v provozu chátrající zimní stadion Svijanská aréna, pomohla obleva....
Vila Löw-Beer slaví deset let od zpřístupnění, výstava se vrací k osudu rodiny
Osud manželů, kteří uprchli z Brna před nacistickou hrozbou a našli útočiště v Kanadě, přibližuje...

Prodej domu - Sardinie (Itálie)
Costa Paradiso, Itálie
3 277 125 Kč
- Počet článků 130
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 414x
Kontakt: jansnopek@hotmail.com



















