Kdy začala 2. světová válka?
V posledních letech se nicméně polští historikové přiklánějí k tomu, že nálet na město Wieluń, který provedlo 29 střemhlavých bombardérů Ju-87 Stuka, byl zahájen ještě před zahájením ostřelování Westerplatte, tj. kolem 4:40 hod. Jako začátek 2. světové války je však stále uznáváno datum 1. září, kdy došlo k napadení Polska Německem.
Tento fakt je zajímavý, protože vůbec nezohledňuje skutečnost, že německé bojové operace proti Polsku byly zahájeny již před 1. září 1939. Zohledněna není ani skutečnost, že ještě předtím na podzim roku 1938 a v březnu 1939 se obětí německé agrese stalo Československo. Především je ale 1. září výsledkem eurocentrického pohledu na dějiny, neboť mocnosti osy (a také SSSR) v té době už vlastně vyvíjely několik let bojovou činnost na mimoevropských územích nebo v rámci válek v zastoupení.
Nechci přepisovat dějiny, nechť jako začátek 2. světové války je i nadále považován německý útok na Polsko dne 1. září 1939. Jako námět k přemýšlení nicméně předkládám několik dat, která by rovněž mohla sloužit jako začátek tohoto globálního konfliktu:
25. srpen 1939 – zahájení útoku německých diverzních jednotek na železniční stanici Mosty u Jablunkova s cílem obsadit tunely v jablunkovském průsmyku a nedopustit jejich zničení polskou armádou. Německé jednotky se však v tomto případě po několika hodinách z Mostů u Jablunkova stáhly.
12. září 1938 – počátek sudetoněmeckého povstání s aktivní účastí nacistického Německa. Nejednalo se o žádné provinční přestřelky, jak by si někdo mohl myslet. Na straně FS (Freiwilliger Schutzdienst), později Freikorpsu, a stejně tak na straně SOS (Stráže obrany státu), četnictva a čs. armády byly desítky mrtvých a desítky až stovky zraněných.
7. červenec 1937 – incident na mostě Marca Pola, při kterém došlo k přestřelce mezi japonskou císařskou armádou a čínskou Národní revoluční armádou, což nakonec vedlo až k zahájení Druhé čínsko-japonské války, která trvala až do roku 1945 (japonská invaze do Mandžuska proběhla dokonce již v roce 1931).
17. července 1936 – vypuknutí povstání ve Španělském Maroku, které lze považovat za počátek Španělské občanské války. Jak již název napovídá, jednalo se sice především o občanskou válku, zároveň se však zcela jednoznačně jednalo o proxy-válku a jakousi 2. světovou válku v malém, především s ohledem na východní frontu. Na straně Francových povstalců bojovaly italské a německé jednotky vyzbrojené vlastní moderní technikou, na straně republikánů zásadní roli sehrála sovětská vojenská pomoc.
3. října 1935 – zahájení Druhé italsko-etiopské války. Válku v Habeši by snad bylo možné označit za klasický koloniální konflikt, který vedly i jiné evropské mocnosti. Italové však vedli válku brutálními metodami (využití chemických zbraní), který vyvolával velké protesty proti této válce, a především se pak právě od tohoto okamžiku Mussoliniho Itálie (tedy včetně Italské sociální republiky) vojensky angažovala prakticky nepřetržitě až do konce války v roce 1945 (1935-1936 Etiopie, 1936-1939 občanská válka ve Španělsku, 1940-1945 italská účast ve válce po německém boku ve Francii, v Africe, na Balkáně a přímo na italském území).
Jan Snopek
Odstřel těžní věže dolu Lazy a románová kronika Karin Lednické Šikmý kostel
Je pozoruhodným paradoxem, že právě v době finální fáze útlumu těžby černého uhlí na Karvinsku je jednou z nejpopulárnějších knih v ČR Šikmý kostel Karin Lednické.
Jan Snopek
17 nocí s Bolehlavou
Bolehlava je ženou s velmi neobvyklým jménem a také s mnoha mimořádnými vlastnostmi. Setkání s ní může být přímo osudové.
Jan Snopek
Mezi mistrovstvím světa v hokeji a fotbalovým Eurem aneb nejúspěšnější roky českého sportu
Letošní rok je pro českého hokejového a fotbalového fanouška mimořádně atraktivní. Po domácím MS v hokeji následuje fotbalové Euro v sousedním Německu. Dokážou naši fotbalisté navázat na hokejisty?
Jan Snopek
Srážka čmeláka Čendy s abstraktním uměním
Život čmeláků je mnohem pestřejší, než by se na první pohled mohlo zdát, někdy se dokonce nevyhnou ani konfrontaci s abstraktním uměním.
Jan Snopek
Pět univerzálních zbraní druhé světové války – dokončení
Popis pěti zbraní, které díky své univerzálnosti ovlivnily dějiny druhé světové války a staly se legendami.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Dva kraje vyhlásily stav nebezpečí. Voda vyhání lidi z domovů
Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, o pár...
Na Moravě a ve Slezsku řádí extrémní povodně, evakuovány budou až tisíce lidí
Sledujeme online Přibylo toků na úrovni extrémní povodně, především v oblasti Jeseníků a podhůří, ale i u Ostravy....
Spadla teprve třetina všech srážek, modely se zatím nemýlí, varuje šéf ČHMÚ
Severní Moravu čeká padesátiletá voda. Tak alespoň hovoří předpovědní modely Českého...
Jinde obavy, tady zábava. Na Nechranicích ve větru řádili windsurfaři
Silný vítr v sobotu přilákal na Nechranickou přehradu příznivce adrenalinových vodních sportů....
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 116
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 428x
Kontakt: jansnopek@hotmail.com