Kdy byl dosažen poslední sestřel dvouplošným stíhacím letadlem?
V české a slovenské literatuře, která se věnuje čs. vojenské historii, se již po desetiletí automaticky uvádí, že poslední sestřel stíhacím dvouplošníkem v průběhu druhé světové války byl dosažen na začátku SNP 2. září 1944, kdy František Cyprich sestřelil na stroji Avia B-534 dopravní letoun Junkers Ju 52/3m maďarského letectva.
Tato informace se jeví jako velmi věrohodná, neboť Avia B-534 sice ve 30. letech patřila mezi špičkové stíhací letouny, avšak v roce 1944 již byla beznadějně zastaralá. Její nasazení tedy bylo vynuceno zoufalou potřebou povstaleckého letectva využít každý dostupný letoun. Právě proto byly avie bojově použity i v tak pozdním období druhé světové války, kdy jejich šance na úspěch již byly jen velmi malé.
Je však nutné si uvědomit, že povstalecké letectvo (Kombinovaná letka) sice skutečně bojovalo v náročných a velmi specifických podmínkách, avšak nebylo jediné, které trpělo nedostatkem moderních letadel a ještě ve druhé polovině války využívalo dvouplošné stíhací letouny. Kromě Avie B-534 byly v této době bojově nasazeny ještě (minimálně) tři další typy stíhacích dvouplošníků: Gloster Gladiator, Polikarpov I-153 Čajka a Fiat CR.42 Falco.
Právě tyto tři letouny lze sice vedle naší Avie B-534 právem označit za nejpokročilejší dvouplošné stíhací letouny, i ony však již byly v období 1943-1945 beznadějně zastaralé. Z dostupných zdrojů nicméně vyplývá, že i v této fázi druhé světové války dokázaly nad svými protivníky za příhodných okolností vítězit, což lze doložit následujícími případy.
Nedobrovolnými specialisty na dvouplošníky byli v době druhé světové války Finové, kteří vzhledem k omezené možnosti dodávek moderních letounů museli vystačit s tím, co by jinde již bylo dávno vyřazeno. Poslední doložený sestřel gladiatorem tak byl zaznamenán 15. února 1943, kdy poručík Håkan Strömberg sestřelil sovětský průzkumný Polikarpov R-5. Kromě gladiatorů využívali Finové i kořistní I-153. Poslední sestřel se odehrál 29. července 1944, kdy Vilho Rinkineva na I-153 zvítězil nad mnohem výkonnější airacobrou ve službách VVS SSSR.
Fiat CR.42 již na konci války nebyl využíván jako stíhací letoun, Luftwaffe jej však stále nasazovala k rušivým útokům na pozemní cíle a k protipartyzánským operacím v nočním období. K poslednímu vítězství Fiatu CR.42 nad protivníkem mělo dojít 8. února 1945 v blízkosti letecké základny Agram-Gorica, kde neznámý německý pilot měl sestřelit P-38 Lightning amerického letectva. Nelze však vyloučit, že v tomto případě došlo k sestřelu P-38 protiletadlovým dělostřelectvem. Právě toto mimořádné vítězství nad výrazně výkonnějším letounem by nicméně v případě větší věrohodnosti bylo možné považovat za poslední sestřel druhé světové války dosažený stíhacím dvouplošníkem.
Přestože se tento text zaměřuje primárně na stíhací dvouplošníky, je vhodné zmínit také pozorovací, lehká bombardovací, a dokonce palubní dvouplošná letadla, neboť i ona dosahovala překvapivých úspěchů. Na místě je proto uvést pilota Josefa Žálika a střelce Mateje Beznáka, kteří 7. září 1944 s letounem Letov Š-328 sestřelili v průběhu SNP německý Fw 189, nebo chorvatského pilota Božidara Bartuloviće, který byl 10. října 1944 se svým Fi 167 sestřelen britskými mustangy, při jejich útoku však střelec Bartulovićova letadla Mate Jurković dokázal jeden z nich zneškodnit.
Výše uvedené případy dokládají, že i po 2. září 1944 byly dvouplošné letouny schopny vítězit nad protivníkem. Jednoznačně prokázané sestřely se však netýkají stíhacích dvouplošníků. František Cyprich si díky tomu nadále udržuje svůj status posledního pilota, který v době druhé světové války dosáhnul na dvouplošné stíhačce nezpochybnitelného vítězství. České a slovenské knihy o vojenské historii proto není nutné opravovat. Otevřenou otázkou však zůstává, zda byly prozkoumány již skutečně všechny archivy a zda se nějaký zapomenutý případ úspěšného nasazení dvouplošného stíhače ještě někde nepodaří najít.
Popisek k obrázku: Fiat CR.42 Falco italského letectva Regia Aeronautica
Jan Snopek
Život a neobyčejná dobrodružství horolezkyně Anny Purné z Malacek

Anička Purná byla obyčejným děvčátkem z Malacek, přesto se jí povedlo zdolat Korunu Himalájí a několikrát obeplout svět.
Jan Snopek
Trojí rozměr Kodaně

Jeden z nejpozoruhodnějších rozhovorů druhé světové války se odehrál v září 1941 v Kodani. Jeho aktéry byli význační fyzici Niels Bohr a Werner Heisenberg.
Jan Snopek
Neblahé dědictví dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka jsou sice geniálním protiválečným uměleckým dílem, zároveň však i tento román přispěl k vlažnému přístupu české společnosti k obraně vlastního státu.
Jan Snopek
Kde se nachází hranice mezi kanónem a kulometem?

Mezi velkorážnými kulomety dominuje již dlouhá desetiletí ráže 12,7 mm, i dnes však lze nalézt ve výzbroji některých armád zbraně využívající ještě výkonnější munici.
Jan Snopek
Ovlivnili antičtí bohové průběh druhé světové války?

Jména antických bohů byla použita nejen pro pojmenování planet, ale také pro pojmenování operací druhé světové války.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Přišel íránský protiúder. Na americkou základnu v Kataru letěly rakety
Írán odpálil rakety na americkou vojenskou základnu Al-Udajd v Kataru. Označil to za „mocnou“...
Maďarsko a Slovensko nepodpoří sankce proti Rusku. Kvůli zákazu dovozu plynu
Maďarsko a Slovensko se rozhodly nepodpořit 18. unijní sankční balík proti Rusku. Důvodem je plán...
Přezdívají mu Gorila. Zteč Íránu naplánoval generál, kterému Trump zobe z ruky
Premium Spojené státy v noci na neděli podnikly precizně naplánovanou zteč íránských jaderných zařízení....
Do Česka dorazily bouřky z Bavorska. Do spadlých stromů narazily vlaky
Přes Česko přecházejí bouřky. Meteorologové upozornili na silnou supercelu, která se vytvořila na...
- Počet článků 124
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 419x
Kontakt: jansnopek@hotmail.com