Seberte dětem konečně ty zlé mobily!
Neexistuje pochybnost, že moderní technologie dokáží být vždy o krok před námi. Na počátku je myšlenka, která se soustředí na samotnou podstatu vědeckého objevu, nic jiného nevidí a následky neřeší. V okamžiku, kdy se nový zázrak lidské civilizace patentuje, je už pozdě.
K podobným zázrakům patří chytrý telefon. Jde o možná nesplněný sen Leonarda da Vinciho, Julesa Verna nebo Alberta Einsteina. Mít v kapse krabičku, v které najdu nejbližší místo s jídlem, vyhledám si nejlepší dopravní spojení, nakoupím co chci, zaplatím střelhbitě účty a hlavně se během vteřiny spojím s krabičkou, kterou nosí v kapse mnou milovaná osoba. To všechno je přece skvělé!
Nebo tak úplně ne?
Za všechno úžasné se platí a ne vždy penězi. Krásná socha, ohromující katedrála ba i vytuněný automobil někde v sobě skrývají malou chybu. Může jít o docela mrňavý problémek, který na první pohled není vidět. Jakmile jej objevíme, znechutí nás. V tomto ohledu není mobilní telefon výjimečný. O zádrhelech už víme. Jsou tací, co by ho nejraději zahodili, jiní jej používají s odporem, další se ochotně či neochotně smířili s jeho používáním a stále existuje obrovská část lidstva, která je z něj nadšena. Možná proto, že zatím žádný problém neobjevila.
Dobrý sluha a zlý pán. Ta věta se tváří jako obrovská moudrost, ale jsou to jenom plané kecy okolo zdůvodnění použití předmětu, na kterém jsme se všichni stali závislí. Z nějakého zvláštního důvodu za nejzávislejší považujeme děti, u kterých máme nutkavou potřebu je před vším chránit. Dá se však v budoucnu další cesta kouzelné krabičky zastavit či zvrátit? Odpověď je jednoduchá.
Nedá.
Na chytrém telefonu je už lidstvo závislé stejně jako na vodě nebo stravě. Zahodit ho do kontejneru s elektroodpadem nemá smysl, protože v nejbližší budoucnosti se bez tohoto zázraku techniky neobejde nikdo. Kdybychom se ho měli vzdát, bylo by to stejné, jako se zbavit aut a jezdit po dálnicích kočáry taženými koňmi.
Foto: Pixabay.com Odkaz
Proč tedy bereme telefony žákům a studentům během vyučování ve škole?
...Aby se prý lépe soustředili....
Neměla by být pozornost dítěte přitahována zajímavě probíraným tématem a osobností samotného učitele? Neznamená špatná výuka předmětu, že žáci se budou těžko soustředit i bez mobilu? Je komické myslet si, že když dříve mobily nebyly a studenty látka nebavila, tak se pekelně soustředili.
...Aby prý neměli deprese...
Za deprese prý může ona malá krabička se všemi aplikacemi a sociálními sítěmi. Vědecké studie rozebrali na šroubek Facebook, Instragram i TikTok a vyplynul z nich závěr, že jsou jednoznačnou příčinou depresí. Ty poslední dokonce tvrdí, že v tomto ohledu trumfují i karantény a sociální odtržení dětí za doby covidové. Aha. Takže už víme, co za psychicky hroutícími se ratolestmi vězí. Nevytratili se nám z toho všeho maglajzu rodiče? Neměli by náhodou oni tvořit první obrannou linií proti depresím? Jo, to vlastně není technicky realizovatelné, protože skoro každé druhé manželství se v České republice rozvádí a kdo ví kolik dalších vztahů na hromádce končí. Roztržení rodin je pro děti menším traumatem než démonické sociální sítě?
...Aby prý nebyli závislí...
To jako fakt? Když závislými jsou tatínek, maminka, bratr, sestra, babička, dědeček, učitelka, ředitel, uklízečka, školník, kuchařka, ba dokonce i ta paní co nosí v deset hodin dopoledne sekretářce poštu? Každý z nich platí převodem, má obchodní rozhovory, píše si s milenkou, kupuje pračku, uzavírá smlouvy na dálku nebo vybírá dovolenou a telefon má pořád zapnutý.
...Aby se prý mezi sebou nešikanovali...
Ouha, bez chytrých telefonů se nešikanovalo? Silnější se nevytahovali na slabší? Mocný vůdce tlupy neandrtálců měl taky mobil, když si chtěl pro svoji zábavu pohrát s tou nejhezčí neandrtálkyní a nechal plazit mezi hady toho nejslabšího neandrtálce, který po ní pokukoval?
Zákazy jsou jednoduchá cesta vedoucí do slepé uličky. Mají přínos zejména pro, zdůrazňuji některé, učitele a rodiče, aby měli pokoj a problém chytré krabičky odsunuli. Tedy odsunuli na čas mimo školu, nikoliv problém vyřešili. Čehož si samozřejmě všimli politici a okamžitě poznali, že tímto lehce realizovatelným zákazem snadno získají politické body. Zároveň dostali i jeden geniální nápad. Dětem mobily sebereme a pro výuku jim zakoupíme tablety. Tohle rozhodnutí je natolik chytrým majstrštykem, že se jednou zapíše do historie Zlaté knihy českého školství.
Co tak hledat cesty, které jednoduché nejsou? Třeba žáky a studenty naučit s mobilem pracovat. Využívat je při výuce, stejně jako tablety nebo počítače. Proškolit je v používání, kdy jej zapnout, kdy vypnout a kdy bez něj nebo s ním relaxovat. Zapojit do tohoto procesu nejen je, ale i rodiče, protože je rovněž s mobilem pracovat nikdo ve škole nenaučil. Nejde to? Ale jde. Ono totiž tohle dělají některé chytré firmy, které ze svého vynakládají peníze na kouče, aby klíčové zaměstnance naučili dovednosti, které měli získat ve škole.
Žák, který bude žít v zákazech, časem logicky usoudí, že jde o dobré opatření, protože je pohodlné, jednoduché a lehce se s ním dá zmáknout většina. Až si jednou v daleké budoucnosti zanadáváme na politiky, kteří kolektivně rozhodnou o nějakém omezení, vzpomeňme si na jednu věc.
Zákazy si přinesli do života už ze školy.
Psáno v říjnu 2024 pro blog iDNES.cz
Jan Šik
Neházej na zem ponožky!
Manželská soužití narušují bezvýznamnosti, které ovšem jeden nebo druhý z partnerů považuje za zásadní. Například takové ponožky na podlaze.
Jan Šik
Lžou nám, země je placatá!
Z černé díry Internetu a tajemných hlubin vesmíru se vynořil nový fenomén. Koule nebo placka, toť zásadní otázka.
Jan Šik
Zdecimovaná poprava provedená v noc dlouhých nožů kobercovým náletem
Expresivní, dryáčnické nebo sprosté výrazy se ve veřejném prostoru používají čím dál více. Otázkou je, zda jejich autoři vůbec tuší, co vlastně znamenají.
Jan Šik
Se špinavým nádobím to už lepší nebude
Mužský a ženský pohled se na problém špinavého nádobí liší. Někdy dokonce tak moc, že konflikt v manželském soužití je dílem okamžiku.
Jan Šik
Matky, které bojovaly jako lvice vedle lavičky
Války začínají nenápadně. Na počátku je maličkost, stejná jako když při dešti spadne první kapka. Ta postupně přejde do bouřky, kterou není jednoduché zastavit.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Na seznamu zakázaných látek už HHC nebude, legálně ho ale koupit nepůjde
Přímý přenos Rozšířit seznam zakázaných látek navrhl vládě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Na seznamu...
Vatikán odstranil kritizovaný betlém. Ježíšek v něm ležel na palestinském šátku
Ve Vatikánu po kritice odstranili z jesliček černobílý palestinský šátek, na němž v hale Pavla VI....
Putin si volal s Orbánem. Kyjev se chová destruktivně, znemožňuje mír, řekl mu
Ruský diktátor Vladimir Putin si telefonoval s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Hovořili spolu...
Jako u lahví od piva. Hladík ujistil, že zálohování petek a plechovek je snadné
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pořadu 360° CNN Prima NEWS popsal, že povinné...
Příliš chytrý vysavač? Jak si ulehčit domácí práce a ušetřit čas
Pojďme si říct, že plně samoobslužný vysavač, co se sám vysype, vypere si hadříky a doplní vodu, je gamechanger! Nebo ne? Museli jsme to zjistit a...
- Počet článků 419
- Celková karma 21,18
- Průměrná čtenost 1350x
"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake
Seznam rubrik
- Osobní
- Společnost
- Recenze
- První světová válka
- Druhá světová válka
- Bitvy naší historie
- Fotoblog
- Próza
- Koncentrační tábory
- Tajné společnosti
- Odstřelovači
- Historie
- Křížové výpravy
- Nezařazené