Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

JK

J60a30n 77K25u38b68i63k

15. 4. 2025 20:24

[...] je typické, že každý důstojník je uřvaný lampasák se zeleným mozkem [...]

ja mohu hodnotit jen tu dobu, kdy jsem tam musel byt a ja si skutecne myslim, ze tenkrat byly u armady skutecne ti nejvetsi hlupaci naroda. Charakterove to nejspodnejsi suple, v praxi by se neuzivili ani za socialismu.

! Valka je vul!

RK

Stejně jako neexistuje reálná kolektivní vina, tak ani neplatí voják z povolání = automaticky hlupák. Jistěže byli lidé na vojně postižení tím, na koho narazili, ale nemyslím si, že tam byly jen vymyté mozky bez vlastního názoru. Těmi spíš disponovali ti, kteří byli údajně tak nelidsky šikanováni (pochopitelně jen rok), takže obvykle v druhém ročníku se z nich stali ještě větší ho**da a své předchůdce většinou úspěšně trumfli.

Nedá se říci, že se výborně orientuji v této problematice, tudíž mě klidně opravte.

Co chápu, je potřeba profesionální armáda pro sofistikované zbraně a aktivní zálohy, které je doplní. Tj. model, který má Polsko. Není potřeba vymýšlet kolo a není potřeba povinná vojenská služba.

A teď otázka záloh a jak je motivovat. Možností je hodně a jsou zejména finanční. Představme si, že by se státních zakázek mohly zůčastňovat jen firmy, které mají x procent lidí v aktivních zálohách. Představme si, že pro stát by mohli pracovat jen lidé v aktivních zálohách (s rozumnými vyjímkami typu učitelé). A takovýchto možností je hodně. Zavést školné a odpustit ho vysokoškolákům, kteří budou x let v aktivních zálohách. Mít daňové výhody pro firmy, které mají x procent zaměstnanců v aktivních zálohách. Nižší daně pro živnostníky v aktivních zálohách. Každý jistě dokážeme vyjmenovat x dalších motivací.

p.s. Samozřejmě by to nebylo levné, neboť motivací pro aktivní zálohy by bylo i kvalitní vybavení, včetně zbraní, neprůstřelných vest, nočního vidění, techniky na přesun, ...

OJ

No, problémů ohledně vojny je více. První třeba je, kde na to vzít peníze. Troufám si tvrdit, že spousta lidí, kteří prosazují vojenskou službu, by najednou nechtěli platit tak finančně náročný podnik.

Dalším problémem je například samotná podoba vojny. Způsob služby za socialismu plný šikany a buzerování nemá příliš smysl. Pokud chceme vojenskou službu, musíme ji upravit, postavit ji tak, aby lidem dávala nějaké uplatnitelné schopnosti (například Izrael na vojně hodně podporuje mediky, takže pak spousta z nich končí ve zdravotnictví. Švédsko zase své občany vzdělávalo v technice atd.), zkrátka aby se investice státu do vojny vracela nejen v obraně, ale i v jiných odvětvích. A to není snadný úkol.

Drobná poznámka na konec, takové mé vnitřní rýpnutí - tlustí mladí lidé s cukrovkou nejsou tak častým jevem. U mladých lidí je častější první typ diabetu. Tuto poznámku jsem si nemohl odpustit, neboť jsem sám diabetikem a má váha nikdy nepřesáhla hranici nadváhy.

RK

Služba za socialismu - aniž bych ji chtěl nějak obhajovat - byla plná šikany a buzerování jen proto, že (jak píšu níže) uvědomělí vojáci druhého ročníku s velmi často ještě dokonalejší a propracovanější mírou dělali to, čeho byli svědky jako bažanti - a bohužel kolikrát ani nemuseli být sami šikanováni, ale s radostí se do šikany pouštěli. To je fakt, který žádný bojovník za spravedlnost neukecá.

Mně se Váš příspěvek moc líbí. A ač mi bude brzy třiašedesát, nepatřím k těm, který by naši omladinu do vojenské prezenční služby hnal. Já jsem absolvoval dvouletou a bylo to strašně dlouhý. Jenomže půl roku nestačilo na to, aby se člověk naučil ovládat to, co by ovládat umět měl, a ani po roce to žádná hitparáda nebyla. Frajeři vojáci – záklaďáci - byli skutečně až „supráci“, jenomže ti, většinově, po 2 letech na vojně přicházeli do civilu s tím, že absolutně zapomněli, co se v učilištích či středních školách před vojnou naučili.

Při sofistikovanosti současných zbraňových systémů se obávám, že by dvouletá prezenční služba byla málo.

Navíc by to dnes stálo asi nepoměrně víc než nějaká vládou do budoucna navrhovaná 3 % HDP do obrany, kdybychom se k formátu povinné vojenské služby měli vracet. Nemáme vůbec nic, všechno jsme prodali v army shopech, stavěli bychom na zelené louce.

Navrhoval bych kvalitní profesionální armádu. A protože Rus je skutečně hrozba, nějakých 25 tisíc lidí na obranu naší země nestačí. Minimálně dvojnásobek! Jenomže to bychom je museli umět zaplatit. S nástupním platem nějakých 40 hadrů hrubého měsíčně to opravdu nedáme. Být vojákem z povolání musí být prestižní záležitostí, o to by se ti mladí měli prát. Jenomže to bychom nesměli nakupovat pro naší obranu zcela nesmyslný počet amerických stíhaček F 35, které na našem nebi uvidíme možná za deset let, když tady budou v té době už běžné F 47... víte, to je podobný, jak kdybych si šel dneska (jako milovník škodovek...) šel kupovat favorita. A ne jednoho, ale tři!

RK

Přeji hezký den, Pavle.

Potíž byla většinou v tom, že i dva roky v pozdních 80. letech (dle Vašeho věku a dřívější korespondenci odhaduji ZVS někdy 1982-1984) šel vývoj nahoru takovým tempem, že klidně zapomenout mohli, protože se stejně většina věcí dělala jinak. Na škole nás profesor na Mechanizaci a evidenci výpočetních prací tloukl do hlav ukazovátkem se slovy: „Děrný štítek, studenti, to je vaše budoucnost!“ A pochybuji, že pět let poté někdo věděl, co to je.

U profesionální armády mám obavy, že z povahy Čechů by to byla nejspíš klopotná cesta. Ano, jak ukázal rok 1938, jsme ochotni nadšeně mobilizovat, ale upsat se armádě nastálo? Asi tu nefunguje onen pocit hrdosti, že bráním vlast (jakkoli to zní pateticky), spíš se dotyčný vymluví tím, že raději něčím přispěje nebo jinak pomůže, ale do „zelených hadrů“ - to ani náhodou. Máte pak naprostou pravdu, že pokud se rozhodnutí týkající se přímo této oblasti budou rekrutovat od „odborníků“, tak nezaplatíme ani služební psy.

PL

P98e24t72r 79L76o33r50e24n83c

15. 4. 2025 21:40

Dobrý článek.

Asi by to chtělo zase zavést nějakou racionálně a efektivně postavenou a přiměřeně krátkou povinnou vojnu. Ne kvůli přeformátování chlapců na muže, ne kvůli okamžitému nasazení při plnění bojových úkolů, ale proto, aby případná mobilizace a nasazení do zbraně bylo v případě nějakého ohrožení co nejrychlejší a neztrácel se čas výcvikem branců úplně od píky, nýbrž že mobilizovaní vojáci a vojačky by přicházeli-(y) už s nějakými základními znalostmi a dovednostmi získanými dříve a teď by si je jen aktualizovali-(y).

No a v rámci genderové rovnoprávnosti, spravedlivosti a férovosti bych opravdu trval na stejné povinnosti i pro příslušnice té krásnější poloviny lidstva a samozřejmě i pro všechna ta spécia a subspécia dalších 96 pohlaví. Mohly, mohla, mohle by mít třeba jiné zaměření výcviku (pro týl, zázemí, podpůrné zabezpečení atd.), ale ať jsme všichni připraveni předem... a jak pravil slovutný obrozenecký klasik” “Pracuj každý s chutí usilovnou. Na národu roli dědičné. Cesty mohou býti rozličné. Jenom vůli všickni mějme rovnou.”

JK

J22a19n 90K95u52b92i42k

15. 4. 2025 22:17

[...] že mobilizovaní vojáci a vojačky by přicházeli-(y) už s nějakými základními znalostmi a dovednostmi získanými dříve [...]

videl jsem (myslim) na nejakem nemeckem kanalu diskuzi, kde se tento argument take probiral, protoze Nemci take uvazuji zase o te vojenske sluzbe. A nejaky vojensky odbornik byl toho mineni, ze to vubec nic neprinese, ze po roce se stejne vsechno zapomene.

Foto

Nepřečetla jsem to, je to moc dlouhý, ale i tak, číst to nemá cenu, stačí titulek.

Porodit syna, vychovat ho, dát mu vzdělání a pak ho poslat na smrt?

Dneska je ta vojna o něčem jiném než v minulém století.

Hezky se lísáte k současným mocipánům...

RK

Těch scénářů je víc:

Rodička porodí, vychová a dá vzdělání dítěti a to, vedeno současnou náladou ve společnosti, ji jednoho krásného dne může podříznout.

Rodička porodí, vychová a dá vzdělání dítěti a to, vedeno vidinou kariéry skončí za sedmero horami a řekami a uvidí ji maximálně přes nějakou technologii.

Rodička porodí, vychová a dá vzdělání dítěti, načež sem vpadne (jedno odkud) banda silnějších a potomka ani není třeba posílat na smrt, ta si ho rychle najde.

Bude Vám to připadat jako přitažené za vlasy? Svět se neodehrává podle nalajnované čáry a věci dnes možná vypadají jinak, ale základ je pořád stejný.

A k Vaší poslední větě - bylo by dobré upřesnit, které mocipány máte na mysli. Dnes se za ně považuje až příliš mnoho lidí.

PS

P24a48v18e37l 20S43u53r20a

17. 4. 2025 11:37

Kde na to vzít peníze? Stačí přejmenovat peníze na armádu na peníze na zbrojení. Protože i ta armáda zbrojením JE !! Krom toho, než bude jasné, kolik a jakých peněz bude potřeba na jakou techniku, je potřeba začít zajišťovat a školit vojáky k boji jako takovému.

  • Počet článků 425
  • Celková karma 19,07
  • Průměrná čtenost 1348x
Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.