Zajímavá města USA : New Orleans

Tímto článkem zahajuji sérii článků z cestování po USA. V USA je mnoho měst, mnoho jich působí tak nějak podobně, ale jsou výjimky. V této sérii se chci zmínit o těch, která považuji za zajímavá, která stojí za to navštívit. New Orleans je výjimka asi největší z těch typicky amerických měst, a proto jsem ho vybral jako první. Město New Orleans se nachází ve státu Louisiana, na samém jihu USA. Mnozí asi o tomto městě slyšeli v souvislosti s hurikánem Katrinou.

Na první pohled vypadá město New Orleans dost fádně, k nerozeznání od jiných betonových center.

 

                                                          Ale když se dostanete dál do centra a okolí, vidíte ne tak moderní město. Stojí za to se ubytovat přímo v centru, poblíž slavné French Quarter, tj. Francouzské čtvrti, kde jsou viditelné vlivy evropské architektury a plno zachovalých menších uliček, kde se dá procházet pěšky  a objevovat toto unikátní místo. S přáteli jsme se ubytovali v hotelu přímo v centru, auto jsme nechali v garáži hotelu  a pohybovali se po ulicích sami a zkoumali, v případě, že jsme se dostali příliš daleko, stačí zavolat nebo mávnout na taxík, kupodivu, taxikáři jsou zde dost levní.

            New Orleans je město pojmenováno po Phillippe II, Vévodovi Orleánském, je známé pro Američany festivalem Mardi Gras, evropskou architekturou i trošku jinou kuchyní. O tom se ještě zmíním. Na okraji města leží jezero Pontchartrain, druhé největší jezero se slanou vodou hned po Great Salt Lake v Utahu. Jezero Pontchartrain má rozlohu 630 čtverečních mil , přes které vede most, který je počítán mezi nejdelší mosty přes vodní plochu, měří 38.42 km. Pokud jedete jižně, platí se mýtné ve výši 3 dolarů. Severní směr se neplatí.  Spojuje Metairie a Mandeville v Louisianě.  Odhaduje se, že denně tento most využívá až 30 000 motorových vozidel. Most se tyčí nad vodou, ve třech bodech je vyšší, aby mohl sloužit i pod ním proplouvajícím lodím. Snadněji se tak obyvatelé Louisiany přepraví.

            Jak je New Orleans velký? Není to moc velké město, co do počtu obyvatel. Po hurikánu Katrina hodně obyvatel odešlo, nyní se odhaduje, že tam žije asi 336 000 lidí.

 

 

                                                                                                                                                                        Centrum je směsice moderní a staré architektury, v amerických městech není typické zachovat starší domy, většinou se už dávno zbourali a udělalo se místo na nové, moderní. I to je Amerika, nevázaní se na staré věci, hnaní se dopředu, neustále inovovat. Ovšem najdete místa, kde na vás dýchne duch minulosti, která připomínají dobu, kdy byl New Orleans město s evropskou krví.

Toto  je stará pohlednice Old Jackson Square, které vypadá pořád stejně, nic se nezměnilo.

 

 

 

 

                                                                                          

 

 

Za návštěvu určitě stojí i hřbitov Lafayette, Cemetary Lafayette, který se honosí náhrobními kameny datujícími do poloviny 19. století, soukromými kaplemi, bohužel tento hřbitov byl i proslaven kapsáři, proto se nedoporučuje chodit s naditou peněženkou , pokud vím, v tom se situace nezměnila. Zatímco turista naslouchá zaníceně výkladu průvodce, kapsář se obohatil.   Historie tohoto hřbitova sahá do dob, kdy nepatřil k městu New Orleans, ale k městu Lafayette, proto zůstal ten název. Hřbitov se nalézá u Prytania Street, Washington Avenue, Sixth Street a Coliseum Street.  Některé filmy se natáčely právě na tomto místě, např. Interview s upírem. Průvodce po hřbitově se dá zajistit z hotelu nebo cestovní agentury, nestojí příliš moc a opravdu je to poučné.

 

 

                                                                                                                         

 

 

 

          Na druhé straně se tato architektura mixuje s moderní, stačí se podívat na The Louisiana Superdome , stadion, který je údajně největší krytý stadion na světě.´

Zde se konají různé sportovní akce, fotbalové hry atd.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      Ale zpět do centra. Nejslavnější ulička ve Francouzské čtvrti je Bourbon Street, která působí  velmi evropsky, není velká, některá místa jsou jen pro pěší, ulici lemují staré domy, malinké obchůdky a plno restaurací. Najdete zde i slavný striptýzový podnik Larry Flynta, Hustler, který je přístupný pro všechny od 18 let, podává se v něm alkohol, najdete tam striptérky různé barvy pleti, které jsou pozorovány turisty i turistkami...o takových místech jednou napíšu samostatný článek...Rozhodně musím poznamenat, že místní lidé jsou velmi pohostinní a ženy jsou zde hezké, díky míšení různých ras během několika století , někdy je těžké rozlišit bělošku , černošku, mulatku,  bělošky mají tělo černošek, které se mi zamlouvaly, bělošky mají černoššké rysy  míšené s bělošškými, člověku se někdy nepodaří rozlišit, ženy jsou zde velmi, velmi přátelské, a  všechny jsou prostě  nádherné!!!!

Dále k nalezení ve Francouzské čtvrti je French Market, tj. Francouzká tržnice, kde je slavná kavárna Café du Monde, různé obchůdky a občerstvení. Je zde Faulkner House, v Pirate Alley ( Pirátská ulička), kde jižanský autor William Faulkner napsal jeho první román "Vojákův žold". Krásné je Jackson Square, náměstí, kde je katedrála  Saint Louis, viz níže obrázek a ze kterého jde vidět řeku Mississippi. Je zde možné si  najmout kočár tažený koňským spřežením.

Zde ve Francouzské čtvrti se koná i průvod Mardi Gras, Karneval na masopustní úterý, který je směsice jako karneval v Benátkách, karneval v Riu de Janeiru a Masopustní veselice. Američané se sjíždějí z různých koutů USA, aby se zúčastnili tohoto velkého "mejdanu", na ulici se pořádají průvody, hudebníci oblečení v různých kostýmech, uniformách i lidé v maskách či bez se veselí . Toto trvá do ranních hodin.

               

 

                                                                                    Malý výlet do okolí New Orleans s průvodci bych doporučil i do okolí New Orleans, do Delty Mississippi, kde najdete bažinatou půdu, staré stromy a pro nás netypickou floru i faunu.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

                                                Když jste v New Orleans, doporučuji zajít do restaurace na následující jídla:

Gumbo, velká specialita v Louisianě, patří do tzv. kreolské kuchyně. Kreolové byli mix Francouzů, Španělů, Afričanů atd., jejich vzhled byl specifický, stejně jako jejich kuchyně, patřily do samostatné třídy v době otrokářství. Gumbo je jakási hustá polévka, skládající se z hustého vývaru, masa,  korýšů, cibule, celeru a papriky plus okry. Okra je africká rostlina, která připomíná malinkou zelenou okurku, vevnitř je slizká, nemá nijak výraznou chuť, je přidávána do různých receptů v kuchyních na Jihu USA, kde kuchyně byla ovlivněna recepty otroků z Afriky.

Další jídlo, které byste měli zkusit je Jambalaya. Jambalaya je je složena z masa, zeleniny a rýže. Většinou se jedná o vařené a nakrájené kuřecí maso, pálivou klobásu, cibuli, celer, rajčata a masa z korýšů či ryb, vývar a rýži, v různých podobách a obdobách. Takové pikantní rizoto, dá se říct.

Další jídlo či spíše zákusek jsou koblížky, beignets. V centru na Decatur Street najdete  známou kavárnu Café du Monde, kde se podává káva s malými koblížky, tzv. beignets, káva možná na náš vkus trošku jiná, ale koblížky jsou moc dobré. Mají tvar čtverce, jsou servírovany po třech, posypány lehce práškovým cukrem. Jsou jiné, než české koblihy. Opravdu doporučuji.

New Orleans je opravdu ne typické americké město, žijí v něm příjemní lidé, temperamentní díky dávným předkům. Bohužel je město New Orleans i dost chudé, což je viditelné při projížďce mimo centrum, ač prošlo renovací po Katrině, stále je znatelné, že nepatří mezi bohatá města USA. Možná však je o to bohatější svou historií i přítomností.
V příštím díle se podíváme trošku severněji, budeme následovat řeku Mississippi.

P.S. Omlouvám se za nedokonalé vložení fotografií a textu, teprve se s blogem učím pracovat, mějte prosím strpení s mými cestopisy i jinými fotoblogy. Děkuji.

Autor: Jan Schneider | úterý 9.3.2010 9:00 | karma článku: 19,27 | přečteno: 4241x