Báseň za rovnoprávnost

Ruku na srdce, přátelé - ta naše řeč vezdejší je sice bohatá a zpěvná, ale diskriminuje jisté přistěhovalecké skupiny písmenek. Ano - mám na mysli "x", "q" a "w". Tito malí cizáčkové se sice v českém textu tu a tam mihnou, ale když si uděláte hláskovou analýzu, zjistíte, že se skutečně jedná o bezvýznamné štěky. Doposud to nikomu příliš nevadilo, ale s naším vstupem do EU se přiblížil den, kdy si nějaký bruselský úředník s razítkem zavěšeným proklatě nízko u pasu naskenuje pár stovek článků, spočítá si četnost jednotlivých písmenek a jeho oči vzplanou radostným hněvem nad nalezením problému, jehož rozpitváváním si zajistí smysluplnou činnost po celý zbytek fiskálního roku: "Ale, ale, ale, copak to tu máme za mrzutost? Tak oni Češi nepovažují hlásky "x", "q" a "w" za plnohodnotné členy své jazykové komunity? No, to budeme muset napravit nějakou hezky tučnou směrnicí."

Aby se podobné šikaně předešlo, rozhodl jsem se napsat báseň jejímž účelem bude vyvrátit jakékoliv podezření z hláskové diskriminace nebo dokonce z písmenkismu a současně prokázat, že v případě potřeby dokážeme výše zmíněným jazykovým gastarbeiterům nabídnout smysluplnou práci v českém textu. Tomuto myšlenkově plytkému, obsahově unylému, strukturálně vratkému, leč písmenkově téměř dokonale vyváženému literárnímu zmetku jsem dal jméno "Wýqět Kuxu", protože se odehrává v pohostinském zařízení nedaleko východočeského zámečku Kuks.

No a evropští byrokraté si po jeho přečtení oddechnou a čas vyhrazený na pitvání gramatiky budou moci věnovat užitečnějším činnostem - například důslednější kontrole zakřivení dámských boků.

 

 

Wýqět Kuxu

(hospoda v podzámčí)

na stole leží dvě mrqe, tři raqičky a nějaké šqarky
w pixle woní dobře naložená flaxa masa
jaxami vidíte - swérázný doplněxtravy
je qěten - v sadě sqí se známé reqizity jara
opilý qerulant vyzwídá: kolixtojí qětiny xwátku?

paxe zase opíjí až qasinky qičí blahem
qopici však brzy přisedne sqrnitá obawa
qůli tomu xindlu zmešká přípoj xwému wlaku
v práci čas qapí, qartál pomalu končí
jeho problém tqí v hospodaření círqí
prý překračují qóty koxu až několixetkrát

ticho rozqete klaxonem starého Volxwagenu
přeqapený vexlák zvedne swůj ruxak:
"kdo mě xakru odveze do Doxů?"
qalitní rukavička přimkne se qolantu
"qám nejedu, já mířím do Mosqy"
xobě do kabiny ho řidič skutečně newpustí
qůli tomu dojde qášnivé wýměně názorů

a jaxe tedy rozuzlí náš pasqil, moji milí?
z hlubin kapradin zaqákájí známé hlasy
dwojice xichtíčků z komixu wynoří se
Křemílex Wochomůrkou zliqidují tento kix

 

Děkuji za návštěvu a přijďte zas - myqám taky nelezem.

 

 

Tato báseň byla sponsorována grantem Panevropské Unie č. 76730991

agency: European Commission for Utterly Goofy Projects
division: Institute for the Protection and Security of Lingual Minorities
office: Department of Meddling and Tinkering

Autor: Jan Řeháček | středa 21.5.2014 9:09 | karma článku: 13,89 | přečteno: 430x

Další články autora

Jan Řeháček

Jaro se neokouká

Zatímco většinu filmů mi stačí vidět jednou, maximálně dvakrát, na jaro koukám každý rok jako na zjevení, přestože děj znám nazpamět a kostýmy herců se též příliš nemění. Ale po dlouhém půstu zimy je to jako bych ho viděl poprvé.

9.6.2025 v 9:09 | Karma: 12,22 | Přečteno: 235x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Audiatur et altera pars

Staří Římané nám, kromě fešných číslic a akvaduktů, zanechali také nadčasovou studnici moudrosti. Je pouze na nás, zda se z ní tu a tam napijeme.

25.5.2025 v 9:09 | Karma: 17,55 | Přečteno: 253x | Diskuse | Společnost

Jan Řeháček

Fialová kavalérie

Jaro hýří mnoha barvami. V našem parku ale v jeho úvodní fázi dominuje fialová, popřípadě její světlejší sestra - růžová. Zde je obrazové svědectví.

9.5.2025 v 9:09 | Karma: 14,18 | Přečteno: 241x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Washingtonské třešně)

Jednou z tradičních jarních aktivit ve washingtonské aglomeraci je návštěva Festivalu kvetoucích třešní (Cherry Blossom Festival), který se koná každoročně koncem března a začátkem dubna v oblasti národních památníků.

9.4.2025 v 9:09 | Karma: 15,17 | Přečteno: 235x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Kupujeme Grónsko!

Na včerejší tiskové konference si minulý (a potenciálně budoucí) premiér České Republiky na nicnetušící novináře připravil opravdový šrapnel. Andrej Babiš v rámci geopolitické sekce prohlásil, že ČR pod jeho vedením koupí Grónsko.

1.4.2025 v 9:09 | Karma: 30,56 | Přečteno: 2256x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Zaútočili jsme na jaderné provozy v Íránu, oznámil Trump. Teherán hrozí odvetou

22. června 2025  2:17,  aktualizováno  7:49

Sledujeme online Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, oznámil na sociální síti Truth Social...

Druhý repatriační let dorazil do Prahy, z Izraele dopravil přes 80 lidí

22. června 2025  7:23

Do Prahy dorazil v noci na neděli druhý repatriační let s více než 80 českými občany, kteří se...

Mlynařík zavedl v Plzni trolejbusy, po nástupu komunistů skočil z okna

22. června 2025  7:14

Plzeň se v roce 1941 stala teprve druhým městem s trolejbusovým provozem na českém území. Zasloužil...

Barokní plány olomouckého arcibiskupství jsou po sedmi letech v UNESCO

22. června 2025  6:49

Mezi kulturními a historickými památkami Moravy, které patří do světového dědictví UNESCO, je od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 422
  • Celková karma 17,94
  • Průměrná čtenost 909x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.