Vezmete si mě k sobě domů?
Když se na takovou kočku usměje špetka štěstí, dozví se o ní lidé z nějakého útulku a odchytí ji. Zajistí ji veterinární péči, jídlo a bydlení. Bydlení s mnoha dalšími kočkami, které jsou v podobné situaci jako ona sama.
Jenomže ani v útulku to ta kočka nemá ideální. Je jich tam moc a lidé, kteří se o všechny starají, jsou přetížení. A tak není divu, že taková kočka začne toužit, aby si ji nějací hodní dvounožci vzali k sobě do rodiny.
Nevěříte mi a myslíte si, že my kočky nejsme schopné po něčem takovém toužit? Tak se zajděte podívat příští neděli 21. října mezi 10 a 17 hodinou na umísťovací výstavu útulkových koček do veterinární kliniky Fénix na Praze 3, Velehradská 19.
Až tam přijdete a budete procházet mezi jednotlivými klecemi, zadívejte se těm kočkám do očí. Uvidíte v nich otázku: Prosím tě, dvounožče, vzal by sis mě k sobě domů?
Leč dosti toho, teď mi dovolte, abych předala slovo lidem z útulků, kteří nám představí některé z koček, které s sebou na tu umísťovací výstavu přinesou.
***
Terezka se v květnu přitoulala k dětskému domovu v Dobříši ve vysokém stadiu březosti. Sama byla teprve odrostle kotě. K Terezce se nikdo nepřihlásil a tak zůstala u nás, kde v klidu porodila svá koťátka. Terezka je velmi mazlivá a milá společnice, která uvítá z velké části povalovaní na gauči, ale po zvyknutí i vycházky na zahradu. Terezce je nyní odhadem rok, je mouratošedobílé barvy a má výrazné velké zelenožluté oči. Nyní je už vykastrovaná, očkovaná, několikrát odčervená. Na výstavě bude hledat domov i její syn, čtyřměsíční Chip.
Žofka je přibližně pětiměsíční kotěcí slečinka. Narodila se u nás mamce Elvíře. Je plně očkovaná, odčervená, testy FELV a FIV negativní. Je čistotná, jen to mazlení jí pořád moc nejde. Stále vymýšlí nějaké kočkoviny, na mazlení nemá moc času. Žofka je vhodná jak do bytu, tak i do domečku s bezpečným výběhem. Určitě uvítá kočičího parťáka.
Mína je pěti až šestiměsíční kočička, která se narodila venkovní kočce. Koťatům pomohla hodná paní, postarala se o ně a krásně je vymazlila. Mína přijela do azylu společně se sestřičkou Týnou na přivyknutí životu v bytě, které jde oběma moc dobře. Jsou to milé mazlivé kočičky, které už vyhlížejí nový domov.
Týna sestřička Míny.
Spolek na ochranu zvířat Dobříšsko
Černobílý tříměsíční očkovaný kocourek Artuš je zvídavý, veselý a hravý. Pochází z jedné vesnice na Berounsku, kde ho našli hodní lidé. V novém domově by uvítal kočičího kamaráda či kamarádku, nebo může být adoptován společně se sestřičkou Odetkou. Nyní je vychovávaný v bytě, proto je vhodný zase do bytových podmínek. Artuš je vhodný do rodiny, kde jsou lidé více doma a kde si s ním budou hrát.
Tříbarevná tříměsíční očkovaná kočička Odetka je milá, mazlivá a hravá. Pochází z jedné vesnice na Berounsku, kde ji našli hodní lidé. V novém domově by uvítala kočičího kamaráda či kamarádku, nebo může být adoptována společně s bráškou Artušem. Nyní je vychovávaná v bytě, proto je vhodná opět do bytových podmínek. Odetka je vhodná všude tam, kde jsou lidé více doma, kde si s ní budou hrát a kde se jí budou věnovat.
Mourovano-bílý pětiměsíční očkovaný kocourek Fredík je aktivní a hravý. Pochází ze Zahradního Města v Praze, kde se narodil venkovní kočce. Je ještě trošku bojácný, v novém domově bude zpočátku potřebovat trpělivý přístup. Uvítal by kočičího kamaráda, Fredík je společenský a družný kocourek, kterému by samotnému doma bylo smutno. Nyní je vychovávaný v bytě, proto je vhodný zase do bytových podmínek. Fredík je vhodný do rodiny, kde jsou lidé více doma a kde si s ním budou hrát.
Mourovano-bílý pětiměsíční očkovaný kocourek Jonatán je přítulný, milý a hravý. Pochází ze Zbraslavi, z chatové osady, kde se narodil venkovní kočce. V novém domově by byl rád, kdyby měl kočičího kamaráda na hraní. Jonatán je kamarádský a družný kocourek, který má rád ostatní koťata a rád si s nimi hraje. Nyní je vychovávaný v bytě, proto je vhodný zase do bytových podmínek. Jonatán je vhodný do rodiny, kde jsou lidé více doma a kde se mu budou věnovat.
Černobílý šestiměsíční očkovaný kocourek Ludvík je mírný, hodný a hravý. Pochází z Kamýku nad Vltavou, kde ho našli hodní lidé. Je ještě trošku bojácný, v novém domově bude zpočátku potřebovat trpělivý přístup. Uvítal by kočičího kamaráda nebo může být adoptován společně s Fredíkem, Morískem nebo Jonatánkem, se kterými vyrůstá. Ludvík je kamarádský a společenský kocourek, kterému by samotnému doma bylo smutno. Nyní je vychovávaný v bytě, proto je vhodný zase do bytových podmínek. Ludvík je vhodný do rodiny, kde jsou lidé více doma a kde si s ním budou hrát.
Mourovaný pětiměsíční očkovaný kocourek Morísek je milý, hodný a hravý. Pochází ze Zahradního Města, kde se narodil venkovní kočce. V novém domově by byl rád za kočičího kamaráda nebo může být adoptován společně se svým bráškou Fredíkem. Morísek je kamarádský a družný kocourek, má rád ostatní koťata a rád si s nimi hraje. Nyní je vychovávaný v bytě, proto je vhodný zase do bytových podmínek. Morísek je vhodný do rodiny, kde jsou lidé více doma a kde se mu budou věnovat.
Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi
Máša je tříbarevná šesti až sedmiměsíční milá, mazlivá kočička s hebkým kožíškem, může být jedinou kočičkou doma, ale malá kočičí společnost by jí nevadila.
Čtyřměsíční černý mazlivý Míša milý, hodný, hravý nedominantní kocourek. Kočičí společnost mu nevadí, ale může být i jediným, milovaným kocourkem doma.
Bílomourinka Maruška čtyřměsíční hravá, akční kočička, ráda spí v posteli. Je zvyklá na kočky a není konfliktní.
Potkaly se v domácím depozitu Peggy a Fanny - dvě opuštěné kočičky, malinká mouratá koťátka nyní čtyřměsíční čilejší Fanny a čtyř a půlměsíční Peggy klidnější. Rády si spolu hrají, honí se, dovádějí.
Bílošedá (bílomodrá) jedno a půl ař dvouroční kráska Adinka přítulná, milá, mazlivá kočička, hravá jako kotě, chce být dominantní mezi kočičkami. Chce být jedinou kočičí osobou doma, moc ráda bude sedět u svého člověka na klíně a tulit se. Je zvyklá na přátelské pejsky.
Příjemná, vstřícná mourinka Natty, jedno a půl až dvouletá drobná, úžasně mazlivá, milá kočička, hravá. Má jemný sametový kožíšek s krásnou puntíkatou kresbou. Vhodná do bytu.
Roční světlá velká mourinka Madlenka je milá, mazlivá, úžasně hravá, šikovná kočička, klidnější. Ale je i hravá a proběhne se. Ráda se kočkuje s mourečkem Matějem.
Dlouhosrstá černobílá roční, mazlivá, hodná kočička Rita. Může být společnicí pro kocourka, kočičku, ale také jedinou, milovanou kočičkou doma.
Roční Matěj, čilý, hravý jako malé kotě, mazlivý, dlouhý, velký štíhlý moureček. Může být jediným kočičákem doma nebo společníkem pro kočku. Rád se občas kočkuje s mourinkou Madlenkou, není dominantní.
Rezavá mourovaná roční Bettynka, hodná hladivá kočička. Může být jedinou milovanou kočičkou doma.
Čtyřměsíční černá mazlivá kočička Pavlínka s bílým flíčkem pod krkem je temperamentní i mazlivá, vstřícná, hravá. Ráda by měla kočičí společnost. Je opatrná, vhodná k větším rozumnějším dětem. Malých se bojí.
Devíti až jedenáctiměsíční vstřícná, mazlivá, hravá Evelýna. Mourinka s rezavými znaky, se zlatou „hvězdičkou“ na čele. Byla přivezená z jižních Čech, kde jí hrozilo utracení. Ráda bude jedinou, milovanou kočičkou doma.
***
Pokud si nějakou z těch krásných koček vyberete a přinesete domů, vězte, že vám to bude oplácet náklonností po celý svůj život.
Když jí budete plnit misku krmením, bude se okolo vás ometat tak, že by vás samou láskou snědla. Až půjdete po celém dni unavení spát, kočka vám skočí na břicho (nejradši z výšky) a svým předením si plně získá vaší pozornost. Ráda při tom sama usne. Pokud vás začne něco trápit ať už na těle nebo na duši, kočka si vaše bolestivé místečko spolehlivě sama najde a začne ho léčit svou přítomností a živočišným teplem. Kočka si s vámi bude ráda hrát. Dovádět, honit se, přetahovat se o kousek provázku a také trochu bojovat. Kočičí hrátky bývají sice občas trochu drápkaté a zoubkaté, ale to jenom proto, abyste nevyšli ze cviku a nezlenivěli.
A hlavně, kočka vás nikdy nezradí. Bude jí úplně jedno, jestli jste bohatí nebo chudí, krásní nebo oškliví, staří nebo mladí. Bude svobodomyslná a svobodu bude přát i vám. Ať už budete jacíkoli a dělat cokoli, bude jí záležet na jediném. Nikdy vás nepřestane mít ráda, pokud se o ni budete dobře starat. Tohle vám můžu potvrdit na svou kočičí čest, jakože se Rózka jmenuju.
Autory použitých fotografií jsou lidé z jmenovaných útulků, kteří udělili souhlas s jejich zveřejněním v tomto článku.
Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.
Jan Pražák
Sama to udělám líp, no né?!
„Nešahej na to, dej to sem nebo to úplně pokazíš, radši se do toho pustím sama!“ Nerozumíte? Vy možná ne, ale náš komorník dobře pochopil, co po něm já, vznešená mňaudáma Rozálie Pražáková požaduji.
Jan Pražák
Zpověď vyprahlé ženy
„Milane, musím ti něco říct. Je mi s tebou moc hezky, ale pokud se v mém životě objeví nějaký muž, který je volný, tak se budeme muset rozejít. Chci být k tobě upřímná, a jestli ti to vadí, tak se na mě radši vykašli hned.“
Jan Pražák
Nehorázná drzost
Zlobím se. Moc se zlobím a asi je to na mně i poznat. Představte si, že ten komorník, který bydlí v mém domě a má mi sloužit, se mě najednou začal snažit úkolovat. Že prý „Rozárko, mohla bys to tentokrát udělat za mě?“
Jan Pražák
Žádáme cestující, aby dodržovali ustanovení přepravního řádu!
„Honzo, prosím tebe, vytáhni mě aspoň na chvilku ven, já už to doma nemůžu vydržet.“ Můj kamarád Bedřich byl bezmála tři měsíce odtržený od běžného života. Podstoupil ortopedickou operaci, špitál, rehabilitaci, a pak domů.
Jan Pražák
(Ne)zdravá výživa aneb méně známé druhy vitamínů
„Honzo, chytej,“ zvesela na mě křikla maminka, když jsme se vrátili z chalupy a ona se chystala odnést natrhaná jablka do komory. Jeden z těch plodů po mně obloučkem hodila, já ho polapil, zakousl se a za chvilku zbyl jen ohryzek.
| Další články autora |
Snowboarding na ZOH 2026: české medaile a výsledky
To je jízda! Závody ve snowboardingu na ZOH 2026 přinesly českým fanouškům dvojnásobnou radost. V...
ZOH 2026: Mohou Češi zaútočit na další medaile? Šanci má Jílek i biatlonisté
Česká výprava má na Zimních olympijských hrách 2026 zatím čtyři medaile, ale poslední týden her...
Program ZOH 2026: Kdy fandit Čechům na olympiádě
Zimní olympijské hry 2026 jsou v plném proudu. Největší sportovní svátek roku potrvá až do 22....
Revoluce v autobusech? Praha mění monitory, ukážou i čas dojezdu
Pražská MHD chystá novinku, kterou cestující nepřehlédnou. V autobusech se mění obrazovky. A spolu...
Češi na ZOH 2026: Máme přehledný harmonogram Her v Miláně a Cortině
Největší sportovní svátek roku je v plném proudu. Olympijské hry v Miláně a Cortině přináší desítky...
Čeští hokejisté zahájili čtvrtfinále s hvězdnou Kanadou. Je vyrovnáno
Čeští hokejisté ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Miláně hrají s hvězdnou Kanadou. Po...
Pavla v Prokopském údolí vítali koně Převalského, kolemjdoucího pozval na pivo
Prezident Petr Pavel odpoledne zakončil dvoudenní návštěvu Prahy šestikilometrovou vycházkou...
Kromě muzikantů pravidelně se objevujících před OC Nový Smíchov se nyní na stejném místě vyskytuje...
Požár návěsu s kartonem zastavil provoz na části D35. Hašení komplikoval vichr
Návěs nákladního auta převážejícího kartony na paletách začal ve středu před polednem hořet na...

Prémiová kojenecká výživa Kendamil: když důvěra začíná u složení
Důvěra se u kojenecké výživy rodí z drobných rozhodnutí – a často začíná u složení. A právě proto Kendamil staví své receptury na plnotučném...
- Počet článků 2320
- Celková karma 25,24
- Průměrná čtenost 1313x
Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.












































