Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tříbarevky

My tříbarevné kočky o sobě tvrdíme, že jsme něco jako čtyřnohé blondýny. Vůbec ne hloupé, jak někteří s oblibou říkají, ale svérázné, každá z nás trochu jinak. Kdo kdy měl s nějakou co do činění, ví své.

Dříve než se budeme věnovat těmto krásným a vznešeným stvořením, podívejme se na pár útulkových koček, které se budou ucházet o naši přízeň na umísťovací výstavě. Je a mnohé další najdeme příští neděli 8. října od 11 do 17 hodin ve starobylých prostorách kláštera svatého Gabriela, na adrese Holečkova 10, Praha 5.

Družná roční Anetka

Roztomilý pětiměsíční Fanoušek

Přítulný dvouletý kocourek Fifa

Hravá černá čtyřměsíční Lentilka

Vstřícná krásná roční tříbarevka Matylda

Hrdý čtyřměsíční hravý Orionek

Tulivá svébytná sedmiletá Rossy

Další tříbarevka, hravá pětiměsíční Vanesska

Maličko vyjukaný milý pětiměsíční Venoušek

Hodný trochu nesmělý roční Vikýsek

A teď už konečně zpátky k těm tříbarevkám. Možná si ještě někdo z vás vzpomene na Lindu, kočku, která u nás prožila celý svůj šestnáctiletý život. Na rozdíl od ostatních nikdy nelovila, při hrách nevytáhla drápky a měla literárního ducha. Nyní vám nabízím jedno z jejích povídání, vlastně to poslední, které naškrábala v době, když už cítila, že se vydá za duhový moct.

***

Linda

Tři přání

Nikdo by neměl zůstat sám. Kočka, pes, ba ani člověk. Chvilka se přežije, ale jak plyne čas, přijde stýskání a každý by měl mít na blízku někoho ze svého živočišného druhu, aby mu nebylo smutno.

Můj životní partner černý a divoký kocour Damián pocházel z útulku. Své rané kotětství tam prožil v pestré společnosti mnoha dalších koček, které též čekaly na nové člověčí rodiny. Pak si vybral svůj dvounohý personál, dostalo se mu takové péče, jakou si zasloužil, jenomže zůstal sám. Časem zjistil, že je mu smutno po kočkách a vymňoukal si kamarádku. Byla jí Dorka, šlechtična, jejíž pradávní předkové pocházeli až od dalekého jezera Van v Turecku. Nádherná vznešená éterická bytost, tolik kontrastující se svým druhem. Prý na ně býval hezký pohled, když Damián běžel a ona vedle něj jakoby plula vzduchem.

Jak už to občas bohužel bývá, Dorce nebylo dáno dlouhého života. Zhruba po roce a půl se ve své odvaze pokusila přeprat automobil. Nastaly dny smutku, dvounožci si to dávali za vinu a vyčítali si, že tomu nedokázali zabránit. Damián opět zůstal sám a zase mu bylo teskno. Zhubl, zpasivněl, dokonce přestal pěstovat jeden ze svých nejoblíbenějších sportů, jímž byl myšilov.

A tak jsem zákonitě přišla na řadu já. Byli jsme si s Damiánem blízcí původem, též já pocházela z útulku, i když mnohem menšího než on, z domácího depozita.

Ze mě a Damiána se stala sehraná dvojka, občas jsme se sice trochu poškorpili o teritorium, ale milovali jsme spát hezky čumáček vedle čumáčku na jednom dvounožci. Však jsme to s tím naším personálem dovedli pěkně skoulet, třeba když jeden z nás kontroloval zakázané území na kuchyňské lince a druhý hlídal u dveří.

Damián byl o tři roky starší než já a ve svých patnácti létech mě opustil. Vydal se na druhý břeh a já najednou zůstala sama. Dlouho jsem zvažovala, jestli si mám vymňoukat nějakou novou kočičí družku nebo druha, ale pak jsem se rozhodla, že to neudělám. Přece jen jsem už byla dáma v létech, měla jsem ráda svůj klid, a tak jsem si mňoukla, že než se nervovat s nějakým ukňouraným kotětem, dám se raději na škrábání. Nakonec úplně sama jsem nezůstala, mám ve svém okolí spoustu kočičích a dokonce i dva psí kamarády.

Jenomže čas běžel dál, minulo mi šestnáct a já cítím, že se zanedlouho vydám za Damiánem. Víte, my kočky to poznáme předem. Nyní je jaro roku, který dvounožci označují číslem 2015 a žáby ze sousedovic jezírka kuňkají, že bude nezvykle horké léto. Můj šestý smysl mi říká, že někdy na jeho sklonku odejdu.

A tak si dovolím mít vůči svým dvounožcům tři přání. Chtěla bych, aby si po mně zase pořídili další kočičí stvoření. Je mi úplně jedno, jestli tak učiní za týden po mém odchodu nebo třeba až za rok, to nechám na jejich cítění.

Avšak jak už jsem mňoukala dřív, nikdo přes veškerou dvounožčí lásku a péči nemůže být úplně spokojený, pokud je sám. A tak mé druhé přání je nasnadě, chtěla bych, aby se po čase v mém nynějším domečku usadilo alespoň osm kočičích tlapek a dva ocásky. Výběr nechám na dvounožcích, ale potěšilo by mě, kdyby si ty nožky a ocásky byly už od samého začátku nějakým způsobem blízké.

Před časem jsem se rozhodla ukrýt několik svých škrábání do starého koberce na půdě s tím, aby je můj dvounohý asistent po mém odchodu objevil, přeložil do lidštiny a dopravil k vašim očím. Nu a s tím souvisí mé třetí přání, chtěla bych, aby toto škrábání vydal jako poslední. Bude mým rozloučením a poděkování všem čtyřnohým a dvounohým, kteří měli tu trpělivost číst mé výtvory.

Pokud je ten můj dvounohý asistent aspoň maličko soudný a vnímavý, věřím, že jej vydá nedlouho před tím, než se v jeho domečku opět rozezní nové mňoukání a předení.

***

Lindina přání jsem s láskou splnil, tohle povídání vydal nějaký čas po jejím odchodu jako závěrečnou kapitolu její tvorby. A poté jsme si pořídili sourozence Rózku se Santíkem, kteří sice nejsou tříbarevní a ani se nevydali na literární dráhu, ale přinášejí nám spoustu rošťáckých radostí. Tak pokud si na nedělní výstavě nějakou číču vyberete a odvezete domů, naplníte tím i její život štěstím a ona vám bude celý čas vděčná. A věřte, že bude úplně jedno, jestli to bude ta „čtyřnohá blondýna“ nebo jestli bude mít kožíšek úplně jinak zbarvený.

Poznámka: Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Autor: Jan Pražák | neděle 1.10.2023 7:07 | karma článku: 22,94 | přečteno: 573x
  • Další články autora

Jan Pražák

U nás se úspěch neodpouští

„To jste trefil přesně,“ pokývala majitelka hlavou s posmutnělým úsměvem v reakci na mou poznámku, že u nás se úspěch neodpouští. Pak rychle dopila svou desetiminutovou limonádu a s omluvou odkvačila za dalšími povinnostmi.

23.7.2024 v 14:34 | Karma: 10,73 | Přečteno: 140x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,53 | Přečteno: 1953x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,71 | Přečteno: 937x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 26,10 | Přečteno: 753x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 31,10 | Přečteno: 989x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bek jednal s prezidentem o rozpočtu ve školství. O kolik jde, nechce říct

23. července 2024  14:56,  aktualizováno  16:13

Ministr školství Mikuláš Bek se v úterý odpoledne setkal s prezidentem Petrem Pavlem. Na Pražském...

V botanické, na kolejích univerzity nebo u soudu. Kde všude pracují čeští vězni

23. července 2024

Premium Natírání laviček, sekání trávy, zahradnické práce, úklid i péče o zvířata. S tím vším pomáhá pětice...

Energetické dokumenty čeká revize. Nic jako český Green Deal neexistuje, řekl Hladík

23. července 2024  15:59

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zváží další postup v případě projednávání strategických...

V Jičíně po výbuchu hoří bytový dům. Zemřel jeden člověk, další dva jsou zranění

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  15:51

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahuje u požáru bytového domu v Jičíně....

  • Počet článků 2156
  • Celková karma 27,00
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.