Skřítkové mezi námi - 1. Bujarníček

Možná si, milí čtenáři, ještě vzpomenete na mé povídání o domácích skřítcích, v němž jsem se před časem snažil humornou formou popsat několik typů drobných bytostí, které jsou nedílnou součástí našich domovů a které nám svou existencí někdy přinášejí menší či větší starosti, jindy pro změnu způsobují povyražení. Však se mi tito skřítkové také za mé dílo odměnili po svém a od té doby mě doprovázejí téměř na každém kroku. Například dnes jsem chtěl pomoci manželce tím, že uvařím oběd, aniž jsem tušil, že ke spolupráci na této činnosti přilákám Šmudlinku. Zřejmě se bála, aby mi neutekly těstoviny a musela pod nimi na chvíli vypnout hořák, protože když jsem je servíroval, byly nedovařené. Nu, měl jsem si je lépe ohlídat sám. Manželku pro změnu v poslední době pronásleduje Elektrouch, asi ho něčím musela urazit, protože jí zhruba v průběhu tří týdnů stihl zničit napájecí šňůru k notebooku, vzpříčit CD v mechanice, porouchat žehličku a povolit žárovku ve stolní lampičce tak šikovně, že se jevila jako spálená.

Dnes bych rád navázal vyprávěním o skřítcích trochu jiného charakteru. O takových, kteří nemusí být vždy přímo svázáni s konkrétní rodinou či člověkem, domem nebo bytem a jejichž přízně se dostává pouze některým z nás.

Pokud máte družnou a veselou povahu, rádi se účastníte všemožných oslav, milujete pořádání večírků s přáteli, prostě se umíte pořádně pobavit, pak se jistě setkáváte se skřítkem Bujarníčkem, i když o tom pravděpodobně ani nevíte. Tento veselý maličký kulaťoučký usměvavý tvoreček je patronem a zároveň obyvatelem všech dobrých hospod, vinných sklípků, domácností obývaných veselými lidmi, prostě všech míst, kde to žije. Však se také svým nenápadným způsobem stará o to, aby hostům nic nechybělo. Když se hostitel náhodou opozdí s doléváním, zacinká prázdnými skleničkami, aby mu připomněl, že hosté mají žízeň. Při servírování jídla nepozorovaně ochutnáváním kontroluje kvalitu a přihazuje z hrnců na talíře, aby se hostům dostalo větších porcí dobré krmě. Sám se nerad prezentuje ostatním, a tak je obtížné si ho všimnout. Když si však společnost hlasitě zazpívá, osmělí se a přidá se se svým tenounkým hláskem, doufaje, že jej v tom hluku nikdo nerozezná. Občas se prý dokonce někomu zjeví před očima, avšak tyto případy nejsou ověřené, protože má dobrý odhad a pro tyto příležitosti si vybírá pouze lidi ve vysokém stádiu podroušení, o nichž si je jistý, že si tento výjimečný zážitek nebudou pamatovat. Jediné, co Bujarníček opravdu nesnáší, jsou chvíle, kdy oslava končí, a hosté se rozcházejí, a proto se tyto okamžiky snaží co nejvíce oddálit. Začíná-li zábava váznout, vnukne vám téma k vyprávění, kterým celou společnost hlasitě rozesmějete. Kdyby se náhodou stalo, že vám dojde pití, Bujarníček vyčaruje novou lahev ze své tajné skrýše a nenápadně vám ji postaví přímo pod nos. Většinou si ani nevšimnete, že je načatá a maličko z ní chybí, protože musel nejprve ochutnat a přesvědčit se o její kvalitě. Když se už hosté opravdu zvedají k odchodu, uchyluje se k poslední zoufalé zdržovací taktice a snaží se jim poschovávat věci.

Na druhou stranu, někdy je to s Bujarníčkem poněkud svízelné a může vám nadělat starosti, i když nejste žádný morous. Stačí, abyste byli po celém dni pořádně unavení a uléhali do postele s vidinou brzkého ranního vstávání. Pak byste Bujarníčka od sousedů v paneláku nad vámi, případně od těch naproti přes zahrádku, nejraději poslali ke všem čertům nebo alespoň zavřeli do zvukotěsného sklepa za to, že se už třetí noc po sobě tak výborně baví.

Autor: Jan Pražák | čtvrtek 17.11.2011 17:40 | karma článku: 10,76 | přečteno: 555x
  • Další články autora

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 17,34 | Přečteno: 319x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 24,59 | Přečteno: 811x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,56 | Přečteno: 694x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,69 | Přečteno: 934x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 913x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2155
  • Celková karma 27,22
  • Průměrná čtenost 1308x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.