Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Padla facka, padla v tramvaji

Tedy nikoli na sále, jak se zpívá ve známé písničce, nýbrž v tramvaji číslo devět v pražském centru. Vezl jsem se po práci za dalšími povinnostmi, seděl zhruba uprostřed vozu, jehož všechny sedačky byly zaplněné a pár lidí stálo.

Ze svého místa jsem pozoroval lidi v prostoru před sebou. Hned u předních dveří stál, a přiznejme si, že tam i trochu překážel jakýsi chlapík v montérkách, v ruce držel plechovku piva, a co chvilku si z ní loknul. Já vím, že se to nesmí, leč odpusťme mu to, bylo horko, možná měl po náročné šichtě a potřeboval doplnit tekutiny.

Kousek blíž ke mně seděl na sedačkách proti sobě pár mladých lidí středoškolského věku. Dívka vypadala s půlkou vyholené hlavy a druhou půlkou obarvenou výrazně nazeleno poněkud výstředně, kluk byl do zrz, a jak se s dívkou o něčem bavil, neustále pohazoval hlavou. Dívka měla jednu nohu v sádře nataženou trochu do prostoru vozu.

Pak se tam vezlo pár cizinců z kufry, nějaký zřejmě úředník zahleděný do lejster, táta s děckem na klíně, pospávající šedovlasá babča, dvě vrkající lesby, kluk s koloběžkou a ještě několik dalších cestujících. Prostě takové běžné osazenstvo městského kolejového dopravního prostředku.

Tramvaj s drcnutím zastavila ve stanici, na pár sedaček uvolněných po vystoupivších usedli cestující, kteří již byli ve voze, a několik nově přibyvších zaujalo jejich místa k stání. Předními dveřmi nastoupila i mladá blondýnka, jejíž štíhlou postavu zdobilo výrazně vyklenuté břicho coby známka pokročilého těhotenství. Rozhlédla se kolem sebe, a když neviděla místo, kam by si mohla sednout, otřela si upocené čelo a jala se zvolna postupovat dále do vozu.

Lidé na ni reagovali různě. Chlapík v montérkách sotva znatelně pokrčil rameny, jakoby jí chtěl naznačit, že by ji rád pustil sednout, ale nemůže, protože sám stojí, a na dotvrzení svého gesta si dal dalšího loka z plechovky. Výstřední dívka s nohou v sádře naznačila, jakoby chtěla vstát, načež zkřivila tvář a pohlédla na svou zraněnou nohu. Kluk sedící proti ní předvedl další pohození hlavou. Úředník si jí možná ani nevšiml, jen se hlouběji zahleděl do svých lejster. Cizinci se začali o čemsi dohadovat, z jejich gest vyplynulo, že přesně nevědí, kde mají vystoupit a snad ani to, zda jednou správnou tramvají správným směrem. Táta svému děcku na klíně ukazoval cosi důležitého na displeji mobilu, šedovlasá babča definitivně usnula, lesby se objaly a daly si pusu. Kluk s koloběžkou už v tramvaji nebyl, neb vystoupil ve zmíněné stanici a odfrčel kamsi do pryč.

Ve chvíli, kdy se blondýnka přiblížila k mé sedačce, já nic vědomě neudělal, mé tělo jaksi automaticky vstalo, jak to mělo zakódované z dávného mládí. Takže jen jeden úsměv, gesto pokynutí rukou, druhý úsměv, poděkovaní a úlevné usednutí. Pak už jsem se jen přesunul trochu dopředu, prostě nic důležitého, o čem by mělo cenu psát, kdyby...

Kdyby se neozvala výstřední dívka, která teď seděla přímo pode mnou, a nevyštěkla na pohazovače hlavou: „Tos ji nemoh pustit ty a musels čekat, až se zvedne tenhle starej, vole?“

Takovou invektivu vůči své osobě mladý pán zjevně nečekal, na moment ztvrdl v rysech, a teprve pak odsekl: „Její problém, že se nechala zbouchnout.“

Ať byla výstřední dívka jakkoli výstřední a jakkoli mladá, zřejmě se v ní probudila budoucí matka a na mladíkovo odseknutí zareagovala nečekaně zprudka: „To myslíš vážně, kreténe? Ty seš teda úplně out!“

Pohazovač hlavou byl zaskočen, hluboce uražen a dospěl k názoru, že mu nezbývá, než sáhnout k poněkud ostřejší munici. Zrudl ve tváři a vyřkl hrubou vulgaritu, která by se do přijatelného tvaru dala přeložit asi takto: „Copak jsem jí to dítě udělal já, ty hloupá samičko od tura domácího?“ (Kráva by asi publikovatelná byla, ale jím vyřčený originál od obratu „udělat někomu dítě“ v tomto prostředí těžko, neřku-li před dvaadvacátou hodinou večerní).

Pak už šlo všechno ráz na ráz, výstřední dívka se jednoduše rozpřáhla a beze slova vlepila mladíkovi poctivou českou facku, až to plesklo na celou tramvaj. Dotčenému poskočila hlava tentokrát nikoli jeho vlastním přičiněním, chytil se za tvář, zaúpěl, vystartoval ze sedačky a bez rozloučení opustil výstřední dívku. Z tramvaje, stojící právě v další zastávce, vylétl předními dveřmi takovou rychlostí, až strčil loktem do chlapíka v montérkách a vyrazil mu z rukou jeho plechovkou piva.

Dlužno přiznat, že inzultace mladého pána nevzbudila v ostatních cestujících o nic větší zájem, než prve nastoupení těhotné blondýnky. Chlapík v montérkách sebral z podlahy vozu svou plechovku, přihnul si ji k ústům, a když zjistil, že už je beznadějně prázdná, opět sotva znatelně pokrčil rameny a strčil ji do řemeslnické brašny, kterou měl pověšenou přes rameno.

Úředník ani nezvedl oči od svých lejster, která v tuto chvíli už jen pasivně nestudoval, nýbrž si do nich zapisoval jakési poznámky. Cizinci zřejmě dospěli k názoru, že jedou správnou tramvají správným směrem, a jako slušní lidé se učili čtyřem základním obratům jazyka země, kterou navštívili. Z jejich hloučku se ozývala slova: „Dobý deň, prousím, dekluji a našledanou.“ Táta s děckem na klíně zřejmě pokročil ve vzdělávání svého potomka ohledně moderní techniky, pozorně sledoval, jak jeho synek drobnými prstíky přejíždí po displeji a jen mu občas napověděl, když si malý nevěděl rady. Starší lesba vytáhla z kabelky nějaký předmět mně neznámého účelu, ukazovala jej své přítelkyni a cosi ji šeptala do ucha. Mladší lesba se snažila onen předmět zakrýt rukama tak, aby nebyl vidět a červenala se u toho.

Jediná, v kom plesknutí facky vyvolalo nějakou odezvu, byla šedovlasá babča. Nečekaný zvuk ji vytrhl ze spánku, otevřela oči, udiveně vyhlédla z okýnka a se slovy: „šmankote, já málem přejela,“ překvapivě rychle stihla vystoupit z tramvaje na stejné stanici jako inzultovaný mladík.

Nu a to je vlastně všechno, když jsem za několik minut z tramvaje číslo devět též vystupoval, všiml jsem si už jen toho, jak si nastávající maminka potěšeně přejíždí rukou přes své vyklenuté břicho. Naše pohledy se na moment střetly, my se tiše a snad i tak trochu spiklenecky rozloučili očima.

Autor: Jan Pražák | pondělí 6.6.2022 14:35 | karma článku: 34,65 | přečteno: 1330x
  • Další články autora

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1781x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,45 | Přečteno: 919x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 26,09 | Přečteno: 747x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 31,10 | Přečteno: 983x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,53 | Přečteno: 942x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Zoceleni z vesmíru i armády. Demokraté mají devět adeptů na viceprezidenta

22. července 2024  21:02

Už po oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o znovuzvolení, začali jeho...

Dárek pro Putina podpořilo 300 tisíc lidí. Vybírají i na zasaženou nemocnici

22. července 2024  20:40

Rusko před několika dny zasáhlo raketou největší dětskou nemocnici v Kyjevě. Projekt Dárek pro...

Kvůli požáru kamionu s bateriemi čtyři hodiny stála D1 na Novojičínsku

22. července 2024  20:25

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku byla čtyři hodiny neprůjezdná dálnice D1 ve směru...

Tajná zbraň patriarchy Kirilla. V Česku působí mocná prokremelská církev

22. července 2024

Premium Je to více než rok, co Česko umístilo ruského patriarchu Kirilla jako první osobu na sankční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2155
  • Celková karma 27,76
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.